unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

İtalya'da sandık açılmak üzere kapandı!

İtalya’da düzenlenen kısmi yerel seçimlerde sandıklar kapandı, oy sayımları gerçekleşti. Elde edilen ilk sonuçlar, uzun bir zamandan bu yana iktidar-hükümet-yönetim krizinin bulunduğu ülkede halkın temsiliyeti konusunda çözüm üreten bir seçenek olmadığını bir kez daha gösterdi. Roma, Milano, Napoli, Torino ve Bologna gibi ülkenin en büyük kentlerinde belediye başkanlığı seçimleri ikinci tura sarktı.

Roma’da muhalefet kazandı

Başkent Roma’da ana muhalefet partisi 5 Yıldız Hareketi’nin adayı Virginia Raggi yüzde 35,2’lik oyla açık ara birinci geldi. Raggi’nin ardından en çok oy alan ikinci isim yüzde 24,8 ile iktidardaki Demokrat Parti’nin adayı Roberto Giachetti oldu.

Bu sonuçlara göre Raggi ile Giachetti ikinci turda yarışacak ve bir sürpriz olmazsa Raggi, Roma’nın ilk kadın belediye başkanı olacak.

Büyük kentler ikinci turlara kaldı

Ülkenin ikinci büyük kenti Milano’da ise başa baş bir tablo ortaya çıktı. Demokrat Parti’nin adayı Giuseppe Sala yüzde 41,6, merkez sağın adayı Stefano Parisi yüzde 40,7 oy aldı. İki isim arasında geçecek ikinci turda 5 Yıldız Hareketi seçmenlerinin alacağı tutum belirleyecek.

Ülkenin bir diğer büyük kenti Napoli’de mevcut belediye başkanı sol eğilimli Luigi de Magistris yüzde 42,7 ile merkez sağın adayı Giovanni Lettieri ikinci tura kaldı ancak Magistris’in yüksek oy oranı ve geçmiş dönemdeki belediyeciliğinin seçimi kazandırması bekleniyor.

Sanayi kenti Torino’da ise Demokrat Parti adayı Piero Fassino yüzde 41,8 oy alırken, 5 Yıldız Hareketi’nin adayı Chiara Appendino 30,9 oy topladı. Fassino ve Appendino, kozlarını ikinci turda paylaşacak.

Büyük kentler arasında seçimin ilk turda sonuçlandığı tek yer Cagliari kenti oldu. Cagliari’de mevcut belediye başkanı ve merkez solun adayı Massimo Zedda, çok az bir farkla yüzde 50’yi geçerek belediye başkanlığı seçimini ilk turda kazandı.

İktidar da memnun, muhalefet de

Seçim sonuçlarının netleşmesi sonrasında bir açıklama yapan Başbakan Matteo Renzi, bir fiyasko ile karşılaşmadıklarını ancak oy oranlarının kendileri için yeterli de olmadığını söyledi. Ülkedeki bin 342 yerleşim noktasının 800’ünden galip geldiklerini söyleyen Renzi, Roma ve Napoli’deki sonuçların kendileri için bir başarısızlık anlamına geldiğini kaydetti.

Ana muhalefetteki 5 Yıldız Hareketi’nin değerlendirmesinde ise bugüne kadar alınmış en yüksek oy oranı bir zafer olarak nitelendirildi. Parti yetkilileri, kazandıkları bu zaferi yakın zamanda kaybettikleri kurucu liderleri Gianroberto Casallegio’ya adadıklarını açıkladı.

Kaynak: Sendika.org

Çok Okunanlar

Avrasya Araştırma, 24 Haziran anketini açıkladı

Davutoğlu ekibi Erdoğan'a bayrak açtı

ANAR Müdürü Uslu'dan kritik iddia: Erdoğan, MHP ile...

SONAR'dan son anket: Seçim ikinci tura kalıyor

Guardian'dan çok konuşulacak yazı: Erdoğan'ı kovun...

İlgili Haberler

Dünya

Esad: Trump ile görüşmek sadece zaman kaybı olur

Dünya

İşçiler sarayın gazını kesti

Dünya

Alman Halkı ve Medyası Türkiye‘deki seçimlerle ilgili ne düşünüyor?

Dünya

Şarj olurken telefonu patlayan iş adamı hayatını kaybetti

Dünya

Parlamento bahçesinde kenevir bulundu

Dünya

Naziler, Romanlar…

Dünya

Romanya'da, Sosyal Demokrat Parti'nin liderine 3.5 yıl hapis

Dünya

F-35'leri kullanacak pilotlar ABD'de eğitim görecek

Dünya

SETA D.C.

Dünya

AGİT gözlemcisinin Türkiye'ye alınmamasına tepki

Dünya

Yunanistan'ın 'borç kurtarma programı' bitti

Dünya

Taliban 33 işçiyi kaçırdı