unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

HKP: Küba işçileri kahramanını kaybetti

Küba'nın yiğit devrimcilerinden Ramon Castro Ruz hayatını kaybetti. Ramon Castro Ruz, Küba Devrimi’nin ve Küba Halkının önderi Fidel ve Raul Castro'nun abisiydi. Küba'nın 'Mongo' lakaplı devrimcisiydi. Halkın Kurtuluş Partisi Genel Başkanı Nurullah Ankut, bir açıklama yaparak Küba'ya başsağlığı diledi ve Ramon Castro Ruz'u kendi sözleriyle anlattı.

İşte o açıklama;

Küba İşçileri Kahramanını kaybetti

Kardeşlerinden Fidel, Küba Devrimi’nin ve Küba Halkının önderi. İnsan soyunun en büyük düşmanları AB-D Emperyalistlerinin korkulu rüyası. Onuru yaşamdan değerli kılan Devrimci Bir Savaşçı. 2008 yılına kadar Küba Devlet Başkanı. Yaşayan Devrimci bir efsane. Tarih, Fidel’i beraat ettirmekle kalmadı, O’nu insanlığın kurtuluş mücadelesine kendini adayan ve hiç unutulmayacak devrimciler kategorisine koydu. Kardeşlerinden Raul’da Küba Devrimi’nin ve Küba Halkının önderlerinden. Kahraman Gerilla Che ile Fidel’i tanıştıran ve Devrimin her zaman en ön saflarında yer alan bir devrimci. Che ve Fidel ile birlikte “Comandante' (binbaşı) unvanıyla onurlandırılan 3 devrimciden biri. Devlet kadrolarında her makamı mücadelesiyle hak etmiş bir devrimci. 2008 yılından beri de Küba Devlet Başkanı. Mücadelesiyle, özverisiyle unutulmayacak devrimciler arasında.

Ramon Castro Ruz Yoldaş, Fidel ve Raul Yoldaşların abisi. Onlar kadar gerilla mücadelesinin içinde yer almadı. Onlar kadar devrimci mücadelenin en ön saflarında kavga vermedi. Onlar kadar adı duyulmadı. Fidel ve Raul cephede savaşırken, onların geride bıraktıkları ailesinin geçimini üstlendi gönüllü olarak. Küba Devrimi’ne başka planda destek verdi “Mongo' lakaplı Ramon Yoldaş. Küba Devrimi’nin en kritik momentlerinde Gerillaların askeri ve lojistik gereksinimlerini karşıladı. Okyanusta bir damla olarak kalmayı yeğledi ve Devrim sonrasında da Devrime mütevazı katkılarıyla, insanlık okyanusunda bir damla olarak kaldı.

Kardeşlerinin Devlet Başkanlığı unvanını kullanarak, makam mevki edinmedi, Ramon Yoldaş.

Kardeşlerinin adını kullanarak mal mülk edinmedi.

Kardeşleri de; abimize bir makam verelim, abimizi danışmanımız yapıp milyon dolarları verelim, demediler.

Kardeşleri gibi hiçbir ayrıcalığı olmadı, O Bizim Fidel’in ve Raul’un ismi duyulmamış bir ağabeyiydi, o kadar.

Esad ateşkesi resmen kabul etti

Ramon Yoldaş bir devrimciydi. Devrimci halkı için çalışır, kendine halkına adar. Devrimci, devrimi geliştirir, devrimin geniş halk yığınları tarafından benimsenmesi ve halk tarafından korunması için mücadele eder.

Ramon Yoldaş, tarım cephesinden katkılar sundu devrime. Adı Küba Devrimi’nin Tarım Politikasını belirleyen kişiler arasında yer aldı. Devrim sonrası, çiftlik hayvanları yetiştirme ve işçilere sosyal konut sağlama projesi “Empresa Pecuaria'nın kurulmasına yardım etti, hayvancılık ve süt üretimi planlarının hayata geçirilmesinde önemli rol oynadı. Ve bu alandaki çalışmaları nedeniyle Küba İşçileri Ramon Yoldaşı “Küba İşçilerinin Kahramanı' unvanıyla onurlandırdı.

Yaşamı sadeydi, şaşaalı değildi. Nöbet yerini terk ederken de sadeydi. Cenazesi daha doğrusu külleri doğduğu köyüne gönderildi.

Halkın Kurtuluş Partisi olarak;

Fidel ve Raul Yoldaşlar’a,

Kahramanlarını kaybeden Küba İşçi Sınıfına,

Ve Küba Halkına, başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz.

Ramon Yoldaş Küba Devrimi’ne yaptığın katkılar unutulmayacak.

Çok Okunanlar

Ahmet Hakan: Acaba o isim aday olsa yüzde kaç oy alırdı?

Abdulkadir Selvi: Çiller'e, Akşener'i sordum 

AKP'li kadın: Tayyip senin her yerini yerim

CHP'den çok konuşulacak seçim videosu

Melih Gökçek'e Twitter'da büyük anket şoku!

İlgili Haberler

Politika

Sevim Tanürek engeline İnce'den ilk yorum

Politika

Liderlerin oy kullanacakları sandıklar belli oldu

Politika

İMOK: 24 Haziran'da demokratik ve güvenli bir seçim ortamı istiyoruz

Politika

Çavuşoğlu'ndan Kandil açıklaması

Politika

Demirtaş: Yazlık sarayı yıkacağız

Politika

Sedat Peker'den Bahçeli açıklaması

Politika

Muharrem İnce'nin nerede oy kullanacağı belli oldu

Politika

Buldan: Sandıklara sahip çıkın, onlar sizin sesiniz olacak

Politika

Muharrem İnce başkan yardımcılarını açıkladı

Politika

İyi Parti'de toplu istifa

Politika

Bir aileyi öldürdü, kızını alıp kayıplara karıştı

Politika

YouTube'da yeni dönem