unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

IŞİD'li üç canlı bombanın aynı karede fotoğrafı ortaya çıktı

Türkiye'de ilk canlı bomba saldırısını 20 Temmuz 2015'te Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde SGDF üyelerinin olduğu 300 kişilik gruba yönelik düzenleyen IŞİD, en kanlı saldırısını geçen yıl Ekim ayında Ankara Gar Meydanı’nda gerçekleştirdi. Ankara katliamında, 103 kişi hayatını kaybetti, yüzlerce kişi de yaralandı. Bu saldırının ardından güvenlik güçlerince başlatılan soruşturmada, saldırıları düzenleyen IŞİD militanlarının izine Gaziantep’te ulaşıldı. Operasyonlarda, bombalı saldırıların organizasyonunu teröristlerin Türkiye emiri Yunus Durmaz ile yardımcısı konumundaki İbrahim Halil Durgun ve Mehmet Kadir Cebael’in yaptığı saptanmış ancak 3 isme de ulaşılamamıştı.

BOMBACILAR AYNI KAREDE

Geçtiğimiz günlerde IŞİD'in, Gaziantep’teki birçok hücre evine operasyon düzenlendi. Diyarbakır, Suruç ve Ankara saldırılarında ’organizatör’ olarak adı geçen IŞİD üyesi teröristlere ulaşılamazken, polis baskınlarında bombalar, intihar yelekleri, tüfekler, tabancalar, mermiler, patlayıcı yapımında kullanılan malzemeler, örgütsel dokümanlar ile dijital veriler ele geçirildi.

Dijital verilerin yapılan incelemesinde Ankara Gar saldırısından 17 gün önce 23 Eylül günü örgütün emiri Yunus Durmaz ile canlı bombaları Ankara’ya götüren Halil İbrahim Durgun ve yine örgütün önemli isimlerinden Mehmet Kadir Cebael’in, patlayıcıların saklandığı Akkent Mahallesi’ndeki deponun önünde bir arada olduğu görüldü.

BASKINLARDA KENDİLERİNİ PATLATTILAR

Ankara’yı kana bulayan canlı bombaları bu kente otomobille götürerek bırakan isim olan İbrahim Halil Durgun’un izine geçen yıl Kasım ayında ulaşıldı. 14 Kasım gecesi Durgun’un bulunduğu Beylerbeyi Mahallesi’ndeki apartmana operasyon düzenlendi. Durgun, daha sonra üzerindeki intihar yeleğini infilak ettirdi. Teröristin parçalanarak öldüğü patlamada, 5 polis memuru yaralandı.

Örgütünün sözde emiri Yunus Durmaz’ın izine ise sansasyonel eylem hazırlığı içerisindeyken ulaşıldı. Kentte kanlı saldırı planlayan ve bunun için harekete geçtiği saptanan Yunus Durmaz’ın oturduğu evi tespit eden polis ekipleri, geçen 19 Mayıs akşamı Çağlayan Mahallesi’ne operasyon düzenledi. Durmaz, üzerindeki intihar yeleğini patlattı. Başına 4 milyon lira ödül konularak aranan Yunus Durmaz’ın öldüğü patlamada, evde bulunan ve 1,5 milyon lira ödülle aranan kardeşi Hacı Ali Durmaz ile eşi ve 2 çocuğu ise sağ olarak ele geçirildi.

Örgütün son dönemde sözde Gaziantep emiri olarak görevlendirilen ismi olan ve gar saldırısı öncesi Durmaz ve Durgun ile aynı karede görülen son isim olan Mehmet Kadir Cebael’in izine ise geçen 16 Ekim’de ulaşıldı. Güneykent Mahallesi’nde düzenlenen hücre evi operasyonunda Cebael kendisini infilak ettirdi.

 

 

Çok Okunanlar

Erdoğan balkon konuşmasını iptal etti!

Polis korumasında oy hırsızlığı böyle görüntülendi

Muharrem İnce'den ilk açıklama

İşte Adil Seçim'e göre oy oranları

Sosyal medya bu görüntüyü konuşuyor: İnce'yi görünce suratını astı

İlgili Haberler

Güncel

Daha yeni başlıyor

Güncel

TKH'dan seçim açıklaması

Güncel

Aşık Veysel'in torunu Meclis'e girebildi mi?

Güncel

Turisti taksiden atan şoför, hakkında yeni gelişme

Güncel

CHP'de 10 kişi istifa etti

Güncel

Tutuklu HDP'li üye ve yöneticiler hakkında yeni gelişme

Güncel

İran: Erdoğan'ın zaferi güzel haber

Güncel

'Kabinede MHP'li isimler mümkün'

Güncel

Abdullah Gül'den Erdoğan'a tebrik telefonu

Güncel

HDP'nin 'baraj' kutlamalarında 10'u aşkın gözaltı

Güncel

TBMM 8 Temmuz'da yemin edecek

Güncel

CHP'li Tanal: Bu millete her şey müstahak