unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

IŞİD'e giden silahlar: 'Ben yapmadım FETÖ yaptı'

CHP İzmir Milletvekili Musa Çam, 16 Ekim 2015'de dönemin Başbakanı  Ahmet Davutoğlu’nun yanıtlamasını isteyerek meclise bir soru önergesi sundu. Çam önergesinde IŞİD’e giden silahların Türkiye’de üretildiği iddialarını, patlayıcı üreten Yavex firmasının ürettiği patlayıcı maddeleri Ortadoğu’ya gönderdiği bilgisinin doğru olup olmadığını, firma sahibi ve yetkilileriyle AKP’nin arasında ilişki olup olmadığını sormuştu. Soru önergesine hükümet kanadından hiçbir yanıt gelmezken 15 Ağustos 2016 tarihli Sabah gazetesinde yer alan bir haberde, IŞİD’e silah temini iddialarında da Cemaat işaret edildi.

Bu habere ilişkin bir açıklamada bulunan CHP İzmir Milletvekili Musa Çam, 2015 yılında sorduğu sorularının  haberle beraber doğrulandığını ancak suçun Gülen Cemaatine atılarak AKP’nin aklandığını söyledi. Çam “AKP’nin üzerinden 10 ay geçmiş olan, zamanın başbakanı Davutoğlu’na ilettiğim; Balıkesir’de üretim yapan bir silah şirketinin Ortadoğu’ya gönderdiği silahları sorduğum önergemdeki soruların cevapları bugün FETÖ üzerinden adeta AKP aklanarak cevaplandırılıyor" dedi. AKP’nin ben yapmadım FETÖ yaptı politikasını bırakması gerektiğini belirten Çam, “Oysaki o dönemde tüm bunlara çanak tutuluyor, bu işler FETÖ ile bağlantılı şirketlere yaptırılıyordu. Buradan da anlaşılacağı üzere AKP için bugünün politikası ben bir şey yapmadım, her şeyi FETÖ yaptı politikasıdır' ifadelerini kullandı. Çam, sözlerine şöyle devam etti:

"IŞİD’e giden silahların Türkiye’de üretildiği iddiaları doğru mudur?’diye sormuştum…  Aynı soru önergesinde Balıkesir ilinde yer alan bir dinamit ve mühimmat tesisinden söz etmiş ve Yavex Fabrikasında üretilen patlayıcı maddelerin Ortadoğu’ya gönderildiği bilgisinin doğru olup olmadığını, firma sahibi ve yetkilileriyle AKP’nin ilişkisini sormuştum. 15 Ağustos 2016 tarihli Sabah gazetesinde Abdurrahman Şimşek-Ferhat Ünlü tarafından yazılan haber geçmişte verdiğim soru önergesinin ne kadar doğru ve yerinde olduğunu belgelemektedir. Ancak söz konusu haberin küçük bir kusuru var: Haberde AKP aklanmakta tüm suç yani ülkemizde üretilen silah ve patlayıcı maddelerin Ortadoğu’da terörist gruplara gönderilmesi suçu FET֒nün sırtına yüklemektedir. Ülkemiz ve geleceğimiz açısından böylesi bir yaklaşım geleceğe güvenle bakmamızın önündeki engeldir. Çok ciddi bir badireden geçmekteyiz. Başta Erdoğan olmak üzere AKP İktidarını samimiyete ve halkımıza hesap vermeye davet ediyorum.' ?

Çok Okunanlar

Avrasya Araştırma, 24 Haziran anketini açıkladı

Davutoğlu ekibi Erdoğan'a bayrak açtı

ANAR Müdürü Uslu'dan kritik iddia: Erdoğan, MHP ile...

SONAR'dan son anket: Seçim ikinci tura kalıyor

Guardian'dan çok konuşulacak yazı: Erdoğan'ı kovun...

İlgili Haberler

Güncel

Demokrasi karşıtı bir 'Nurcu' daha AKP'ye desteğini açıkladı

Güncel

AKP'li Erdoğan: Bana üniversite mezunu değil bile dediler

Güncel

Oyuncu Doğulu'dan İnce'ye destek mesajı

Güncel

Zorunlu trafik sigortası yönetmeliğinde değişiklik

Güncel

THY'nin yeni reklamında dikkat çeken Cemaat detayı

Güncel

Muharrem İnce: FETÖ'cülerden mi öğrendiniz?

Güncel

Cumhur İttifakı'nda deprem: Bahçeli'den şok açıklamalar

Güncel

Umut Oran: Son adımları atmaya hazır olun!

Güncel

Zonguldak'ta maden ocağında göçük

Güncel

Süleyman Soylu: Siz bizi 24 Haziran'dan sonra görün

Güncel

Meral Akşener'den 'TİKA' iddiası

Güncel

'Demirtaş Ketıl Sohbeti' başladı: Seven alsın seveni