unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

AKP'nin mitingine kaç kişi katıldı?

Demirtaş, HDP'nin ikinci tur kararını açıkladı

Erdoğan, İnce'ye cevap vereyim derken kendisini yalancı çıkardı

İnce: Erdoğan Allah'tan korkmaz, kuldan utanmaz bir yalancı

The Guardian: Erdoğan kaybederse meclisi feshedebilir

'Hem Türkiye hem Ortadoğu kana bulanmak isteniyor'

Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekilleri Ali Haydar Hakverdi, Mehmet Tüm, Ali Akyıldız, Selina Doğan ve Sibel Özdemir, Orhan Sarıbal ile Britanya Alevi Federasyonu Başkanı İsrafil Erbil TBMM'de Maraş katliamı üzerine basın toplantısı düzenledi.  

Basın toplantısının açılış konuşmasını yapan Hakverdi; Ülkenin yoğun gündeminin bulunduğunu, özellikle son haftalarda büyük terör saldırılarının yaşandığını ifade ederek, son olarak Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un silahlı saldırı sonucu öldürüldüğünü söyledi. Yaşananların tamamının ülkenin birliğine, bütünlüğüne, ülkeyi şiddetin içine çekmeye yönelik çabalar olduğunu belirten Hakverdi, "Özellikle emperyal devletler tarafından hem ülkemiz hem Ortadoğu kana bulunmak isteniyor. Ülkenin birliğine, bütünlüğüne ve Cumhuriyet'in temel ilkelerine yönelik bu saldırıları şiddetle kınıyoruz." dedi.

Hakverdi, açıklamasında; “Ülke, geldiği noktada teröre teslim edilmek üzeredir. Bu yüzden ana muhalefet partisi olarak iktidarı uyarıyoruz; derhal tedbirler alınmalıdır.' dedi

Türkiye'yi karıştırmaya yönelik benzer çalışmaları 1978'de Kahramanmaraş'ta yaşadıklarını da vurgulayan Hakverdi, şunları söyledi:

"Maraş'ta yüzlerce canımızı kaybettik. Bugün hala Maraş katliamının nedenleri aydınlatılmamıştır, failleri bulunmamıştır. O gün bu katliamın üzerlerine gidilmediği gibi daha sonra yaşanan benzer katliamların da üstü örtülmüştür. Biz bu gidişe bir son vermek istiyoruz. Bu katliamların gerçek sorumluları ve nedenleri ortaya çıkarılmalıdır.

Katliamda hayatını kaybedenlerin yakınlarının acılarını dahi yaşamalarına izin verilmiyor. Birkaç yıldır güvenlik gerekçeleri ile Maraş katliamının anma törenleri yasaklanıyor. Vergi aldığı vatandaşını koruyamıyorsa iktidar derhal bu görevi bırakmalıdır. Buradan Maraş Valisine sesleniyorum, hemen kaldır o yasağı; İçişleri Bakanına sesleniyorum hemen kaldırın o yasağı; Başbakan’a sesleniyoruz hemen kaldırın o yasağı.'

Britanya Alevi Federasyonu Başkanı İsrafil Erbil ise Kahramanmaraş'ta yaşanan olayları anma etkinliği için Türkiye'ye geldiklerini ancak Valiliğin buna izin vermediğini söyledi.

İlgili Haberler

Politika

Ankara-Isparta hattı 'Millet İttifakı' diyor

Politika

AKP'li yazardan seçim itirafı: Bıçak sırtı

Politika

Temelli TRT'de konuştu: 1 oy hiçbir zaman bu kadar önemli olmamıştı

Politika

Erdoğan'dan Menbiç açıklaması

Politika

Binali Yıldırım'dan Menbiç açıklaması

Politika

Bıçaklanan CHP'li genç hayati tehlikeyi atlattı

Politika

Bakan Elvan: Muz cumhuriyeti idare etmiyoruz

Politika

AKP'nin mitingine kaç kişi katıldı?

Politika

Bozdağ'dan bedelli askerlik açıklaması

Politika

Demokrat Parti'den Çiller'e Yenikapı tepkisi

Politika

'TSK askeri Menbiç'in dış mahallelerine girdi'

Politika

İnce: Erdoğan Allah'tan korkmaz, kuldan utanmaz bir yalancı