unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

İzmir’de imamla tartışan köylülere şok: 'Darbeye teşebbüsten' yargılanacak

Darbe girişimi nedeniyle yaşanan süreç devam ederken İzmir’de ilginç bir olay yaşandı. Torbalı’ya bağlı Pancar’da 15 Temmuz gecesi Diyanet İşleri Başkanlığı’nın talimatı nedeniyle sela okuyan cami imamı müezzin ve yanındakiler ile köylüler tartıştı.

Egede Sonsöz gazetesinden Mehmet işler'in haberine göre, köylüler müftülüğün kararı sonrası camiden sela verilince köy meydanında bulunan caminin önünde toplandı. Bir süre sonra köyde yapılan asker eğlencesine katılan gençler de cami önüne geldi. Konu, taraflar arasında siyasi malzeme haline gelince karşılıklı tartışma başladı. Daha sonra birkaç kişi caminin içine girerek elektrikleri kapattı. Tartışmanın büyümesi üzerine bölgeye polis geldi. Köylüler ardından hep birlikte İstiklal Marşı’nı okudu. Ölüm ya da yaralanmanın olmadığı, sözlü tartışmaların yaşandığı gecenin sabahında cami imamı Ekrem Kara başta olmak üzere Mustafa Tahir Kara, Celal Kızan, Ahmet Dalgıç, Süleyman Süngü cami önünde tartıştığı isimlerden şikayetçi oldu. Konu savcılığa yansıyınca güvenlik kamerasına takılan 20 kişi gözaltına alındı.

Savcılık, 15 Temmuz gecesi FETÖ/PYD terör örgütü mensuplarının darbe girişiminde bulunduğunu, bunun da ülkenin bölünmez bütünlüğüne aykırı olduğunu belirtti. 

Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya yönelik bu teşebbüsün engellenmesi için televizyon kanallarından yayınlar yapıldığı, camilerden sela verilerek halkın sokağa çıkmasının istendiği vurgulandı. 

Savcılık köylülerin imamla din görevlileri ile tartışarak selanın okunmasını engellediğini, bunun da devlet düzenini bozmak isteyenlerin işini kolaylaştırdığını savundu. Ayrıca, cami önünde valiye, iktidar partisine, görevlilerine ve devlet büyüklerine hakaretler konusunda kuvvetli suç şüphesinin de hakim olduğu vurgulandı.

MAHKEME KARARI ŞOK ETTİ
Savcılığın, din görevlilerine fiili müdahale yapmayan, kamu malına zarar vermeyen köylülerle ilgili “FETÖ/PDY üyelerine yardımcı olmak' suçlaması ile mahkemeye sevk ettiği 9 kişiden 8’i tutuklandı. Torbalı Sulh Ceza Mahkemesi’nin tutuklama gerekçesine ise Türk Ceza Kanunu (TCK) 312. maddesinde yer alan “cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ni ortadan kaldırmaya çalışmak' hükmü uygulandı. Mahkeme ayrıca, hükümetin görevinin engellendiğinin de altını çizdi.

grrerew.jpg

KÖYLÜLERE DESTEK
Mahkeme kararı köylüler üzerinde şok etkisi yaratırken CHP İzmir Milletvekili Musa Çam, Parti Meclis Üyesi Avukat Sevda Erdan Kılıç ile Torbalı İlçe Başkanı İsmail Uygur bölgeyi ziyaret etti. Gereken hukuk desteğinin verileceğini ifade eden CHP heyeti, köylüler ve tutuklananların yakınları ile görüştü. Ayrıca, tutuklanan isimler arasında tartışma sırasında oğlunu almaya gelen bir anne, 17 yaşında lise öğrencisi ve cami görevlilerinin komşularının da olduğu öğrenildi. Tutuklanan, S.Ç, M.G, S.A, Y.B, S.K, D.A, P.Ç ve E.İ tutuklanarak Buca Kırıklar F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’ne gönderildi.

KORKU VE SİNDİRME OLURSA HUKUK OLMAZ
Darbeye teşebbüs edenlerin yargılanmasının dışında farklı kesimlere yönelik yapılan araştırmaların zaman zaman kontrol dışına çıktığını belirten CHP PM Üyesi Kılıç, “Parti olarak biz bu durumun altını ısrarla çizdik. Sorgulama, yargılama boyutuna geçildiğinde öç alma, kin ve nefret duygularının bir kenara bırakılmasını istedik. Bu konuda en doğru yolun hukuk kurallarının göstereceğini söyledik. Ne yazık ki korktuğumuz başımıza geldi. İzmir’in bir köyünde insanlar kendi aralarında tartışıyorlar ve bu tartışma “darbeye teşebbüs, FETÖ üyesi olmak’ suçlaması ile yargılanmanıza neden oluyor. Akıl alacak gibi değil. Şimdi insanlar, birbirine kızanlar 'şu-bu FETÖ üyesi, darbeye teşebbüs etmişti’ diye şikayette bulunursa ne olacak? Bunun önüne nasıl geçeceksiniz. Korku ve sindirmenin olduğu bir yerde hukuk düzeninin çalışması beklenemez. Ortada basit bir tartışma, aynı yerde yaşayan insanlar arasında ayrışma oluşmuştur. Bunu Türkiye Cumhuriyeti’nin kurumsal yapısına bağlamak ve insanları terör örgütü üyeliği ile cezaevlerine göndermek mantıksızdır. Biz olayın takipçisi olacağız' dedi. Kılıç ayrıca, hakim ve savcıların da operasyonlar ve görevden almalar nedeniyle baskı altında olduğunu söyledi.

KARAR DÜZELTİLSİN
Kararın ilçede şaşkınlık yarattığını belirten CHP Torbalı İlçe Başkanı İsmail Uygur, “Ortada hiçbir kavga, mala zarar verme ya da sorun yok. İnsanlar birbirini iyi tanıyor. Ben de hepsini tanıyorum. Bazı kişilerin gündemden yararlanarak yaptığı şikayetin sonucu olarak bu durum ortaya çıktı. Gerçekten üzüntü verici ve komik... Asker eğlencesinin olduğu, insanların barış içinde yaşadığı bir mahallede niye devlet ortadan kaldırılsın. En kısa sürede aileler sonucu bekliyor. Anneler ve geride kalanlar daha fazla ağlatılmasın. Karar düzeltinsin' diye konuştu.

Çok Okunanlar

Ahmet Hakan: Acaba o isim aday olsa yüzde kaç oy alırdı?

Alaattin Çakıcı'dan Meral Akşener açıklaması

AKP'nin mitingine kaç kişi katıldı?

AKP'li kadın: Tayyip senin her yerini yerim

Abdulkadir Selvi: Çiller'e, Akşener'i sordum 

İlgili Haberler

Güncel

Seçmeni, ''ezik insanlar'' diyerek aşağılayan AKP adayı özür diledi

Güncel

Demirtaş'ın seslendirdiği şarkıyı eşi Demirtaş da seslendirdi

Güncel

Sosyal medya operasyonu: 21 gözaltı

Güncel

Tutuklu Yunan askerler hakkında karar

Güncel

Bakan Veysel Eroğlu: Özal'ı limonatayla zehirlediler

Güncel

Erdoğan E-5'te bile propaganda yapıyor

Güncel

Meteoroloji'den İstanbul için uyarı geldi

Güncel

Köpeği öldüren müezzin hakkında yeni gelişme

Güncel

Tutuklanan Şenyaşar'ın amcası Suruç'ta yaşananları anlattı

Güncel

Demirtaş'tan Erdoğan'a: Sanırsınız kendi maaşıyla yaptı

Güncel

Anketçi Adil Gür'e hapis cezası

Güncel

Soğuk hava deposunda yangın