unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

HDP'li Encü: Boğazımıza sarılıp, tehdit ettiler

Operasyonların sürdüğü Şırnak’ın İdil ilçesinde bulunan HDP Şırnak Milletvekili Ferhat Encü’nün kaldığı ev, dün polisler tarafından basıldı. Baskında, Encü’nün kardeşi Veli Encü ve ev sahibi gözaltına alındı.

DİHA muhabirleri Ferzen Catak, Mahmut Ruvanas ve Azadiya Welat Gazetesi muhabiri Kadri Esen gözaltına alındı.

HDP’li Ferhat Encü, gazetemize yaptığı açıklamada silahla tehdit edildiklerini ve kendilerine hakaret edildiğini belirterek, “2 defadır ev araması için geldiler. Zorla üzerimize silah doğrultarak ev sahibini ve kardeşim Veli’yi darp ederek gözaltına aldılar. Kaldığımız ev Kaymakamlık konutunun hemen yanında, 30 veya 50 metre mesafe vardır. 'Bu evden bize ateş açılıyor’ diyerek geldiler. Sözlü gerekçe bu yazılı gerekçeyi okuyamadık. Hem hakaret ettiler, hem tehdit ettiler. Boğazımıza sarıldılar. 'Sizi istersek öldürürüz, gücümüzü gösteriyoruz, fistanlılar korksun bizden’ gibi ifadeler kullandılar. Polislerden biri üzerine Türk bayrağı asmıştı. Güç gösterisi yapıyorlar. Kaymakam bey ile konuştum. 'Benim denetimde olmayan bir durum’ dedi. O zaman soruyorum buradaki operasyonel güçler kime bağlı?' dedi.

“ Kafasına sıkalım şuraya atalım'

Kafasına silah dayanarak gözaltına alındığını belirten Veli Encü ise twitter hesabından  yaşadıklarını şöyle anlattı:  “Beni götürdükleri aracın içinde bir saatten fazla kafama silah doğrultup beklettiler. 'Silahlar nerede bombalar nerede ? Söylemezsen kafana sıkarız. Teröristler vatan hainleri hepinizi öldüreceğiz’ dediler. Nerede yaşadığımı sorunca 'Roboski’ diye cevap verince bağırıp çağırdılar.  'Teröristin, kaçakçının yakını Roboski neresi, hangi ülkede yaşıyorsun’ dediler.' Devlet size ne yaptı?’ diye soran birine 'devlet benden ailemi aldı’ diye cevap verdim. Bunun üzerine 'teröristler kaçakçılar diye bağırdı, yine saldırdı. Kendi aralarında, 'kafasına sıkalım şuraya atalım kimsenin ruhu duymaz’ diye söyleniyorlardı.'

Şırnak Valiliği: İdil'de 4 kişi gözaltına alındı

Şırnak Valiliği, sokağa çıkma yasağın devam ettiği İdil İlçesi'nde, HDP Milletvekili Ferhat Encü'nün de bulunduğu evde yapılan aramada 4 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.Yapılan açıklamada: 

 "İlimiz İdil ilçesinde bir iş adamına ait olan evde güvenlik kuvvetlerimizce adli mercii tarafından verilen arama kararına istinaden arama yapılmış olup; 4 kişi gözaltına alınmıştır. Konu ile ilgili tahkikat devam etmektedir. Söz konusu evde HDP milletvekili Ferhat Encü’nün de bulunduğu görülmüştür"  denildi.

Çok Okunanlar

Erdoğan balkon konuşmasını iptal etti!

Polis korumasında oy hırsızlığı böyle görüntülendi

Muharrem İnce'den ilk açıklama

İşte Adil Seçim'e göre oy oranları

Sosyal medya bu görüntüyü konuşuyor: İnce'yi görünce suratını astı

İlgili Haberler

Güncel

Çankırı'da sağanak

Güncel

Daha yeni başlıyor

Güncel

TKH'dan seçim açıklaması

Güncel

Aşık Veysel'in torunu Meclis'e girebildi mi?

Güncel

Turisti taksiden atan şoför, hakkında yeni gelişme

Güncel

CHP'de 10 kişi istifa etti

Güncel

Tutuklu HDP'li üye ve yöneticiler hakkında yeni gelişme

Güncel

İran: Erdoğan'ın zaferi güzel haber

Güncel

'Kabinede MHP'li isimler mümkün'

Güncel

Abdullah Gül'den Erdoğan'a tebrik telefonu

Güncel

HDP'nin 'baraj' kutlamalarında 10'u aşkın gözaltı

Güncel

TBMM 8 Temmuz'da yemin edecek