unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

İTÜ yönetimi skandal uygulamayı onayladı: İşte gericilerin imza metni!

Rüzgar Doğaç Nacak / ABC

Geçen aylarda bir grup gerici önceden karma olarak kullanılan okul havuzunda sadece kadın ve sadece erkek seanslar talep eden dilekçe vermişti. Gericilerin konuyla ilgili okulda yaptığı provokasyonlarla ilgili okul yönetimi tarafından bir girişimde bulunulmazken, verilen dilekçeler neticesinde İTÜ yönetimi gerici talebi kabul etti ve havuz kullanım saatlerini yeniden düzenledi.

Eskiden tüm seansları karma olan İTÜ havuzunda, sadece kadınların havuzu kullanabileceği seanslar Perşembe günü 13.30-15.30 arası ile Pazar günü 18.00-20.45 arası olurken; sadece erkeklerin havuzu kullanabileceği seanslar ise Perşembe günü 10.30-12.30 arası ile Cumartesi günü 18.00-20.45 arası şeklinde belirlendi. 

itu.png

ABC haberin ulaştığı, gerici taleplerin bulunduğu dilekçe ise şöyle:

screenshot_2018-01-13-17-33-07-1.png

 

İTÜ içindeki laiklik yanlısı açıklamalarıyla tanınan Perspektif Dergisi Yayın Kurulu da bu duruma tepki gösteren "Teknik Üniversite Karma Yüzer" başlıklı bir açıklama yayınlamıştı. Açıklamada şu ifadelere yer verilmişti:

“Okulumuzda 'Yılbaşı kutlanmasın’ eyleminden tutun 'Müzik, sanat, tiyatro, spor neden zararlıdır’ içeriğine sahip bildiri dağıtımına kadar türlü türlü gerici faaliyetlerine tanık olduğumuz bir grubun, havuzda kadın-erkek birlikte yüzülmemesi için imza topladığını öğrenmiş bulunmaktayız.

Üniversiteler konumu gereği her toplumda bilimin ve aydınlanmacılığın kalesi olmuştur. Gerici zihniyetin üniversitelerde yeri yoktur. İTÜ Perspektif Dergisi Yayın Kurulu olarak sürecin takipçisi olacağız.' 

 

perspektif-dergisi.png 

'KADIN-ERKEK OMUZ OMUZA YAN YANA'
Fikir Kulüpleri Federasyonu İTÜ ise yaptığı açıklamada laiklik,  kadın ve erkek eşitliği vurguları ön plandaydı.

Açıklamanın tamamı ise şöyle:

İTÜ Rektörlüğü, yürürlüğe koyduğu son uygulamasıyla, karma olan havuzları cinsiyet ayrımı gözeterek; havuz seanslarında, kadınların ayrı erkeklerin ayrı gireceği şekilde laiklik değerlerini zedeleyici bir düzenlemeye imza atmıştır.

Üniversitemizde, müziğe, sanata, tiyatroya, spora haram gözüyle bakıp, bu yönde bildiriler dağıtan, "yılbaşı kutlanmasın" diye eylem yapan gerici gruplar rektörlük tarafından desteklenmektedir. Saray iktidarı ve yandaş rektörler, çağdas, laik ve bilimsel olması gereken üniversitelerimizin sarsılmaz duvarlarını aşındırma girişimlerinde bulunmaktadır.

'Laiklik' açıktır ki, kavram olarak hiçbir şekilde kadın-erkek ayrımı gözetmemeyi esas alır. Ülkemizde, kadını toplumsal hayattan soyutlama ve özne konumundan koparma amaçlı saldırılar bilinçli olarak, aşama aşama gerçekleştirilmekte ve ilerletilmektedir. 'Dini kisveler' ve güya 'toplumsal duyarlılık' şemsiyeleri ardına gizlenen sapık düşüncelerin savunuluş biçimleri esassızdır ve özgür düşünce olarak savunulmaları gülünçtür.

Kadın-erkek ayrımı gözeten hiçbir düşünce özgürlüğe tabi tutulamaz ve toplumsal hayatın yönü dini kurallara göre tayin edilemez.

Adalet, eşitlik ve özgürlük değerlerinin ayaklar altında paspas edilmeye çalışıldığı ülkemizde, çağdaşlık temeli ölçütünde hangi fikirlere ilerici değer atfedileceği önemlidir. Fikirlerin özgürlük kıstası, çağdaş medeniyet değerleri göz önüne alınarak değerlendirilmelidir.

Gericiliği toplumda meşrulastırmaya yönelik atılan hiçbir adım kabul edilemez. 2 seanslık bir düzenleme olarak sunulan, havuz hakkındaki bu ayrımcı uygulama, topluma aşama aşama getirilmeye çalışılan haremlik-selamlık toplum modelinin üniversitemizdeki deneysel tezahürüdür.

'Kadın’, toplumsal hayatın bir öznesi ve yaratıcısıdır. 'Kadın’ı, pembe otobüslere, dört duvar aralarına, karanlığa hapsetmeye çalışma çabalarının ön adım uygulamaları hiçbir şekilde kabul edilemez.

Biz İTÜ öğrencilerinin, laiklik ve çağdaşlık mücadelesi kadın-erkek omuz omuza ve yan yanadır.

Ülkeyi karanlığa götürmeye çalışacak her adım, güçlü tarihsel köklere ve birikimlere dayanan ilericiliğin duvarlarına çarpacaktır. Kadın-erkek yan yana örülen mücadelemiz, üniversitemizi ve ülkemizi aydınlık bir geleceğe kavuşturana dek direnişini sürdürecek ve "İTÜ ASIRLARDIR ÇAĞDAŞ" sloganını kendine şiar edinip her kampüste, her derslikte haykıracaktır.

 

 

 

 

 

 

Çok Okunanlar

Anadolu Ajansı seçim sonuçlarını 4 gün önceden açıkladı

AA'nın ardından Milliyet de seçim sonuçlarını açıkladı 

Seçime 3 gün kala Gezici'den son anket

Davutoğlu ekibi Erdoğan'a bayrak açtı

Ahmet Hakan, İnce için oran verdi

İlgili Haberler

Güncel

Cumhur İttifakı'nda deprem: Bahçeli'den şok açıklamalar

Güncel

Umut Oran: Son adımları atmaya hazır olun!

Güncel

Zonguldak'ta maden ocağında göçük

Güncel

Süleyman Soylu: Siz bizi 24 Haziran'dan sonra görün

Güncel

Meral Akşener'den 'TİKA' iddiası

Güncel

'Demirtaş Ketıl Sohbeti' başladı: Seven alsın seveni

Güncel

Seçimlere 2 gün kala Milli Eğitim Bakanı'ndan ‘yatırım': 10 bin öğrenci mezun ediliyor

Güncel

Muharrem İnce'den Erdoğan'a son çağrı: Kabul edersen İstanbul mitingimi iptal ederim

Güncel

Muğla'daki gece kulübüne düzenlenen silahlı saldırıyla ilgili yeni gelişme

Güncel

Erdoğan'dan bedelli askerlik açıklaması

Güncel

Kılıçdaroğlu: Ece Sevim Öztürk'ün tutuklanması demokrasi ayıbıdır

Güncel

Yurt dışından gelen oy çuvalları tasnif edildi