unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Irak Ordusu Musul merkezine 2 km mesafede!

Irak ordusu ve Peşmerge güçleri tarafından başlatılan Musul operasyonu devam ederken, Irak güçleri bugün Musul'un kuzeyinde 2 köyü daha IŞİD'in elinden aldı. Böylece Irak ordusunun Musul merkezine ulaşmasına 2 km kaldı. Irak ordusu güney ve kuzeyden, Peşmerge güçleri ise doğudan kente doğru ilerliyor. IŞİD'in kentin batısından Suriye'ye kaçma olasılığı nedeniyle bu bölgede operasyon yapılmıyor.

En hızlı ilerleyiş ise kuzeydoğu yönünde yaşanıyor. Sputnik'ten Hikmet Durgun'a konuşan Peşmerge Komutanı General Mukameda Maşıd, Irak ordusunun 1 haftaya kadar Musul merkezine gireceğini söyledi. 

Peşmerge ve Irak ordusunun IŞİD'e karşı büyük bir ilerleme sağladığını söyleyen Maşıd, "Musul'un doğusu ve kuzeydoğusunda Irak ordusu şimdiye kadar 1 kasaba ile 12 köyü almıştır. Musul'un kuzeydoğusundaki Gorcelil ve Heyr Tehrir köyünde IŞİD ile ordu arasında şiddetli çatışmalar yaşanıyor. Gorcelil köyü Musul merkeze 2 kilometre uzaklıktadır. Irak ordusu Musul merkeze çok yaklaştı. IŞİD artık savaşamıyor. Kaçıyor ya da bomba yüklü araçla intihar saldırısı düzenliyor" dedi.

IŞİD'in ağır kayıplar verdiğine dikkat çeken Maşıd, "Irak ve Peşmerge güçleri IŞİD'e ağır darbeler vuruyor. Birçok IŞİD üyesi öldü. Bazıları da sağ olarak yakalandı. IŞİD hava saldırılarından korunmak amacıyla köylerde yüzlerce metre uzunluğunda tüneller yapıyor. Ele geçirdiğimiz köylerde tünelleri görüyoruz. " ifadelerini kullandı. 

Musul operasyonunun başlamasından bu yana 5 bin insanın kendilerine sığıdığını ifade eden Maşıd, sığınmacıları Hazır kampına yerleştirdiklerini dile getirdi.Operasyon kapsamında Irak ordusu ve Peşmerge Güçleri toplamda 76 köy ile 3 kasabayı IŞİD'in elinden aldı.

 

Çok Okunanlar

THY'nin yeni reklamında dikkat çeken Cemaat detayı

Avrasya Araştırma, 24 Haziran anketini açıkladı

Davutoğlu ekibi Erdoğan'a bayrak açtı

ANAR Müdürü Uslu'dan kritik iddia: Erdoğan, MHP ile...

SONAR'dan son anket: Seçim ikinci tura kalıyor

İlgili Haberler

Dünya

Trump, KDHC'yi 'olağanüstü tehdit' ilan etti

Dünya

İngiltere, Oxford'daki seks partisiyle çalkalanıyor

Dünya

Hitler'in çatal bıçak takımı satıldı

Dünya

Esad: Trump ile görüşmek sadece zaman kaybı olur

Dünya

İşçiler sarayın gazını kesti

Dünya

Alman Halkı ve Medyası Türkiye‘deki seçimlerle ilgili ne düşünüyor?

Dünya

Şarj olurken telefonu patlayan iş adamı hayatını kaybetti

Dünya

Parlamento bahçesinde kenevir bulundu

Dünya

Naziler, Romanlar…

Dünya

Romanya'da, Sosyal Demokrat Parti'nin liderine 3.5 yıl hapis

Dünya

F-35'leri kullanacak pilotlar ABD'de eğitim görecek

Dünya

SETA D.C.