unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

HKP: Soma'da sorumlu siyasiler yargılanmadan adil karar çıkmaz

Manisa'nın Soma İlçesi'nde 301 madencinin yaşamını yitirdiği faciayla ilgili 6'sı tutuklu 46 sanıklı davada ara karar açıklandı.

Can Gürkan'ın avukatı Kadir Çekin ise, 4'üncü bant boyunda çalışan işçiler hakkında suç duyurusunda bulunulmasına ve onların sorgulanmalarıyla olayın gerçek nedeninin ortaya çıkabileceğini ileri sürdü. Duruşmaya verilen aranın ardından mahkeme ara kararlarını açıkladı.

Buna göre, Aralarında Soma Kömür İşletmeleri A.Ş., Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan'ın da bulunduğu 6 sanığın tutukluluğunun devamına karar veren mahkeme, duruşmayı da 12 Nisan 2015 tarihine erteledi.

Soma davasını başından bu yana takip eden Halkın Kurtuluş Partisi İzmir İl Teşkilatı, duruşmadan sonra yaptığı açıklamada davada siyasiler yargılanmadıkça adil bir karar çıkmayacağı vurgulandı.

somar-resim-7.jpg

HKP İzmir İl Örgütü'nden yapılan açıklama şöyle:

Bu Davada Gerçek Sorumlu Siyasiler Yargılanmadıkça Adil Karar Çıkmaz

Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Soma Katliamı Davası’nın altıncı etap duruşmaları 16 Şubat tarihinde başlayıp 26 Şubat’a kadar sürdü. 26 Şubat (bugün) görülen duruşmada mahkeme heyeti Soma Kömür İşletmeleri AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan, Genel Müdürü Ramazan Doğru, Maden Mühendisi, İşletme Müdür Yardımcısı İsmail Adalı, İşletme Müdürü Akın Çelik, Ertan Ersoy ve emniyet teknikeri Mehmet Ali Günay Çelik’in tutuklu hallerinin devam etmesine ve davanın 12 Nisan 2016 tarihine ertelenmesine karar verdi.

Soma davasının her duruşması birbirinden trajik olaylara sahne oluyor. Bu kez de Soma Kömür İşletmeleri AŞ’nin sahibi Alp Gürkan’ın oğlu Can Gürkan’ın avukatı savunmasında mahkeme heyeti ve madenci yakınlarıyla alay edercesine Can Gürkan’ın suçlu olduğuna dair hiçbir kanıt olmadığını ileri sürerek tahliye edilmesini istedi. Aynı avukat salondaki ailelerin sanıklara sık sık beddua ettiklerini, bu bedduaların kendilerine döneceğini söylemesi üzerine salondakilerin sert tepkileriyle karşılaştı. Sanıklar yüzleri kızarmadan olayın gerçek nedenlerinin bulunması için çabaladıklarını, en az aileler kadar üzüldüklerini söyleyerek duygu sömürüsü yapmaya devam ettiler ve tahliyelerini talep ettiler. Ancak mahkeme heyeti delillerin ortada olduğunu belirterek taleplerini reddetti ve tutuklu yargılanmalarının devamına karar verdi.

Hep söylediğimiz gibi, bu davanın siyasi zemindeki sorumluları, yani AKP’giller yargılanmadıkça bu dava göstermelik olmaktan öteye geçemeyecektir. 301 maden işçisinin göz göre göre canına kıyanlar da bunu bildiklerinden, kendilerinden emin bir şekilde insanların akıllarıyla alay eder gibi ifadeler vermeye devam etmektedirler.

soma-resim-6.jpg

HKP İzmir İl Örgütü olarak daha önceki duruşmalarda olduğu gibi, bugün olduğu gibi bundan sonra da acılı madenci ailelerini yalnız bırakmayacağız. 12 Nisan’da yine Akhisar’da olacağız. Biliyoruz ki, bu katliamların sorumlusu olan AKP iktidarını ve bekçiliğini yaptıkları sömürü düzenini yıkıp tarihin çöplüğüne gönderene kadar ne Soma’nın ne de diğer işçi katliamlarının hesabı sorulmuş olmayacak.

Mücadelemiz, halkların sömürüden, zulümden, katliamlardan kurtuluş mücadelesidir!

soma-resim-1.jpg

Çok Okunanlar

Erdoğan balkon konuşmasını iptal etti!

Polis korumasında oy hırsızlığı böyle görüntülendi

Muharrem İnce'den ilk açıklama

Sosyal medya bu görüntüyü konuşuyor: İnce'yi görünce suratını astı

İşte Adil Seçim'e göre oy oranları

İlgili Haberler

Güncel

TÜSİAD'dan seçim açıklaması

Güncel

Meclis'e giren sosyalistlerden mesaj

Güncel

İsmail Küçükkaya'dan eleştirilere yanıt

Güncel

Seçim sonrası TKP'den açıklama

Güncel

TRT spikerinden skandal sözler: Önde gidiyoruz

Güncel

YSK Başkanı Güven: Güzel bir seçim sonuçlandırdık

Güncel

Meclis'in ilk oturumunu Devlet Bahçeli yönetebilir

Güncel

Bir vahşet haberi de Isparta'dan geldi!

Güncel

Sonuçlar açıklandı, sosyal medya gözaltıları başladı

Güncel

HDP'den Meclis'e 25 kadın vekil

Güncel

Yandaş basında Erdoğan sevinci

Güncel

Müslüman Kardeşlerden Erdoğan'a seçim tebriği