unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Hukukta Sol Tavır Derneği: Gerici hukukunuzu tanımıyoruz!

AKP milletvekillerinin dün gece yarısı verdikleri bir önergeyle tecavüzcüleri ve cinsel istismarcıları koruma girişimine kamuoyundan tepki yağıyor.

soL'un haberine göre, Hukukta Sol Tavır Derneği, "Gericiliğinize boyun eğmiyoruz, gerici hukukunuzu tanımıyoruz" başlıklı bir açıklama yayınladı. 

HUKUKTA SOL TAVIR DERNEĞİ'NİN AÇIKLAMASI

Derneğin açıklamasının tamamı şöyle: 

"Bundan sadece iki ay önce İstanbul'da bir kadına 'şort giydiği' için belediye otobüsü içinde saldıran kişi, 'İslam hukukuna uygun' diyerek kendisini savunup serbestçe gezerken, bu zihniyetin mimarı AKP'nin milletvekilleri dün gece yarısı TBMM'ye sundukları bir önerge ile cinsel istismar suçunda mağdurla failin evlenmesi durumunda hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını, hüküm verilmiş ise cezanın infazının ertelenmesini teklif etti.

Çıkarılmak istenen yasaya ilişkin Adalet Bakanı'nın yaptığı 'Düzenlenme tecavüzcüleri kesinlikle kapsamamaktadır, sadece evlenmiş; ama yaş şartı nedeniyle nikah yapmamış olanların, resmi nikahla evlenmeleri halinde uygulanacaktır' şeklindeki akıl almaz açıklama gericiliğin devlet eliyle ülkenin her köşesine saçılmaya çalışıldığının ispatıdır.

Çocuk yaşta evliliklerin önünü açmak için her yola başvurmaktan geri durmayan, televizyonlarda '6 yaşında çocukla evlenilebilir' diyen gerici yobazlara göz yuman, kadınlara 'kahkaha atma, çocuk doğur, çalışma, düşünme, sadece istenileni yap' diye türlü dayatmalarda bulunan AKP'nin tecavüz önergesinin niyeti açıktır: Çocukların imam nikahı adı altında her türlü istismara uğramasının önünü açmak, tecavüzü meşrulaştırmaktır; kadınları toplumsal yaşamdan uzaklaştırarak evlere hapsetmektir. AKP, geleceğimiz olan çocuklardan ve bu ülkenin ilerici kadınlarından korkmaktadır.

AKP'nin tecavüzcüyle evlendirme önergesi suçu meşrulaştırmakta ve suç işlenmesinin önünü açmaktadır. Bu önergenin kendisi başlı başına suçtur. Gericiye yobaza boyun eğmeyerek hep birlikte bu mücadeleye devam etmeliyiz.

Sesimizi daha da yükselterek bir kez daha söylüyoruz: Bu ülkenin ilerici hukukçuları olarak gericiliğe, gericiliği savunan yasalarınıza, kadın düşmanlığınıza geçit vermeyeceğiz."

Çok Okunanlar

Avrasya Araştırma, 24 Haziran anketini açıkladı

THY'nin yeni reklamında dikkat çeken Cemaat detayı

Davutoğlu ekibi Erdoğan'a bayrak açtı

ANAR Müdürü Uslu'dan kritik iddia: Erdoğan, MHP ile...

SONAR'dan son anket: Seçim ikinci tura kalıyor

İlgili Haberler

Güncel

İstanbul'da seçimde görevli olacak polis sayısı açıklandı

Güncel

Adil Öksüz'ün bacanağı yakalandı

Güncel

Bakan Fakıbaba'dan tuhaf 'patates' açıklaması

Güncel

TEMSA işçileri atılma tehdidiyle karşı karşıya

Güncel

Göçükten 6.5 saat sonra sağ çıktılar

Güncel

Van'da 4.7 büyüklüğünde deprem

Güncel

Demokrasi karşıtı bir 'Nurcu' daha AKP'ye desteğini açıkladı

Güncel

AKP'li Erdoğan: Bana üniversite mezunu değil bile dediler

Güncel

Oyuncu Doğulu'dan İnce'ye destek mesajı

Güncel

Zorunlu trafik sigortası yönetmeliğinde değişiklik

Güncel

THY'nin yeni reklamında dikkat çeken Cemaat detayı

Güncel

Muharrem İnce: FETÖ'cülerden mi öğrendiniz?