unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

İşte Grup Yorum'un tutuklanmasına neden olan "deliller"

Halkın Hukuk Bürosu açıklamasında, "İdil Kültür Merkezi’nde bulunduğu iddia edilen 'çekiç, gaz maskesi, yeşil renkli gömlek, 4-5 tane dergi' eşyalar suç delili olarak dosyaya konmuştur. Ortada ne silah vardır ne de mühimmat! Kültür merkezinde böyle bir şey bulunmayacağını polis de gayet iyi bilmektedir. Tadilat işlerinde kullanılan çekicin, gaz maskesinin ya da haki renkli gömleğin nasıl bir suç unsuru teşkil ettiği savcılık tarafından açıklanamamıştır." ifadeleri kullanıldı.

"FETHULLAHÇI POLİSLERİN HAZIRLAMIŞ OLDUĞU KOMPLO DOSYALARI"

Açıklamamaya şöyle devam edildi:

yorumicerik.jpg

"Arama da bulunan “çekiç ve gömlek' gibi “suç aletleri' dışında müvekkiller hakkında 2014 yılı öncesi Fetullahçı polislerin hazırlamış olduğu komplo dosyaları da halen kullanılmaya devam etmektedir. Şuan tutuklu bulunan bu polislerin yaratmış olduğu gizli tanık ifadeleri bugün dosyada hala kullanılmaktadır. Dosyada bulunan kısıtlılık kararından ifadelerin ayrıntısını görememekle birlikte, hâkimliğin gerekçesinde yazmış olduğu ifadelerden Fetullahçı polislerin gizli tanıklarının ifadelerinin kullanıldığını anlıyoruz. Polisler tutuklanıyor, meslekten atılıyor ama bıraktıkları gelenek ve komploculuk hala devam etmektedir.

yorumicerik1.jpg

Yukarıda yazmış olduğumuz ve delil olarak gösterilen hususlar dışında müvekkiller aleyhine başkaca bir iddia yoktur. Polis, savcı ve hakim, komplocu polislerin gizli tanık ifadeleriyle İdil Kültür Merkezi’ni ve Grup YORUM’u, DHKP/C örgütüyle ilişkilendirmiş, bu müzik grubunda çalışan bütün sanatçıları da bu örgüte üye ilan etmiştir.

Hukuki bir delil, somut kriter, maddi eylem vb. hiçbir hukuksal kritere uyma, göstermelikte olsa kanuni unsurları yerine getirme ihtiyacı hissedilmemiştir. Bütün müvekkillerimize iki soru sorulmuştur: “İDİL KÜLTÜR MERKEZİ’NDE NEDEN BULUNUYORSUNUZ?' ve “İDİL KÜLTÜR MERKEZİ’NDE BULUNAN ÇEKİÇ, GAZ MASKESİ VE DERGİLERLE BAĞLANTINIZ NEDİR?'. Hukukçular ve meslektaşlarımız tarafından bilinir ki suç kişiseldir. Ancak dosyada suçlamalar kişisel olarak getirilmemiş, İdil Kültür Merkezi’nde bulunmak suç ilan edilmiştir. Yani o sırada İdil Kültür Merkezi’nde bulunan tadilat işçileri de dâhil olmak üzere herkes gözaltına alınmış ve örgüt üyesi olmakla suçlanmıştır."

yorumicerik2.jpg

JOAN BAEZ'DEN GRUP YORUM MESAJI

Dünyaca ünlü sanatçı Joan Baez tutuklanan Grup Yorum’a destek mesajı attı. “Sizin hapse atılmanız, müziğinizin ve yaptığınız işlerin insanlara dokunduğu, onları harekete geçirdiği anlamına geliyor. Gücünüzü ve cesaretinizi buradan alıyorsunuz, bu inancınızın doğruluğunun da bir göstergesi.' diyen Joan Baez, “Şarkılarımı seslendirirken kavganızı anlatacağım. Fedakârlığınız ve yanımızda olduğunuz için teşekkürler. Çok yaşayın siz.' diye bitirdi.

yorumicerik3.jpg

KİMLER TUTUKLANDI

Halkın Hukuk Bürosu tarafından yapılan açıklamada, Ali Aracı, İnan Altın, Selma Altın, Sultan Gökçek, Fırat Kıl, Dilan Poyraz, Helin Bölek, Abdullah Özgün'ün tutuklandığı, kafe tadilatında çalışan işçiler Musa Varıcı, Cemil Varıcı ve Mehmet Varıcı'ya da ev hapsi verildiği belirtildi.

Grup yorum üyeleri geçtiğimiz hafta Okmeydanı'nda bulunan İdil Kültür Merkezi'ne yapılan polis baskınında gözaltına alınmıştı.

Çok Okunanlar

Alaattin Çakıcı'dan Meral Akşener açıklaması

AKP'nin mitingine kaç kişi katıldı?

Pentagon'dan Menbiç açıklaması

Tuncay Özkan da KHK'ya takıldı

Temel Karamollaoğlu TELE1'E konuk oldu: 'Ak Parti'de büyük bir çözülme bekliyorum'

İlgili Haberler

Güncel

İstanbul'da ölmek için 2.5 seneniz var

Güncel

Türkiye'de 1 yılda 552 kütüphaneye kilit vuruldu

Güncel

Mersin'de bu yıl Onur Haftası etkinlikleri yapılmayacak

Güncel

Siirt'te 1 asker şehit oldu

Güncel

Köpeği yumruklayan kişi hakkında yeni gelişme

Güncel

Çavuşoğlu'ndan Menbiç açıklaması

Güncel

Enes Kanter'in babasına FETÖ'den hapis istemi

Güncel

Millet Kıraathanesi'nde KFC ve Burger King

Güncel

Saadet Partisi'nin seçim bürosuna saldırı

Güncel

Ahmet Hakan'dan cumhurbaşkanı adaylarına çağrı

Güncel

Kuleli Askeri Lisesi'nin akıbeti belli oldu

Güncel

Edirne'de 379 kaçak ve sığınmacı yakalandı