unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

İşte HDP'nin eş genel başkanlığında adaylık için ismi geçenler

HDP’nin 11 Şubat’ta gerçekleşecek kongresine bir aydan daha az bir süre kala, Türkiye genelinde gerçekleşen bölge konferanslarında parti tabanının değerlendirmeleri alınmaya devam ediyor. Bölge konferanslarının yanı sıra parti içindeki kadın hareketinin de toplantıları sürüyor.

Cumhuriyet'ten Mahmut Lıcalı'nın haberibe göre, edinilen bilgiye göre, eşbaşkanlar belirlenirken önce kadın eşbaşkanın kim olacağı konusunda bir karar alınacak. HDP ve bileşenleri içinde yer alan kadın hareketinin ortak kararıyla belirlenecek kadın eşbaşkanın kim olacağı aynı zamanda erkek eşbaşkanın kim olacağının belirlenmesini de sağlayacak.

YANIT BULUNACAK
Kadın eşbaşkanın, Kürt siyasi hareketinden mi yoksa bileşenlerden mi geleceği erkek adayın Kürt siyasi hareketi mi, bileşenlerden mi olacağı sorusuna yanıt verecek. Başka bir deyişle HDP’nin kuruluşundan bu yana eşbaşkanlardan birinin Kürt, birinin Türk olması geleneği kapsamında kadın eşbaşkanın kim olacağı erkek adayın kim olacağında kısmen belirleyici olacak. Öte yandan aday olmayacağını açıklayan Selahattin Demirtaş’ın yerine gelecek ismin hem bölgede hem de batıda karşılığı olan bir isim olması gerektiği de dillendiriliyor. Eşbaşkanın diyaloğa açık, toparlayıcı bir isim olması gerektiği, son dönemde HDP’nin siyaset dışına itilmesine karşı hamleler geliştirebilecek, her koşulda demokratik siyasetten yana tavır alacak bir ismin olması gerektiği ifade ediliyor. Yeni eşbaşkanın özellikle son dönemde yaşanan travmaları giderecek bir yapıda olması gerektiği de kaydediliyor. Hem kadın eşbaşkan hem de erkek eşbaşkanın milletvekili olması da istenirken, bunun olmaması durumunda iki eşbaşkandan birinin muhakkak milletvekili olması gerektiği ifade ediliyor.

ADI GEÇEN İSİMLER
Kadın eş başkan için şu ana kadar mevcut Eş Başkan Serpil Kemalbay’ın yanı sıra bileşenler arasında yer alan SYKP Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu, HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya, Milletvekilliği düşürülen Kadın Sözcüsü Besime Konca’nın isimleri dile getiriliyor. Erkek adaylar arasında Osman Baydemir ve Ayhan Bilgen’in isimleri öne çıkıyor.

 

Çok Okunanlar

Anadolu Ajansı seçim sonuçlarını 4 gün önceden açıkladı

AA'nın ardından Milliyet de seçim sonuçlarını açıkladı 

Seçime 3 gün kala Gezici'den son anket

Davutoğlu ekibi Erdoğan'a bayrak açtı

Ahmet Hakan, İnce için oran verdi

İlgili Haberler

Politika

Avrasya Araştırma, 24 Haziran anketini açıkladı

Politika

Muharrem İnce'nin Ergenekon kumpasına karşı direnişi

Politika

'Orantısız akıl' Türkiye'de yeni bir dönem başlattı!

Politika

Atatürk Cumhuriyeti mi? Tayyiban Faşizmi mi?

Politika

CHP'li İbrahim Kaboğlu: Cumhuriyetin 100. yılında demokratik, laik anayasa için çalışacağız

Politika

6 siyasi partiden Muharrem İnce'ye destek

Politika

Bakanlıktan oy kullanamama riski olan 12 bin kadınla ilgili açıklama

Politika

MHP'li Usta: Cumhur İttifakı 15 Temmuz gecesi kurulmuştur

Politika

Oy kullanırken nelere dikkat edilmeli?

Politika

Muharrem İnce'nin İstanbul mitinginin detayları belli oldu

Politika

Bakan Arslan'dan şaşırtmayan havalimanı çıkışı: Niye Erdoğan olmasın?

Politika

İyi Parti'de flaş istifa