unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

İzmir Barosu: Meclis Başkanı istifa etmeli

TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın "Yeni anayasada laik olmamalı" sözleri eleştirilmeye devam ediyor. İzmir Barosu Yönetim Kurulu adına yapılan açıklamada sözlerin, kabul edilir nitelikte olmadığı vurgulanarak Meclis Başkanı Kahramanı istifaya davet etti.

“Laiklik değiştirilemez'

Lâikliğin, Türkiye Cumhuriyetinin temel unsuru olduğuna dikkat çekilen açıklamada, “Laiklik Anayasal bir gerçektir. Laiklik her şeyden önce bir toplumsal barış ilkesi ve Ulusumuzun birleştirici harcıdır.Anayasa'nın 2. maddesinde devletin laik olduğu belirtilmiş, 4. maddesinde ise bu niteliğin değişmezliği vurgulanmıştır. Ayrıca Anayasa'da laiklik, devletin temel niteliği olarak kabul edilmiştir. Laik devlet, bütün dinlere ve mezheplere aynı uzaklıktadır. Laik devlette kişiler, vicdanlarıyla baş başa bırakılmıştır. Laik devlette devlet düzeni, hukuk ve eğitim; akla, bilime ve çağdaş dünyadaki gelişmelere paralel olarak biçimlendirilir. Laikliğin bir diğer ögesi bireyin iç dünyası ile ilgili olup, kişilerin din ve vicdan özgürlüğünün teminat altına alınmasıdır. Bu durum ise; Herkesin vicdan, dini inanç ve kanaat özgürlüğüne sahip olması anlamına gelmektedir.' denildi.

“TBMM Başkanı istifa etmeli...'

İzmir Barosu açıklamanın devamında TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın istifaya davet etti;

“TBMM Başkanı makamında bulunan kişinin yaptığı bu tür değerlendirmelerin ülke bütünlüğüne, birlik ve beraberliğine zarar verdiği ve kutuplaşmaya neden olduğu, gözden uzak tutulmamalıdır. Ulusumuzun bu en zor dönemlerinden birinde bulunmakta olduğu bu süreçte Ulusu bölmeye yönelik bu açıklamaları milli birlik ve beraberliğimize yönelik doğrudan açık ve yakın bir tehdit olma niteliği taşımaktadır. Laikliğin koruyucusu en başta halkımızın kendisidir. Devletimizin, Anayasa ile yetki, görev ve sorumlulukları belirlenmiş üç ana erki yasama, yürütme ve yargının da görevidir. Bu görevi yerine getirmeyenler ve ettikleri yemine bağlı davranmayanlar bulundukları mevkileri geliş gerekçeleri ortadan kalkmış bulunmaktadır. Bu nedenle toplumsal kargaşa ve ayrıştırıcı söylemleri ile birlik ve beraberliğimize zarar veren ve kutuplaşmaya neden olan TBMM Başkanlık makamında bulunan kişinin derhal istifasını talep etmekteyiz'

Çok Okunanlar

THY'nin yeni reklamında dikkat çeken Cemaat detayı

Avrasya Araştırma, 24 Haziran anketini açıkladı

Davutoğlu ekibi Erdoğan'a bayrak açtı

ANAR Müdürü Uslu'dan kritik iddia: Erdoğan, MHP ile...

SONAR'dan son anket: Seçim ikinci tura kalıyor

İlgili Haberler

Güncel

Elazığ'da korkutan deprem!

Güncel

Leyla'yı, arama çalışmalarına 'seçim' arası

Güncel

İstanbul'da seçimde görevli olacak polis sayısı açıklandı

Güncel

Adil Öksüz'ün bacanağı yakalandı

Güncel

TEMSA işçileri atılma tehdidiyle karşı karşıya

Güncel

Göçükten 6.5 saat sonra sağ çıktılar

Güncel

Van'da 4.7 büyüklüğünde deprem

Güncel

Demokrasi karşıtı bir 'Nurcu' daha AKP'ye desteğini açıkladı

Güncel

AKP'li Erdoğan: Bana üniversite mezunu değil bile dediler

Güncel

Oyuncu Doğulu'dan İnce'ye destek mesajı

Güncel

Zorunlu trafik sigortası yönetmeliğinde değişiklik

Güncel

THY'nin yeni reklamında dikkat çeken Cemaat detayı