unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

İhtiyaç duysaydık halka silah dağıtırdım!

FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimini, darbelerin ve gizli oluşumların siyaset üzerindeki etkilerini araştırmak amacıyla kurulan Meclis Araştırma Komisyonu, Ankara Emniyet Müdürü Mahmut Karaaslan'ı dinledi. Karaaslan, bir soru üzerine, Emniyet Müdürlüğünde darbecilere karşı kendilerini desteklemeleri için sivillere silah vermediklerini belirterek, "İhtiyaç duysaydım verirdim ama ihtiyaç duymadık. Fakat sokağa çıkan insanlara yardımcı olmaları konusunda arkadaşlara talimat verdim. Genelkurmay Başkanlığına, TRT'ye girmeleri konusunda talimat verdim." diye konuştu.

Darbe girişimi gecesi yaşadıklarını anlatan Karaaslan, ilk olarak Genelkurmay kavşağından silah sesi duyulduğu yönünde haber aldıklarını ancak bunu normal bir asayiş olayı gibi değerlendirdiklerini söyledi. 

Silah seslerinin artması ve Genelkurmay Başkanlığının içinde çatışmaların olduğunu öğrenince dönemin Ankara Valisi Mehmet Kılıçlar'a darbe girişimi ile karşı karşıya kaldıklarını söylediğini aktaran Karaaslan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesine giderek, kriz masası oluşturduklarını, Başbakan Binali Yıldırım'ın da bilgisi dahilinde tüm personeline sert bir şekilde silahla karşılık vermeleri konusunda talimat verdiğini kaydetti. 

Sokaklara çıkan vatandaşları da toplanacakları yerler konusunda yönlendirdiklerini anlatan Karaaslan, gözaltıların başlamasıyla karşı tarafın moralinin bozulduğunu belirtti.  

BEN HEMEN FETÖ DARBESİ OLDUĞUNU ANLADIM

Darbe girişiminin FETÖ tarafından yapıldığını ilk dakikalarda anladığını söyleyen Karaaslan, şu değerlendirmede bulundu: "30 yıldır emniyet teşkilatını nasıl ele geçirdiklerini biliyoruz. Komuta kademesinin de yakın çevresinin FETÖ tarafından ele geçirildiğini biliyorduk. Böyle bir potansiyellerinin olduğunu değerlendiriyordum. 'Şu adam FETÖ'cü, şu değil' diyemem ama kendi teşkilatımızda yaşadıklarımızdan yola çıkarak bunu yapabileceklerini değerlendirmiştim. Eğer devleti hedef alıyorlarsa sadece emniyet teşkilatını ele geçirerek bunu başaramayacaklarını biliyorlar. Bize ne yaptılarsa diğer kurumlara da aynısını yaptılar." 

BAZILARI EMİRLERİME UYMADI: ŞİMDİ TUTUKLULAR

Darbe girişimi gecesi talimat verdiği personelinden talimatına uymayanların olup olmadığına yönelik soruya Karaaslan, açık bir şekilde emrine karşı çıkan olmadığını söyledi. Ancak bazı müdürlerin, "Asker güçlüdür, asker karşısında zarar görmeyelim, teslim olalım" gibi ifadeler kullandığını öğrendiğini dile getiren Karaaslan, "Bunların hepsini gözaltına aldırdık. Şu anda hepsi tutuklu. Organize şekilde emrime karşı gelme söz konusu olmadı." dedi. 

Çok Okunanlar

Ahmet Hakan: Acaba o isim aday olsa yüzde kaç oy alırdı?

AKP'li kadın: Tayyip senin her yerini yerim

Abdulkadir Selvi: Çiller'e, Akşener'i sordum 

CHP'den çok konuşulacak seçim videosu

Melih Gökçek'e Twitter'da büyük anket şoku!

İlgili Haberler

Güncel

HDP standına saldırı: Suruç gibi yapacağız

Güncel

İstanbul'da yavru kediye tecavüz eden sapık tutuklandı!

Güncel

Ataşehir'de Halk Arenası'na saldırı girişimi

Güncel

Petrol boru hattında patlama

Güncel

Söylediği şarkıda 'Kürdistan' sözcüğü yer aldığı için tutuklandı

Güncel

Erdoğan bir anda hayvansever oldu çıktı | Nahit Duru yazdı...

Güncel

MHP'nin önemli isminden İnce'ye destek

Güncel

Oyların geçersiz sayılmaması için seçim günü bunlara dikkat!

Güncel

Seçmeni, ''ezik insanlar'' diyerek aşağılayan AKP adayı özür diledi

Güncel

Demirtaş'ın seslendirdiği şarkıyı bu kez eşi Başak Demirtaş seslendirdi

Güncel

Sosyal medya operasyonu: 21 gözaltı

Güncel

Tutuklu Yunan askerler hakkında karar