unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

İran’dan ilk kafile Gazipaşa- Alanya Havalimanı’na indi

İran İmam Humayni Uluslararası Havalimanı’ndan 179 İranlı turistle havalanan FreeBird Hava Yolları’na ait Airbus A320 tipi uçak, Adana aktarmalı olarak Gazipaşa- Alanya Havalimanı’na saat 12.30’da iniş yaptı. TAV Havalimanları tarafından işletilen Gazipaşa- Alanya Havalimanı’na ilk seferini yapan uçak, piste indikten sonra su takından geçti. Uçaktan inen 179 İranlı turist, Alanya Belediye Başkanı MHP’li Adem Murat Yücel, Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili ve turizmciler tarafından karşılandı.

Belediye Başkanı Yücel ile ALTİD Başkanı Sili turistlere çiçek verdi, ilk seferin anısına pasta kesildi. Havayolu yetkilileri İran’da Nevruz dolayısıyla tatil olduğunu, tatil boyunca hafta boyunca 3 sefer daha yapacaklarını kaydetti.

’ALTERNATİF UÇUŞLAR OLACAK’

Alanya’ya İranlı turistlerin gelmesinden dolayı mutlu olduklarını belirten Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, "Rusya pazarıyla başlayan ve Avrupa’ya da sıçrayan kriz nedeniyle alternatif turizme, daha doğrusu diğer ülkelere yönelmiştik. Kazakistan, Azerbaycan’dan başlayıp, İran ile diyaloglarımız oluştu. En son da İran Büyükelçisi’nin bölgemizi ziyaretinin ardından, biz de İran’a bir heyetle gittik. Şimdi bu görüşmelerin meyvelerini almaya başladık. Sonraki dönemlerde de alternatif uçuşlar olacak" dedi.

İran halkının Türkiye’yi çok sevdiğini aktaran Başkan Yücel, "Ülkemize geçen yıl 1 milyon 700 bin İran vatandaşı geldi. İran ile ilişkiler iyi olduğu sürece bunun 2 ve 3 katı bulacağına inanıyorum. Gelen turistleri müşteri olarak değil misafirlerimiz olarak görmeliyiz. Bu uçuşların artması ile turizmde istediğimiz noktaya geleceğimiz inanıcındayız" diye konuştu.

İRAN ÖNEMLİ PAZAR’

İran pazarının Türkiye için önemli bir pazar olduğunu belirten ALTİD Başkanı Burhan Sili de şöyle konuştu:

"Ambargonun kalkmasıyla birlikte ekonomi gelişecek ve Türkiye’yi çok seven bir pazar. Hali hazırda 2 milyon civarında ağırlarken geçtiğimiz ayda İran’da ALTAV olarak bir dizi görüşmeler gerçekleştirdik. Bu görüşmelerin neticesinde de bugün Gazipaşa’ya uçağın inmiş olmasını, yapmış olduğumuz çabaların bir meyvesi olarak görüyoruz."

’MUTLULUK DUYUYORUZ’

TAV Gazipaşa İşletme Koordinatör Yardımcısı Murat Şen ise "TAV olarak, Gazipaşa- Alanya Havalimanı’ndan direkt uçuşların artırılması ve bölgenin turizm potansiyelinin değerlendirilmesi için tanıtım ve pazarlama faaliyetlerimizi yoğun şekilde sürdürüyoruz. Havalimanımızda hizmet vermeye başlayan 19’uncu havayolu şirketi olan FreeBird ile işbirliğimiz kapsamında Tahran’dan Gazipaşa- Alanya’ya sefer düzenlenmesinden mutluluk duyuyoruz. Havalimanımızın uçuş ağının büyümesi ve turizmin gelişmesi için çalışmalarımıza devam edeceğiz" diye konuştu.

Çok Okunanlar

Davutoğlu ekibi Erdoğan'a bayrak açtı

ANAR Müdürü Uslu'dan kritik iddia: Erdoğan, MHP ile...

Avrasya Araştırma, 24 Haziran anketini açıkladı

SONAR'dan son anket: Seçim ikinci tura kalıyor

Guardian'dan çok konuşulacak yazı: Erdoğan'ı kovun...

İlgili Haberler

Ekonomi

Soma Katliamı davasında karar seçim sonrasına bırakıldı

Ekonomi

Bakan Zeybekci'den 'kur' açıklaması

Ekonomi

Dolar haftanın son gününe 4.74'ten başladı

Ekonomi

IMF, Türkiye için teyakkuzda

Ekonomi

Fiyapı-Dumankaya inşaatları için Almanlarla anlaşıldı

Ekonomi

AKP'li Elitaş: Verdiğimiz ikramiye ekonomiye büyük katkı sağladı

Ekonomi

Zeybekci: ABD'ye ek vergi bugün başlayacak

Ekonomi

400 işçi ücretleri için fabrikada direnişe geçti

Ekonomi

Deutsche Bank'a 205 milyon dolar ceza

Ekonomi

Sigaraya en az yüzde 50 zam geliyor

Ekonomi

Bakan Şimşek: TL diğer para birimlerine göre dirençli

Ekonomi

Emeklinin maaşı, patates ve soğan kadar artış göstermedi