unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Japonya Başbakan'ı Naoto Kan: Keşke Erdoğan'a Nükleer tavsiye etmeseydim

Japonya’da, 11 Mart 2011’de 9.0 büyüklüğündeki deprem ve 20 bin kişinin ölümüyle sonuçlanan tsunaminin etkisiyle Fukuşima Nükleer Santrali’ndeki reaktörlerde çatlaklar meydana gelmiş ve radyoaktif sızıntı kilometrelerce alana yayılmıştı. Uzmanların, Çernobil felaketinin ardından en büyük ikinci nükleer kaza olarak nitelediği bu olayın ardından ise yüz bini aşkın kişi yaşadığı yeri terk etmek zorunda kalmıştı.

Felaketin ardından eleştiriler üzerine istifa eden dönemin Japonya Başbakanı Naoto Kan, ülkesinin yaşadığı kötü deneyimin ardından nükleer enerjiden vazgeçmenin bir zorunluluk olduğunu söyledi.

Türkiye’nin nükleer santral planına ilişkin de konuşan Naoto Kan, “Fukuşima kazasından önce dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’la bir görüşmemde, benim de kalitesinden emin olduğum Japon nükleer teknolojisini kullanmalarını tavsiye etmiştim. Şimdi anladım ki benim bu sözlerim tamamen hataymış. Bunun için pişmanım' ifadelerini kullandı.

'TERÖR TEHDİDİ DE DÜŞÜNÜLMELİ’
Japonya gibi Türkiye’nin de güçlü sismik bir bölgede yer aldığına dikkat çeken Naoto Kan, “Bunun yanı sıra terör tehdidi tehlikesini de düşünmeli. Mesela 11 Eylül saldırılarını hatırlayalım. Teröristler, bir uçakla Dünya Ticaret Merkezi’ni yerle bir etti. Aynı şeyi bir nükleer santrale de yapabilirler. Bu nedenle nükleer santrallerin yüzde yüz güvenliğinin garanti edilmesi oldukça zordur' diyerek şunları tavsiye etti:

“Bunları göz önüne alarak, Türk halkı için de Japon halkı için de en iyi, en güvenli şehrin, nükleer santrali olmayan şehir olduğuna inanıyorum. Türkiye gibi büyük bir ülke, güneş ya da rüzgar enerjisine yatırım yapmalı, enerji politikalarını yenilenebilir enerjiler üzerine kurmalıdır. Türkiye gibi sismik ve terör riski olan bir ülke nükleer santralden vazgeçmeli.'

2023 HEDEFLERİ ARASINDA 3 NÜKLEER SANTRAL VAR

Japonya’nın, Sinop’taki nükleer santral projesini Türkiye ve Fransa ile birlikte hayata geçirmesi planlanıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2023 hedefleri arasında 3 nükleer santralli bir Türkiye olduğunu kaydetmişti.

Erdoğan, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu’na yaptığı bir ziyaret sırasında da Fukuşima nükleer kazasından bahsederken, “Japonya’da bir olay yaşandı diye bütün insanlığı farklı yerlere taşımanın anlamı yok' demişti.

Çok Okunanlar

Ahmet Hakan: Acaba o isim aday olsa yüzde kaç oy alırdı?

AKP'li kadın: Tayyip senin her yerini yerim

Abdulkadir Selvi: Çiller'e, Akşener'i sordum 

CHP'den çok konuşulacak seçim videosu

Melih Gökçek'e Twitter'da büyük anket şoku!

İlgili Haberler

Dünya

Londra'da metro istasyonunda patlama

Dünya

BM'den İsrail'e flaş çağrı: Durdurulmalı

Dünya

ABD, BM İnsan Hakları Konseyi'nden çekiliyor iddiası

Dünya

ABD'ye yolculuk yapacaklara uyarı

Dünya

Almanya'da bir okulda bomba paniği

Dünya

Londra'daki mahkeme dev Rus şirketin mal varlıklarına el koydu

Dünya

İngiltere Gazprom şirketinin mal varlığına el koydu!

Dünya

Farelerden ekonomiye büyük darbe! 9 milyon lirayı yediler

Dünya

Trump, Beyaz Saray'daki Macron fotoğraflarının yerine Kim'i koydu

Dünya

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nden 24 Haziran kararı

Dünya

Suriye Dışişleri'nden Menbiç açıklaması

Dünya

İsviçre'den, 2 Türk diplomat hakkında yakalama kararı