unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

İşsizlik ödeneğinden nasıl yararlanılır?

İşsizlik ödeneğinden nasıl yararlanabilirim?

İyi günler Hüseyin Bey,

3 yıldır çalıştığım yerden çıkarıldım. Tazminatımı aldım. Ancak kendim çıktım diye imza atmışım. İşsizlik maaşı almam için itiraz etme hakkım var mı varsa nereye nasıl itirazda bulunabilirim. Teşekkürler.

Merhaba Sayın okuyucumuz

Bir çalışanın işsizlik ödeneğinden yararlanabilmesi için işyeri ile ilişiği kesildikten sonra 10 gün içinde işverenlikçe düzenlenmesi gereken işten ayrılma bildirgesinde belirtilen işten ayrılma sebebi önem arz etmektedir. Şayet işveren sizin işten ayrılma sebebinizi istifa olarak bildirmişse Türkiye İş Kurumu işsizlik ödeneği ödemez. Ancak siz işten çıkarıldığınızı ve bu işyerinden tazminatınızı da aldığınızı belirtiyorsunuz. O halde niçin istifa dilekçesi verdiniz? Ya da sizden neden istifa dilekçesi alındı. Bunları anlayamadım. Yapmanız gereken işyerinizin bağlı bulunduğu SGK müdürlüğüne işvereninizin yazacağı bir yazı ile çıkış sebebinizin sehven (yanlışlıkla) istifa olarak bildirildiğini, asıl çıkış sebebinizin işveren feshi olduğunu sağlamanızdır. Kayıtlarda çıkış sebebiniz istifa olarak göründüğü sürece ödenekten yararlanmanız mümkün değildir.

İyi günler

Hamile kadın işçiye fazla mesai yaptırılamaz

Merhaba Hüseyin Bey, 

Bir banka şubesinde çalışmaktayım ve hamile olduğum gerek şube müdürüm gerekse bölge yöneticilerim tarafından bilinmekte. Mesai bitiş saatimiz 18.00, fakat hiçbir zaman bu saatte çıkamıyoruz. Yine bir gün saat 19.30 da şubede çalışırken çok büyük bir kanama geçirdim ve apar topar hastaneye kaldırıldım, 1 gece hastanede yattım. Bu durumda işyerime dava açma şansım var mıdır? Haklarım nelerdir? Yardımcı olur musunuz?

Merhaba sayın okuyucumuz

Öncelikle geçmiş olsun dileklerimi iletmek isterim. Sorunuzun yanıtına gelecek olursak; 16.08.2013 tarih 28737 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Gebe Veya Emziren Kadınların Çalıştırılma Şartlarıyla Emzirme Odaları ve Çocuk Bakım Yurtlarına Dair Yönetmelik’ in 9.Maddesinde Gebe veya emziren çalışan günde yedi buçuk saatten fazla çalıştırılamayacağı belirtilmiştir. Yönetmeliğin bu açık hükmüne karşın sizin fazla mesaiye bırakılmanız yasal değildir. Bu duruma itiraz etmeliydiniz. Yöneticilerinizin bu konuda ısrarcı olması koşulunda iş sözleşmenizi haklı nedenle sona erdirip kıdem tazminatı talep edebilirsiniz. Ayrıca sözünü ettiğiniz olay da haklı fesih nedeni kabul edilebileceği gibi meydana gelen rahatsızlığınızdan dolayı manevi tazminat davası da gündeme gelebilir. Bütün bunları bir hukukçu ile görüşerek birlikte hareket etmeniz daha sağlıklı bir sonuç almanızı sağlayacaktır.

İyi günler

Yetim aylığım kesilir mi?

Merhaba Hüseyin Bey

Babam emekli sandığı emeklisi olarak vefat etti. Bana yetim maaşı bağlandı Bu yıl SSK’dan emekli oldum acaba yetim maaşım kesilir mi? Teşekkürler

Merhaba Sayın Okuyucumuz

Kız çocukları evlenmedikleri sürece yetim aylığından yararlanabilirler. Rahmetli Babanız Emekli sandığı emeklisi olduğu için sizin SGK’dan emekli olmanız sebebi ile yetim aylığınız kesilmez. Şayet babanız da SGK emeklisi olsaydı durum farklı olacaktı (yetim alığınız kesilirdi)

İyi günler 

 

Çok Okunanlar

Ahmet Hakan: Acaba o isim aday olsa yüzde kaç oy alırdı?

Abdulkadir Selvi: Çiller'e, Akşener'i sordum 

AKP'li kadın: Tayyip senin her yerini yerim

CHP'den çok konuşulacak seçim videosu

Melih Gökçek'e Twitter'da büyük anket şoku!

İlgili Haberler

Ekonomi

Sigaraya en az yüzde 50 zam geliyor

Ekonomi

Bakan Şimşek: TL diğer para birimlerine göre dirençli

Ekonomi

Emeklinin maaşı, patates ve soğan kadar artış göstermedi

Ekonomi

Türkiye'nin satın alma gücü AB'nin yüzde 35 altında

Ekonomi

Şimşek'ten tuhaf dolar açıklaması: Ülkemize özgü değil

Ekonomi

Audi'nin yeni CEO'su belli oldu

Ekonomi

Örtülü ödenekten ilk 5 ayda 915 milyon harcanmış

Ekonomi

Dolar ve avroda son durum

Ekonomi

Borsa günü düşüşle tamamladı

Ekonomi

Fitch Türkiye'nin 2019 büyüme tahminini düşürdü

Ekonomi

‘Yerli ve milli' kripto para Turcoin'de vurgun

Ekonomi

Dolar 4.70'in üzerinde