unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

İşte Aile Bakanı kafası: Çocuğunuz doğduğunda bir çeyiz hesabı açtırın

Ensar Vakfı hakkında söylediği 'Bir kere oldu diye karalanmasına izin vermeyiz' sözleri günlerdir tartışılan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu, bir otelde düzenlenen "'Mutluluğa ve Geleceğe İlk İmza' Çeyiz Hesabı" toplantısında yaptığı konuşmada, ailelere çocukları doğar doğmaz çeyiz hesabı açmaları çağrısında bulundu.

Bakan, Çocuk gelinlerle mücadele edilen ülkemizde kadınların evlilik yaşının yükselmesinden şikayet etti, doğan çocukların eğitimi için eğil çeyizi için hesap açtırılması çağrısında bulunarak ülkeyi yöneten kafanın nasıl bir toplum şekillendirmeyi düşündüğünü bir kez daha açıkça sergiledi.

Ailenin toplumsal hayatın devamının sağlanması, nüfusun belirlenmesi, bireylerin sosyalleşmesi, kültürün gelecek nesillere aktarılması gibi çok önemli işlevler üstlendiğini dile getiren Ramazanoğlu, ailenin ve akrabalığın inşasında en önemli rolü evlilik kurumunun oynadığını söyledi.

Bakan Ramazanoğlu, şunları kaydetti:

"Nüfusumuzun ortalama ilk evlenme yaşı nesilden nesile değişiklik göstermektedir. Ortalama ilk evlenme yaşı 1964-1968 yılları arasında doğan kadınlarda 20,2 iken 1984-1988 yılları arasında doğan kadınlarda 22'ye yükselmiştir. Bu durumda 60'lı yıllardan günümüze yaklaştıkça kadınların ilk evliliklerini daha ileri yaşlarda yaptıklarını görmekteyiz. İlk evlenme yaşının geçmişten günümüze arttığını gösteren diğer ölçü ise ortalama ilk evlenme yaşıdır. 2001'de erkeklerde ortalama ilk evlenme yaşı 25,5 iken kadınlarda 22.2'dir. 2015'te TÜİK verilerine göre ise ortalama ilk evlenme yaşı erkeklerde 27, kadınlarda ise 23,9'a yükselmiştir."

Katkı payının yüzde 20'ye varan oranlarda en fazla 5 bin Türk lirasına kadar yapılacağını, 27 yaşından önce ilk evliliğini yapacak gençlerin bu uygulamadan yararlanabileceğini dile getiren Ramazanoğlu, gençlerin tüm bankalara Türk lirası olarak hesap açtırabileceğini söyledi.

"Çocuklarımız beşikte, çeyizlerimiz de hesapta"

Gençlerin evlilik tarihinden önce 3 yıl boyunca aylık en az 100, en fazla bin Türk lirası yatırmaları gerektiğini, ödemelerin üçer aylık veya aylık yapılabileceğini bildiren Ramazanoğlu, "Gençler evlilik tarihinden itibaren 6 ay içinde evlilik cüzdanları ve ilk evliliğine dair nüfus kayıtlarıyla bankaya başvurarak en geç 2 ay içerisinde hesaplarının bulunduğu bankadan paralarını devlet katkısıyla alabilecekler." dedi.

Ailelere çağrıda bulunan Bakan Ramazanoğlu, "Eskiden bir gelenek vardır, özellikle bizim Ege'de şöyle bir deyim vardır, 'Kız beşikte, çeyiz sandıkta.' Artık biz bunu değiştiriyoruz, 'çocuklarımız beşikte, çeyizlerimiz de hesapta' diyoruz. Anneler kızları için kanaviçe işler dantel yaparlar, sandıkta saklarlardı. Annelere babalara sesleniyoruz, çocuğunuz doğduğunda bir çeyiz hesabı açtırın, o çeyiz hesabı çocuğunuz için bir kanaviçedir, danteldir, karşılığı aynı zamanda çocuğunuzun da geleceğidir." değerlendirmesinde bulundu.

Çok Okunanlar

Anadolu Ajansı seçim sonuçlarını 4 gün önceden açıkladı

AA'nın ardından Milliyet de seçim sonuçlarını açıkladı 

Seçime 3 gün kala Gezici'den son anket

Davutoğlu ekibi Erdoğan'a bayrak açtı

Ahmet Hakan, İnce için oran verdi

İlgili Haberler

Politika

Muharrem İnce'nin Ergenekon kumpasına karşı direnişi

Politika

'Orantısız akıl' Türkiye'de yeni bir dönem başlattı!

Politika

Atatürk Cumhuriyeti mi? Tayyiban Faşizmi mi?

Politika

CHP'li İbrahim Kaboğlu: Cumhuriyetin 100. yılında demokratik, laik anayasa için çalışacağız

Politika

6 siyasi partiden Muharrem İnce'ye destek

Politika

Bakanlıktan oy kullanamama riski olan 12 bin kadınla ilgili açıklama

Politika

MHP'li Usta: Cumhur İttifakı 15 Temmuz gecesi kurulmuştur

Politika

Oy kullanırken nelere dikkat edilmeli?

Politika

Muharrem İnce'nin İstanbul mitinginin detayları belli oldu

Politika

Bakan Arslan'dan şaşırtmayan havalimanı çıkışı: Niye Erdoğan olmasın?

Politika

İyi Parti'de flaş istifa

Politika

RTÜK üyesi TRT'nin seçim karnesini açıkladı