unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

İstanbul Emniyeti yasak kararını yalanladı

İstanbul Valiliği'nin, Mardin Nusaybin’de yaşanan çatışmaları bahane ederek tüm İstanbul için 'eylem yasağı’ kararı aldığı öne sürüldü. Sosyal medyada bu karara tepkiler yükseldi. Ardından İstanbul Emniyeti tarafından yapılan açıklamada yasak kararının Mardin Valiliği'ne ait olduğu söylerek yalanladı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü, kent genelinde eylemlerin yasaklandığına ilişkin haberi yalanladı.

Yapılan açıklamada şöyle denildi:

29.03.2016 günü bazı basın yayın kuruluşlarında “İstanbul’da Sıkıyönetim' başlığıyla yer alan haberler ile ilgili olarak kamuoyunu bilgilendirme ihtiyacı duyulmuştur.
 
Bahse konu haberler ile ilgili olarak İstanbul Valiliğince Mülki Amirlik sınırlarında geçerli alınmış bir karar bulunmamaktadır. Söz konusu yasaklama kararı Mardin Valiliğince alınan bir karar olup bu tarz haberlere itibar edilmemelidir.

MARDİN'DEN GELEN YAZI   

Yazıda şu ifadelere yer verildi: “PKK/KCK terör örgütü mensupları tarafından ilimiz Nusaybin ilçesinde, bazı mahalle, cadde ve sokaklara hendekler kazılarak barikatlar oluşturulduğu, mahallelere giriş ve çıkışların engellendiği, güvenlik görevlilerimizin mahalle ve caddelere giriş yaptıkları esnda silahlı, roketatarlı ve tuzaklanmış bomba düzenekleri ile saldırı eylemlerine maruz kaldığı ve can ve mal kayıplarına sebebiyet verdikleri, bu nedenle ilçe merkezinde açılan çukur ve barikatların kaldırılması, kurulan bombalı tuzakların imha edilmesi, vatandaşlarımızın temel hak ve hürriyetlerini kullanabileceği huzur ortamın ve kamu düzeninin yeniden tesis edilmesi amacıyla 14.03.2016 tarihinden itibaren ikinci bir emre kadar sokağa çıkma yasağı uygulanarak gerekli operasyonların yapılmasına karar verilmiştir.' 

valilik-yasakk-karari-729x1024.jpg

STAND AÇMAK DAHİ YASAK

Valilik bu yazı üzerine İstanbul’un geneli için aldığı yasaklama kararında şu ifadelere yer verdi: “Anayasanın 34. maddesi, 2911 sayılı toplantı ve gösteri kanununun 10-17-23-32. maddeleri ile toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununun uygulanmasına dair yönetmeliğin 5. maddesi 5442 sayılı il idaresi kanunun 11/A 11/C maddelerinde öngörülen sınırlandırma ve yasaklama şartlarını doğrudan ve açıkça oluşturduğu değerlendirilen eylemlerin gerçekleşmesi durumunda, meydana gelebilecek istenmeyen neticelerin engellenebilmesi için il merkezimizde ve ilçelerimizde 15.03.2016 salı gününden itibaren otuz (30) gün süreyle yapılması planlanan, bahse konu her türlü toplantı ve gösteri yürüyüşü, basın açıklaması, miting, stand açma, çadır kurma vb. etkinliklerin yapılmasının “yasaklandığı'  bildirilmiştir.'

Çok Okunanlar

Anadolu Ajansı seçim sonuçlarını 4 gün önceden açıkladı

AA'nın ardından Milliyet de seçim sonuçlarını açıkladı 

Seçime 3 gün kala Gezici'den son anket

Ahmet Hakan, İnce için oran verdi

Konda ilk kez anket sonuçlarını açıkladı: Erdoğan ilk turda...

İlgili Haberler

Güncel

İyi Partili Türkkan: Bunu Ankara'nın eski kaşarı yapar

Güncel

Yandaş yazar: Dolu ve yağmurları dış güçler gerçekleştirdi

Güncel

Cübbeli Ahmet tatile çıktı

Güncel

Aya Yorgi Koyu'na imar izni

Güncel

Ulaştırma Bakanı'ndan 3. havalimanı için isim açıklaması

Güncel

Hakkari'de seçim öncesi 30 bölge 'yasaklı' ilan edildi

Güncel

Ankara'da AKP'liler sahte seçim broşürleri dağıttı

Güncel

ÖSYM 'Allah rızası için' gözetmen arıyor

Güncel

Bozdağ'dan Anadolu Ajansı skandalına ilişkin açıklama

Güncel

Kadın yolcuyu taciz eden 2 kişi, tornavidayla saldırdı

Güncel

Ankara'da iki belediye otobüsü çarpıştı: 1 ölü, 15 yaralı

Güncel

İktidar cephesinden bedelli askerlik açıklaması