unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

İsveç halkı basınına güveniyor

MUSTAFA SÖNMEZ (STOCKHOLM) - DN/Ipsos basının güvenirliğine yönelik 1002 kişi üzerinden yaptığı araştırmada İsveç halkının basına büyük oranda güvendiği ortaya çıktı. Ankete katılanların yüzde 70’inden fazlası “basına güvendiğini' açıkladı. 

Ilımlı Muhafazakar partili Kültür eski bakanı Lena Adelsohn Liljeroth basına verdiği bir söyleşide, “basın güvenirliği'nin sorgulanması gerektiğini ve basının önemli konuları atladığını yönünde eleştirilerini dile getirmişti. 

Ankette ortaya çıkan sonuçlara göre ancak yüzde 7’lik bir oran basına pek güvenmiyor. Anket sonuçlarını değerlendiren kimi tanınmış kişiler basın kuruluşlarına güvenin kurumdan kuruma değiştiğini ve farklılıkların ortaya çıktığı görünüşü ileri sürüyorlar. Bu görüşler, insanlar kimi basın kuruluşlarına aşırı güvenirken kimilerine çok az güveniyorlar biçiminde yansıyor.

Emekli basın profesörü Lennart Weibull, “İnsanlar basının toplum olaylarını büyük bir ölçüde mantıklı yansıttığı kanısını taşıyorlar. Bu bağlamda biz, basının genel bir durumundan  söz edebiliriz. Bazı kişisel konu ya da alanlarda basının olayları izleme ve yansıtma biçimi, anlayışı üzerinde kuşkulu yaklaşımlar var. Bu da çoğu zaman bütünün tam olarak görülmesini ortadan kaldırıyor ve değerlendirmeler gözden kaçırılıyor' görünüşünü belirtiyor. 

Lennart Weibull, basının içerisinde bulunduğu ekonomik durumların, kısıtlamaların düşen basın gelirlerinin de basının çalışamlarını kısıtladığını ve bu durumun gazetelerin sunacağı olanaklara olumsuz yansıdığını belirtiyor. Weibull basın krumlarının bu durumda ekonomik kısıtlamalara gitmeyi yeğlediklerini ve dolaysıyla elde kalan kaynakların basının kalitesini düşürme riskinin artırdığını ve gazeteciliğe olan güveni sarstığını ifade etti.

isvec_gazeteleri.jpg

'YANDAŞ BASIN' BİLMİYORLAR

İsveç basını üzerinde genel bir değerlendirme yapıldığı zaman halkın “İsveç Basını'na olumlu bir yaklaşım içerisinde olduğunu görüyoruz. İsveç basını “yandaş' diyebileceğimiz bir çıkmazın içerisine kendisini atmış değil ve olaylara “at gözlüğü'yle bakma alışkanlığı yok...

 

Çok Okunanlar

THY'nin yeni reklamında dikkat çeken Cemaat detayı

Avrasya Araştırma, 24 Haziran anketini açıkladı

Davutoğlu ekibi Erdoğan'a bayrak açtı

ANAR Müdürü Uslu'dan kritik iddia: Erdoğan, MHP ile...

SONAR'dan son anket: Seçim ikinci tura kalıyor

İlgili Haberler

Medya

Erdoğan seçim yasağı dinlemiyor

Medya

NTV'deki hatayı kimse farketmedi

Medya

Demirören Medya Grubu'ndan Muharrem İnce açıklaması

Medya

Yandaş medya, karalama rekoruna koşuyor

Medya

Yandaşın dramı: Erdoğan şişir, İnce'yi görme

Medya

AKP'den 'muhalif kanalları silin' baskısı

Medya

Cem Küçük şimdi de AKP küskünlerini tehdit etti

Medya

RTÜK'ten TRT raporu

Medya

Sabah'ın son çırpınışları: İnce, 15 Temmuz'da tavla partisindeydi

Medya

Davutoğlu ekibi Erdoğan'a bayrak açtı

Medya

AA'nın ardından Milliyet de seçim sonuçlarını açıkladı 

Medya

Tutuklu gazeteci Doğan'a Gazetecilikte Cesaret Ödülü