unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

İçişleri Bakanı Soylu: 2016'da 339 olay engellendi

 

 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, TBMM Genel Kurulu'nu terörle mücadele konusunda bilgilendirdi. Türkiye'nin emniyet güçleri, polis, jandarma, güvenlik korucuları ve TSK mensuplarıyla terörü kaynağında yoketmek amacıyla yeni bir mücadele konsepti için devlet sorumluluğu, hukuk ve demokrasi içinde mücadelesini sürdürdüğünü söyleyen Bakan, "PKK ile mücadelede girilemez denilen sözde tüm üs ve barınma bölgelerine girildi. Sadece son üç ayda 5 bin 826 operasyon gerçekleştirildi. Şu ana kadar 57 bölgede 85 operasyon yapıldı. 2016'da bölgede tespit edilen 485'i son üç ayda 805 adet sığınak, barınak kullanılamaz hale getirildi. PKK'ya, KCK'ya, YPG'ye kış üslenmesi imkanı vermemek için güvenlik kuvvetlerimiz büyük bir strateji ile çalışmaktadır' dedi.

İçişleri Bakanı sınır güvenliği sağlanarak, terörün finansmanının önüne geçilmesinin engellendiği belirterek, "911 km. Suriye sınırı, 43 km, Ağrı-Van sınırı, 58 km. Iğdır-İran sınırı, 75 km. Çukurca-Dağlıca yolu ve 76 km. Şırnak-Van Siirt hatlarına güvenlik yol yapımları konusunda da özellikle Suriye hattında güvenlik duvarlarında son noktaya geldik. Daha üç dört gün önce Toplu Konut İdaresi ile birlikte Ağrı ile Iğdır hatlarımızın tamamına güvenlik duvarları yapması konusundaki protokolümüzü icra ettik. Iğdır sınırı kaçakçılıkla ilgili, Ağrı sınırı da özellikle Tendürek'de PKK'nın yuvalanması ile ilgili en önemli süreçlerden bir tanesidir' diye konuştu.

"Narko terörle mücadeleye de devam edildiğini" söyleyen Bakan Soylu, PKK ve KCK'nın sadece uyuşturucudan yılda bir buçuk milyar dolar gelir elde ettiğini belitti, Lice'de dört milyar lira değerinde uyuşturucu ele geçirildiğini kaydetti.

DERNEKLERE OPERASYON

Türkiye'de 110 bin derneğin bulunduğunu söyleyen Soylu, "Bu derneklerden bin 108'i FETÖ, 189'u PKK-KCK, 20'si DHKP-C, 8'i DEAŞ olmak üzere toplam 1325 dernek kapatılmıştır" dedi. 

Sosyal medyada son altı ayda örgüt propagandası ya da karşılıklı nefreti körükleyen hesapların savcılıklarca takip edildiğini söşyleyen Bakan, "Bu konuda 3 bin 847 kişi hakkında işlem yapılmış ve bin 729'u da tutuklanmıştır. Yani sosyal medyada ülkemizin birliğine, beraberliğine, bütünlüğünt huzurunu, sükununu ve kardeşliğimizi ortadan kaldırabilecek birtakım nefret üretici söylemlere karşı adımlarımızı atmış durumdayız" dedi. 

2016'NIN RAPORU

2016 yıllında 339 olayın engellendiğini söyleyen Soylu bu olayların içeriğini şöyle açıkladı:

"313'ü PKK, 22'si DEAŞ, dördü radikal sol örgüt, 247 patlayıcı, 61 bombalı araç, 23 canlı bomba şüphelisi, 42 eylem yapacak örgüt mensubu yakalanmıştır. Son üç ayda ise 80 önemli olay engellenmiştir. DEAŞ'a önelik yapılan operasyonlarda 2016 yılında 3 bin 506 mensubu gözaltına alınmıştır. Yabancı terörist savaşçılarla ilgili 145 ülkeden 52 bin 72 kişiye giriş yasağı konulmuştur. 98 ülkeden de 4 bin 19 kişi sınır dışı edilmiştir. FETÖ'ye yönelik operasyonlarda 92 bin 538 kişi gözaltına alınmıştır. 41 bin 749 kişi tutuklanmıştır. Hala 779 kişinin gözaltı işlemleri devam etmektedir."

Bakan Soylu, terörle küresel mücadelenin şart olduğunu söyleyerek NATO ve BM'nin tamamen kararlı bir anlaşıyı ortaya koyması gerektiğini vurguladı.

Çok Okunanlar

Ahmet Hakan: Acaba o isim aday olsa yüzde kaç oy alırdı?

Alaattin Çakıcı'dan Meral Akşener açıklaması

AKP'nin mitingine kaç kişi katıldı?

AKP'li kadın: Tayyip senin her yerini yerim

Abdulkadir Selvi: Çiller'e, Akşener'i sordum 

İlgili Haberler

Politika

Doğu Perinçek mal varlığını açıkladı

Politika

Kani Beko'dan 'Ezik insanlar' yanıtı

Politika

Bu Düzen Değişmeli Platformu adayı Aydemir Güler: Neden devri sabık yaratmayacağız?

Politika

Şafak Pavey New York Times'a yazdı: Erdoğan'ı devirecek adam

Politika

Melih Gökçek'e Twitter'da büyük anket şoku!

Politika

ABD'li kuruluş ile Metropoll'den Erdoğan'ı üzecek anket

Politika

Erdoğan: Van depreminde paraları Kandil'e verdiler

Politika

Laf söyledi balkabağı… | Yeliz Koray yazdı...

Politika

Süleyman Soylu: Erdoğan büyük bir devrimcidir

Politika

İnce: Erdoğan artık kekin ötesinde hayali olmayan bir adam

Politika

YSK'dan seçim günü için çay bahçesi kararı

Politika

VAR'a YOK'um | Ali Kaya Soysal yazdı...