unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

İşte Efkan Ala'nın kara sicili

İçişleri Bakanı Efkan Ala bugün sürpriz bir şekilde istifa etti. Efkan Ala'nın görev süresinde son bir yılda 19 bombalı saldırı gerçekleşti. Saldırılarda polis, asker ve sivil olmak üzere toplam 375 kişi hayatını kaybetti. Binin üzerinde insan da yaralandı.

IŞİD, TAK (Teyrêbazên Azadiya Kurdistan) ve PKK’nın üstlendiği saldırıların ilki HDP’nin 5 Hazira’nda Diyarbakır mitinginin bombalanmasıyla başladı. IŞİD tarafından gerçekleşen saldırıda 5 kişi hayatını kaybetti. 400 kişi de yaralandı. 1 yıl içerisinde gerçekleşen hemen her patlamadan sonra saldırıya ilişkin haberlere yayın yasağı getirildi.

1 yılda gerçekleşen saldırıların kronolojik sıralaması şöyle:

5 Haziran HDP mitingine saldırı

5 Haziran 2015’te HDP’nin Diyarbakır'daki seçim mitingine IŞİD tarafından bombalı saldırı düzenlendi. Haziran 2015 Türkiye genel seçimlerinden iki gün önce düzenlenen saldırıda 5 kişi öldü, 400'ün üzerinde kişi de yaralandı.


 
Suruç katliamı

20 Temmuz 2015'te Kobanê’ye yardım götürmek için Şanlıurfa’nın Suruç ilçesine giden SGDF üyelerinin olduğu 300 kişilik gruba Amara Kültür Merkezi’nin bahçesinde IŞİD canlı bomba saldırısı düzenlendi. Saldırıda 34 kişi öldü, 100'den fazla kişi yaralandı.

Sultanbeyli saldırısı

İstanbul Sultanbeyli'de, Fatih Polis Merkezi'ne bomba yüklü araçla saldırı düzenlendi. Saldırının ardından çıkan çatışmada bir polis memuru hayatını kaybetti, iki saldırgan öldürüldü, 10 kişi yaralandı.

10 Ekim katliamı

10 Ekim 2015’te Ankara'da gerçekleştirilen Barış Mitingi'nin toplanma yeri olan Tren Garı'nın önünde iki bomba ile yapılan saldırıda 103 kişi hayatını kaybetti, yüzlerce kişi yaralandı.

Sabiha Gökçen Saldırısı

23 Aralık’ta Sabiha Gökçen Havalimanı'nın peronunda patlama meydana geldi. Saldırıyı, TAK üstlenirken olayda temizlik işçisi 2 çocuk annesi Zehra Yamaç (30) hayatını kaybetti, bir kişi de yaralandı.

Sultanahmet saldırısı

12 Ocak 2016'da İstanbul Sultanahmet meydanında, Suriye kökenli 28 yaşındaki bir saldırgan, turist kafilesinin arasına girerek üzerindeki bombayı patlattı. Patlama sonucunda saldırgan dâhil 13 kişi olay öldü, 16 kişi de yaralandı.

17 Şubat Ankara Saldırısı

Ankara'nın kalbine bomba yüklü araçla saldırı düzenlendi. Bomba yüklü araç, Genelkurmay, TBMM ve kuvvet komutanlıklarının yakınında 5 askeri servis aracının geçişi sırasında patlatıldı. Saldırıda 28 kişi öldü, 61 kişi yaralandı.

13 Mart Kızılay saldırısı

Başkent Ankara'da son beş ayda üçüncü kez saldırı düzenlendi. Bu kez Ankara'nın kalbi Kızılay'da bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda 34 kişi öldü, 125 kişi yaralandı.

19 Mart İstiklal Caddesi'nde intihar saldırısı

Taksim İstiklal Caddesi'nde Beyoğlu Kaymakamlığı önünde intihar saldırısı düzenlendi, 5 kişi öldü, yedisi ağır 37 kişi de yaralandı.

27 Nisan Bursa saldırısı

Bursa'da, kent merkezinde Ulu Camii yakınında TAK’ın üstlendiği canlı bomba saldırısında 13 kişi yaralandı.

1 Mayıs Gaziantep saldırısı

Gaziantep Emniyet Müdürlüğü önünde IŞİD tarafından bomba yüklü araçla saldırı düzenlendi. Terör saldırısında 2 polis memuru şehit oldu, 18’i polis 22 kişi yaralandı. 

10 Mayıs Bağlar saldırısı

Diyarbakır'ın Bağlar ilçesinde polis midibüsüne düzenlenen bombalı saldırıda 3 kişi öldü, 45 kişi de yaralandı.

12 Mayıs Sancaktepe saldırısı

İstanbul Sancaktepe'de Kara Havacılık Alay Komutanlığı kışlasının yakınında bir araçta patlama meydana geldi. İstanbul Valisi Vasip Şahin, patlamada 5'i asker 3'ü sivil olmak üzere 8 kişinin yaralandığını bildirdi.

Dürümlü köyü katliamı

12 Mayıs'ta Dürümlü mezrasında PKK'ın 15 ton patlayıcı yüklü kamyonunun infilak etmesiyle 16 kişi hayatını kaybetmişti

Vezneciler saldırısı

İstanbul Vezneciler'de bomba yüklü araçla saldırı gerçekleştirildi. TAK’ın üstlendiği saldırıda 7’si polis 11 kişi hayatını kaybetti. 36 kişi yaralandı.

8 Haziran Midyat saldırısı

Mardin'in Midyat ilçesinde Emniyet Müdürlüğü binasına bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda iki kadın polis, iki de sivil hayatını kaybetti. Saldırıda 34 kişi de yaralandı.

28 Haziran Atatürk Havalimanı saldırısı

İstanbul Atatürk Havalimanı'nda düzenlenen terör saldırısında 40 kişi hayatını kaybetti, 100'den fazla kişi yaralandı. Saldırı sırasında en az iki kişinin kendini patlattığı belirtilirken, dört saldırganın daha eyleme katıldığı iddia edildi.

21 Ağustos 2016 Antep
Gaziantep'te sokak düğününe bombalı saldırı düzenlendi. Saldırıda 56 kişi yaşamını yitirdi. Onlarca kişi yaralandı. Saldırının arkasında IŞİD olduğu tahmin ediliyor. 

26 Ağustos 2016 Cizre 

Şırnak'ın Cizre ilçesinde polis kontrol noktasına PKK'lılarca  bomba yüklü araçla saldırı düzenlendi, saldırıda 11 polis şehit oldu, 78 kişi de yaralandı.

Çok Okunanlar

Polis korumasında oy hırsızlığı böyle görüntülendi

Sosyal medya bu görüntüyü konuşuyor: İnce'yi görünce suratını astı

Saldırıya uğrayan Ümit Özdağ'dan ilk açıklama

TRT'ye atanan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Akış'tan tehditler: Ateş edeceğiz

'AKP'ye yakın cemaat saf değiştirdi'

İlgili Haberler

Politika

Fatih Portakal'dan Anadolu Ajansı açıklaması!

Politika

Kadıköy'de AKP'li milletvekili adayları sandık kuruluna saldırdı

Politika

YSK önünde polisten 'dağılın' anonsu

Politika

Erdoğan'ın seçimi nereden takip edeceği belli oldu

Politika

Akşener'den ilk açıklama

Politika

Erdoğan'dan ilk açıklama

Politika

Binali Yıldırım'dan Erzurum'daki çatışmaya ilişkin açıklama

Politika

Aile Bakanı Kaya'ya oy kullandığı okulda protesto

Politika

Sandıklar kapandı: Akşener'den ilk açıklama

Politika

İzmir'de gün boyu neler yaşandı?

Politika

TSK'dan 'Menbiç' açıklaması

Politika

Adil Seçim Platformu'ndan uyarı