unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Işık Koşaner de FETÖ'nün yükselişinde AKP'ye işaret etti!

Genelkurmay eski Başkanı istifasının ardından ilk kez Meclis Darbe Komisyonunda konuştu. Koşaner YAŞ kararlarıyla attıkları subaylar için 'namaz kılan atılıyor', 'içki içmeyen atılıyor' gibi propogandaların yapıldığını hatırlattı.

TBMM 15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu, 2010 yılında Genelkurmay Başkanı olan ve 2011 yılında, devam eden Ergenekon, Balyoz gibi davalara tepki olarak kuvvet komutanlarıyla birlikte istifa eden Işık Koşaner’i dinledi. İstifasının ardından ilk kez konuşan Koşaner, kendi döneminden sonraki Yüksek Askeri Şûrâ için “Tutuklu askerlerin emekli edilmesini benden isteyeceklerdi. İleride başımıza gelecek felakete ortak olmadım ama engel olduğumu da söyleyemem' dedi.

'FET֒nün eylemlerinin suç olarak tanımlanmadığı bir dönemde görevde olduğunu hatırlatan Genelkurmay eski Başkanı “Tedirgindik, takip ediyorduk ama yapılacak bir şey yoktu. Yapılacak tek şey ilgili makamlara bildirimde bulunmaktı' dedi.

TSK’nın neden kendisini korumadığı yönündeki sorulara da yanıt veren Koşaner, “Bize gelen tüm bilgiler MİT’ten ve emniyetten gelen bilgilerdi. Oradan gelen bilgilere göre eğer tahkik edebiliyorsak bu personelin TSK ile ilişiğini kesiyorduk, bilgiye, belgeye dayandırarak. YAŞ kararlarıyla personel çıkarılması, bazı kesimlerce yanlış yorumlanarak sanki namaz kılan atılıyor, içki içmeyen atılıyor gibi propogandalar yaparak YAŞ faaliyetlerimiz engellenmeye başlandı. Böyle şahısların TSK’dan çıkarılmasını engellemeye çalıştılar' diye konuştu.

'TSK GÖZ GÖRE GÖRE TASFİYE EDİLDİ’

Cemaat mensuplarının sahte bilgi ve belgelerle açılan davalarla yetkili makamlara geldiğini ve TSK’nın göz göre göre tasfiye edildiğini söyleyen Koşaner, “O dönem sayısız davalar yürütülmekteydi ve bu davaların bir planın parçası olduğu ayan beyan tarafımızdan bilinmekteydi. Amaçları TSK’nın itibarını sarsmak ve istedikleri personeli TSK’dan uzaklaştırmaktı' dedi. Davalardaki hukuksuzlukların ilk andan beri farkında olduklarını belirten Koşaner “yargıya müdahale ettiler olmasın diye sesimizi yükseltmedik. Ama ilgili makamları bıkmadan usanmadan uyardık' dedi.

“Suçsuz olduğundan emin olduğumuz insanlar hürriyetlerinden mahkum bırakılıyor, istikballeri karartılıyor, yerleri, başkaları gelsin diye boşaltılıyordu' diyen Koşaner tutuksuz yargılama için girişimlerde bulunduğunu ancak bu girişimlerden sonuç alınamadığını şu sözlerle anlattı: “Tutuksuz yargılama yapılabilirse sanıklar görevlerinin başında olacak, normal usullere göre terfi eden edecek etmeyen etmeyecekti. Boş kadrolar olmayınca yerlerine de birileri gelmeyecekti. Yetkili makamlar nezdinde tutuksuz yargılamanın sağlanması için elimden geleni yaptım. Amacı anlatma gayreti içinde oldum, sanıyorum anlattım ama belirgin bir destek sağlayamadım. Adını hatırlayamadığım bir kanunda tutuksuz yargılama yapılır düzenlemesi yapılacaktı 1 saat sonra basına 'askerlere özel muamele yapılıyor’ diye yansıttılar ve değişiklik geri çekildi'.

İstifa etmeseydi yapılacak Askeri Şura’da kendisinde tutuklu askerlerin emekli edilmesini isteyeceklerini belirten Koşaner, “İleride başımıza gelecek felakete ortak olmadım ama engel olduğumu da söyleyemem' ifadesini kullandı.

Çok Okunanlar

Anadolu Ajansı seçim sonuçlarını 4 gün önceden açıkladı

AA'nın ardından Milliyet de seçim sonuçlarını açıkladı 

Seçime 3 gün kala Gezici'den son anket

Ahmet Hakan, İnce için oran verdi

Konda ilk kez anket sonuçlarını açıkladı: Erdoğan ilk turda...

İlgili Haberler

Güncel

Seçim günü o seferler ücretsizler

Güncel

Sağlık emekçileri 'şiddete hayır' dedi

Güncel

Suruç olayları Meclis gündemine taşındı

Güncel

Saadet Partisi mitinginde ateş açıldı

Güncel

Gülen'in yeğeni: 'FETÖ'yü terör örgütü olarak kabul etmiyorum'

Güncel

Baykal ilk defa seyyar sandıkta oy kullanacak

Güncel

Sahipli kedi vahşice öldürüldü

Güncel

HDP'li adayın evine silahlı saldırı

Güncel

Saadet Partili kadınlar: İslamiyet bitmiş, ‘Tayyibizm' başlamış

Güncel

Yenilenen Karaköy İskelesi'nde seferler başladı

Güncel

Bir tepki de Yavaş'tan: Ankara'nın sahtekarlıkta uzman kişisi

Güncel

İyi Partili Türkkan: Bunu Ankara'nın eski kaşarı yapar