unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Herkes gidiyor, Esad hariç

Hudson Enstitüsü'nde katıldığı panelde Türkiye'yi de kapsayan Ortadoğu seyahati izlenimlerini paylaşan Senatör Graham, Ortadoğu'daki herkeste Obama yönetimine karşı ciddi bir memnuniyetsizlik olduğunu vurguladı.

Graham, Suriye'de muhaliflere yeterli desteği vermeyen Barack Obama yönetiminin, IŞİD'le mücadele noktasında sırtını PYD/YPG güçlerine yaslamasını ise 'büyük bir hata' olarak nitelendirdi.

'BEYAZ SARAY SURİYE'DE PASİF KALDI'
"Zamanında 'Esad gidecek' diyen Obama gitmek üzere ancak Esad olduğu yerde duruyor" diyen Graham, Obama'nın (kimyasal silahlar konusunda dile getirdiği) kırmızı çizgilerinin geçilmesini seyrettiğini ve caydırıcılığını kaybettiğini belirtti.

Obama yönetiminin, daha önceki Irak tecrübesinde 'gereğinden fazla ders çıkardığını' ifade eden Graham, bu durumun Beyaz Saray'ı Suriye'de 'pasif' ve 'politikasız' bir çizgiye getirdiğini savundu.

'OBAMA'NIN SURİYE POLİTİKASI YOK'

ABD'nin Irak'tan asker çekerken Suriye sınırını tamamen boş bıraktığını ve bunun ileride IŞİD'in yayılmasını kolaylaştırdığını kaydeden Graham, bu durumu, Obama'nın bir Suriye politikasının olmamasına bağladı.
IŞİD'le mücadele stratejisinin değişmesi gerektiğini söyleyen Graham, "İlişkileri iyi olan Mısır ile İsrail ortak bir güvenlik yaklaşımıyla Sina Yarımadası'nda IŞİD'le savaşabilir" önerisini getirdi.

Aynı öneri çerçevesinde "Sünni" etiketi olan ortak bir koalisyon gücünün kurulmasının, Obama'nın mevcut stratejisinden daha çok işe yarayacağını iddia eden Graham, Arap ülkeleriyle İsrail arasındaki muhtemel bir işbirliğinin makul bir ihtimal olduğunu dile getirdi ve bu bağlamda Arap-İsrail barış sürecinin önemine de işaret etti.

Çok Okunanlar

AKP'nin mitingine kaç kişi katıldı?

Alaattin Çakıcı'dan Meral Akşener açıklaması

Tuncay Özkan da KHK'ya takıldı

Demirtaş, HDP'nin ikinci tur kararını açıkladı

İnce: Erdoğan Allah'tan korkmaz, kuldan utanmaz bir yalancı

İlgili Haberler

Dünya

Lavrov ile Pompeo arasında kritik görüşme

Dünya

AB, Kırım yaptırımlarını 1 yıl daha uzattı

Dünya

Kanada'da mescide kundaklama girişimi

Dünya

BM'den ABD'ye çağrı

Dünya

Audi'nin CEO'su Stadler gözaltına alındığı iddiası

Dünya

CSU'dan Merkel'e iki hafta mühlet

Dünya

Yunanistan'la Makedonya anlaşmaya vardı

Dünya

İsrail Gazze'de bir aracı vurdu

Dünya

ABD'den Rusya'ya terör uyarısı

Dünya

Telegraph: YPG, IŞİD'le anlaşıp Avrupalı cihatçıları serbest bıraktı

Dünya

Afganistan'da intihar saldırısı: 26 ölü

Dünya

Trump'ın eski kampanya menajeri hapse girecek