unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Kadınlar Yürüyor: Eşitlik Adalet Yaşam Hakkı için..

 

Kadınlar Cumhuriyet Kadınları Derneği  ve Türkiye Gençlik Birliği (TGB) Kadın Komisyonu öncülüğünde 6 Mart'ta Kadıköy'de yürüyecek. Kadınlar bu yıl eylemlerini Mersin'de hunharca katledilen Özgecan Aslan, Kayseri'de öğretmeninin cinsel istismarına dayanamayıp hayatına son veren Cansel Buse K. ve erkek şiddeti mağdurları milyonlarca kadın için gerçekleştirecek. 

Cumhuriyet Kadınları Derneği'nin açıklaması şu şekilde;   

Kadına yönelik şiddet ve tecavüz haberlerinin ardı arkasının kesilmediği bu günlerde kadınlar 8 Mart’a hazırlanıyor. Bu yılki 8 Mart eylemlerinin daha kitlesel geçmesi bekleniyor. Cumhuriyet Kadınları Derneği (CKD) ve Türkiye Gençlik Birliği Kadın Komisyonu önderliğinde kadınlar, 6 Mart Pazar günü 'Eşitlik, adalet ve yaşam hakkı’ için saat:14.00’de, Kadıköy Moda İlköğretim Okulu önünden başlayarak yürüyecekler.

ckd.jpg

CKD’liler bu kez kadın-erkek eşitliği, tecavüzü ve cinayetleri önleyecek hukuki yaptırımlarla adaletin sağlanması ve  Özgecanlar, Canseller ölmesin diye yaşam hakkı için yürüyor.  Kadınlarımız, yürüyüş hazırlıkları kapsamında İstanbul’un çeşitli semtlerinde stantlar açıyor ve İstanbul’u afişlerle donatıyor.

6 Mart Pazar günü düzenlenecek yürüyüşe sanatçı Gülsen Tuncer ve ÇYDD Genel Başkanı Aysel Çelikel de katılacak.

Kadınlarımızı, Erkeklerimizi Seslerini Yükseltmeye Çağrıyoruz

'’Kadın geriye götürülerek Cumhuriyet yıkılıyor’’ diyen CKD Genel Başkanı Dr. Canan Arıtman,'Hepimizin bildiği gibi kadının insan haklarını Cumhuriyet devrimiyle kazandı. Cumhuriyet Devrimi kadın devrimidir. Atatürk kadını yücelterek Cumhuriyeti kurdu, bugün ise kadın geriye götürülerek Cumhuriyet yıkılıyor. Kadınlarımız, Cumhuriyetin ilk 10 yılında yapılan hukuk devrimiyle, bugün Avrupa’ya öykündüğümüz ülkelerden önce siyasal haklarını kazandı ve bu ülkelere önderlik etti.

Böylesine bir düzenden, bugün geldiğimiz nokta üzüntü vericidir.90 yıl önce kazandığımız kadın haklarımızı konuşacağımız yerde, 21’inci yüzyıl Türkiye’sinde kadının yaşam hakkının derdine düştük. Bugün Türkiye kadın cinayetlerinin en yüksek olduğu ülkelerden biri. Son dönemlerde kadın cinayetleri oldukça arttı. Bu korkunç geriye gidiş, AKP’nin politikalarından kaynaklıdır. Biz Cumhuriyet kadınları olarak bu duruma isyan ediyoruz!

6 Mart, Pazar günü yapılacak olan yürüyüşte bunlardan bir tanesidir. Tüm kadınlarımızı, erkeklerimizi seslerini yükseltmek için, yürüyüşümüze davet ediyoruz' sözleriyle 6 Mart’ta,  Kadıköy Moda İlkokulu önünde 14.00’de başlayacak yürüyüşe çağrı yaptı.

Kadınlar, 8 Mart Haftasında Türkiye'nin Her Yerinde Ayakta Olacak

6 Mart tarighinde gerçekleşecek yürüyüşe çağrı yapan TGB Kadın Komisyonu Başkanı Elif İlhamoğlu,“Türkiye'de Cumhuriyet düşmanı zihniyetin gerici saldırıları ile artan kadın düşmanlığı karşısında yükselen kadın ve aydınlanma mücadelesini büyütme kararlılığını Türkiye Gençlik Birliği olarak gösteriyoruz. Bu mücadeleyi büyütmek için yurdun dört bir yanında kadın komisyonları kurduk. TGB'li kadınlar 8 Mart haftasında Türkiye'nin her yerinde, üniversitelerde ayakta olacak. 6 Mart'ta da CKD ile birlikte Kadıköy'de bir yürüyüş gerçekleştireceğiz. Eşitlik, adalet, yaşam hakkı için kadınlar yürüyecek. Kadınların bu haklı ve onurlu aydınlanma mücadelesini destekleyen herkesi bizle birlikte yürümeye davet ediyoruz' dedi.

Yürüyüşte, Özgecan’dan Cansel’e bugüne kadar hayatını kaybetmiş kadınların fotoğraflarından oluşan bir kortej bulunacak. Kadının üretimdeki rolünü simgelemek üzere de çeşitli meslek gruplarını temsil eden kıyafetlerle renkli bir kortej oluşturulacak: İşçi, çiftçi, doktor, mühendis, öğretmen, sanatçı kadınlar bu kortejde yer alacak.

Wolkswagen Kaplumbağa Otobüs Derneği üyeleri ise oluşturdukları araba kortejiyle eyleme destek verecekler.

Çok Okunanlar

Ahmet Hakan: Acaba o isim aday olsa yüzde kaç oy alırdı?

Alaattin Çakıcı'dan Meral Akşener açıklaması

AKP'nin mitingine kaç kişi katıldı?

AKP'li kadın: Tayyip senin her yerini yerim

Abdulkadir Selvi: Çiller'e, Akşener'i sordum 

İlgili Haberler

Güncel

Petrol boru hattında patlama

Güncel

Söylediği şarkıda 'Kürdistan' sözcüğü yer aldığı için tutuklandı

Güncel

Erdoğan bir anda hayvansever oldu çıktı | Nahit Duru yazdı...

Güncel

MHP'nin önemli isminden İnce'ye destek

Güncel

Oyların geçersiz sayılmaması için seçim günü bunlara dikkat!

Güncel

Seçmeni, ''ezik insanlar'' diyerek aşağılayan AKP adayı özür diledi

Güncel

Demirtaş'ın seslendirdiği şarkıyı eşi Demirtaş da seslendirdi

Güncel

Sosyal medya operasyonu: 21 gözaltı

Güncel

Tutuklu Yunan askerler hakkında karar

Güncel

Bakan Veysel Eroğlu: Özal'ı limonatayla zehirlediler

Güncel

Erdoğan E-5'te bile propaganda yapıyor

Güncel

Meteoroloji'den İstanbul için uyarı geldi