unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Hindistan’da on binlerce çiftçi talepleri için 170 km yürüdü

 

Hindistan’ın Maharaştra eyaletinde on binlerce işçi daha iyi mahsul fiyatları, hükümetin verdiği tarım kredilerinden feragat etmesi ve yıllardır toprağı işleyen yerlilerin toprağa sahip olabilmesi talebiyle başlattıkları Kisan (Çiftçilerin) Uzun Yürüyüşü’nde 170 kilometre yol kat ettikten sonra dün Mumbai’nin güneyindeki Azad Meydanı’nda buluştu.All India Kisan Sabha (AIKS) üyeleri, Hindistan Marksist-Komünist Partisi’nin çiftçi kanadı ve diğer çiftçi sendikalarının düzenlediği protesto yürüyüşü Mumbai kent sakinleri tarafından da destek gördü.

Kent sakinleri, öğrencilerin yıl sonu sınavlarında rahatsızlık duymaması için sabahın erken saatlerinde meydanda toplanan çiftçilere yiyecek ve ayakkabı vererek dayanışma gösterdi.

'TARIM EKONOMİSİ PARA KAYBEDİYOR'
BBC’ye konuşan çiftçilerden Vijay Javandhia, Hindistan’da çiftçilerin durumunun zorlaştığını ve tepkilerinin nedenini şu sözlerle anlattı: “Tarım geliri hızlıca düşüş gösterdi. Pamuk, tahıl ve baklagillerde gelirler gün geçtikçe düşüyor. Bu yüzden tarım ekonomisi gittikçe daha fazla para kaybediyor.'

Nashik’ten 65 yaşındaki Sakhubai isimli bir kadın ise “Toprağımıza ihtiyacımız var ve bu bizim ana talebimiz. Çok yürümekten dolayı ayağımı yaraladım, ancak taleplerimiz sonuçlanana kadar protestoya devam edeceğim' dedi.

TALEPLER KABUL EDİLDİ
Gazete Karınca'dan Tolga Er'in dış basından çevirdiği habere göre, yaklaşık 35 bin çiftçinin Maharaştra eyaletinin finansal başkenti olan Mumbai’de buluşmasının ardından hükümet ile görüşmeler yapıldı.Sağcı Narendra Modi hükümeti, yapılan görüşmelerin ardından çiftçilerin sorunlarını altı ay içerisinde çözme sözü verdi. Sulama Bakanı Girish Mahajan, “Hükümet taleplerin tamamı konusunda anlaştı. Buna tapu devri de dahil' diye konuştu.

260 MİLYON ÇİFTÇİ VE TARIM İŞÇİSİ 
Hindistan’da çiftçi ve tarım işçisi yaklaşık 260 milyon kişi bulunuyor. Halkın yarısından fazlası kırsal alanlarda yaşıyor. Protesto yürüyüşünün düzenlendiği Maharaştra eyaleti de Hindistan’ın en önemli tarım bölgelerinden biri olarak görülüyor.

Ancak bütün bu verilere rağmen Hindistan’da tarım, milli gelirin yalnızca yüzde 17’sini oluşturuyor.Ayrıca son yıllarda azalan yağış, hükümet tarafından belirlenen düşük mahsul fiyatları ve kredi borçları; tarımı ve çiftçilerin geçimini olumsuz etkiliyor. Kendi ormanlarında üretim yapan yerli çiftçiler ise kendi topraklarına sahip olabilme hakkına ihtiyaç duyuyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Çok Okunanlar

Ahmet Hakan: Acaba o isim aday olsa yüzde kaç oy alırdı?

Alaattin Çakıcı'dan Meral Akşener açıklaması

AKP'nin mitingine kaç kişi katıldı?

AKP'li kadın: Tayyip senin her yerini yerim

Abdulkadir Selvi: Çiller'e, Akşener'i sordum 

İlgili Haberler

Dünya

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nden 24 Haziran kararı

Dünya

Suriye Dışişleri'nden Menbiç açıklaması

Dünya

İsviçre'den, 2 Türk diplomat hakkında yakalama kararı

Dünya

Macron, Erdoğan'a özendi: Bana Cumhurbaşkanı diyeceksin

Dünya

KDHC lideri Kim, Çin'i ziyaret ediyor

Dünya

Trump: ABD bir göçmen kampı olmayacak

Dünya

BM, dünyanın en büyük sorununu açıkladı

Dünya

Pentagon'dan Menbiç açıklaması

Dünya

İsveç'te silahlı saldırı! Yaralılar var

Dünya

Lavrov ile Pompeo arasında kritik görüşme

Dünya

AB, Kırım yaptırımlarını 1 yıl daha uzattı

Dünya

Kanada'da mescide kundaklama girişimi