unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Hrant Dink davasının 8. duruşması başladı

İstanbul Adalet Sarayı'nda bulunan 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada tutuklu bulunan sanıklar eski emniyet müdürü Ali Fuat Yılmazer ve eski Emniyet İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek hazır bulundu. Dönemin İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, dönemin Trabzon Emniyet Müdürü Reşat Altay, dönemin Trabzon İstihbarat Şube Müdür Yardımcısı Ercan Demir'inde aralarında bulunduğu 8 tutuksuz sanığın da hazır bulunduğu duruşmaya, tutuklu sanıklardan Ogün Samast ve Yasin Hayal ise hükümlü bulundukları cezaevinden Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Öte yandan HDP Milletvekili Garo Paylan da duruşmaya izleyici olarak katıldı.

GELEN EVRAKLAR OKUNDU 

Mahkeme Başkanı Canel Rüzgar, mahkemeye ulaşan evrakları okudu. Tutuklu sanıklar Ali Fuat Yılmazer ve Ramazan Akyürek ile bazı tutuksuz sanıkların avukatlarının, 'müdafiilikten çekildiklerine' dair mahkemeye dilekçe sundukları açıklandı.

HRANT'IN ARKADAŞLARI ADLİYE ÖNÜNDE 

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesiyle ilişkin 8. duruşması öncesi adliye önünde toplanan "Hrant'ın Arkadaşları" adlı grup basın açıklaması yaptı. 

Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'nın karşısındaki alanda toplanan grup adına basın açıklamasını okuyan Bülent Aydın, Hrant Dink öldürülmesinin ardından 10 yıl geçtiğini belirterek, suikast organizasyonuna ve delillerin karartılmasına, soruşturmanın engellenmesine karışan devlet görevlilerini sayıp döktüklerini belirtti. 

"ENGİN DİNÇ HALEN EMNİYET İSTİHBARATI BAŞINDA" 

"Hrant vurulurken etrafta katili kollayan güvenli şekilde kaçmasını sağlayan jandarmaların bulunduğu oraya çıktı" diyen Aydın, "Bunu yıllardır söylüyor ama haliyle kanıtlayamıyorduk. Şimdi bazıları yakalandı. Yani bu cinayete karıştıktan sonra 9 yıl resmi görevlerini sürdürdüler. Yine birden bire harekete geçildi. Suikast öncesi şaibeli isimlerinden Trabzon İl Jandarma Komutanı Albay Ali Öz'ün yakasına yapışıldı. Ali Öz, astlarının suikast ihbarı ile ilgilenmesini önleyen kişidir. İyi işte diyeceksiniz 9 küsür yıl sonra da olsa yavaş yavaş adalet yerini bulacak. Öyle mi dersiniz? Hakkında en yoğun şüphe bulunan kimselerden biri dönemin Trabzon Emniyet İstihbarat Başkanı Engin Dinç halen bütün Emniyet İstihbaratın başında. Elinde o muazzam yetkiler otururken nasıl olacak bu? Albay Ali Öz'ün kimlerden emir alarak cinayetin yolunu açtığını öğrenebilecek miyiz? Buna razı mı bugünün iktidar sahipleri?" diye konuştu. 

"BU CİNAYETİ HEPSİ BERABER İŞLEDİ" 

'FETÖ'cü' denen bazı kimselerin suikastin suç ortağı olduğunu söyleyen Aydın, "Ama bugün koalisyon halinde muktedirlerin 'FETÖ'cüler yaptı' diyerek suç ortaklığından sıyrılamayacakları da açıktır. Muhtemel suçluların birer birer tutuklanması, yargı önüne çıkarılacak olması bizi elbette memnun ediyor. Ancak gelişmeleri işin aslına dair temel hayat bilgilerimizi ihmal etmeden izliyoruz. Bu cinayeti hepsi beraber işledi" ifadelerini kullandı. Grup daha sonra duruşmayı izlemek için adliyeye girdi. 

Çok Okunanlar

AKP'nin mitingine kaç kişi katıldı?

Alaattin Çakıcı'dan Meral Akşener açıklaması

Pentagon'dan Menbiç açıklaması

Tuncay Özkan da KHK'ya takıldı

İnce: Erdoğan Allah'tan korkmaz, kuldan utanmaz bir yalancı

İlgili Haberler

Sağlık

Migren aşısına onay verildi

Sağlık

Kurdaki artış ilaçları da etkiledi

Sağlık

Şişli Etfal hastanesi taşınıyor

Sağlık

Canan Karatay: Et alamıyorsanız kemik alın kardeşim

Sağlık

SGK, 18 kanser ilacını geri ödeme listesine aldı

Sağlık

Depresyona girdi, 6 dil öğrendi

Sağlık

Doktorlardan mezar taşlı kampanya

Sağlık

Canan Karatay'dan ramazan tavsiyeleri

Sağlık

Konya'da insanlık ayıbı... Yakarak öldürdüler!

Sağlık

Yine hayvan cinayeti... Aç kedilere zehirli balık yedirerek öldürdüler!

Sağlık

Bu bakteri psikolojinizi bozuyor

Sağlık

HİPEK tedavisi'ne Sağlık Bakanlığı'ndan yeşil Işık