unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Kafka elyazmaları okurla buluşacak

El yazmaları Kafka'nın arkadaşı Max Brod'un sekreteri Eshter Hoffe'un şahsında, ailesi tarafından sahipleniliyordu. Hoffe ailesi, ilgili birikimin Eshter Hoffe'un ölümünden sonra haklı olarak kendilerinde olduğunu savunuyordu. Konuya ilişkin açıklama yapan İsrail Ulusal Kütüphanesi Başkanı David Blumberg, “Bugün İsrail ve ötesinde, kültürle ilgili herhangi biri için kutlanası bir gün' derken, el yazmalarının İsrail'ce korunacağını ve genel kamuoyu ile buluşturulacağını müjdeledi.

BBC'nin dünkü haberine göre Kafka, 1924'te, 41 yaşında tüberkülozdan ölümünden önce çalışmalarının yakılması yönünde vasiyette bulunmuştu. Ancak arkadaşı Brod bu isteği yerine getirmeyip, yayımlamıştı. Bu eserler arasında, 'Dava', 'Dönüşüm' ve 'Kale' gibi, yazarı 20'nci yüzyılın en önemli romancılarından biri haline getiren modern klasikler yer almaktaydı. Max Brod, 1939'da Kafka'nın elyazmalarını memleketi Prag'dan kaçırmış ve Nazilerin elinden kurtarmıştı. 1968'de ölen Brod, koleksiyonu daha sonra sekreteri Esther Hoffe'a bağışlamıştı. O ise bu birikimi İsrail ve İsviçre'deki güvenli kasalarda tutmuştu. Hoffe'un 2007'de ölümüyle, söz konusu yasal mücadele de başladı.

2010'da İsviçre'nin başkenti Zürih'te açılan kasaları, yalnızca İsrailli bir yargıcın görmesine hükmedildi. 2012'ye gelindiğinde ise, bir Tel Aviv aile mahkemesi Brod'un açıkça Hoffe'ye bu koleksiyonu kataloglaması ve Kudüs'teki Yahudi Üniversitesi veya Tel Aviv Belediye Kütüphanesi'ne, yahut İsrail ya da yurtdışındaki diğer herhangi bir kamu kuruluşuna transfer etmesi için emir verdiği hükmüne varmıştı. Yüksek Mahkeme aradan geçen zamanın ardından bu kararı onadı.

Çok Okunanlar

Anadolu Ajansı seçim sonuçlarını 4 gün önceden açıkladı

Seçime 3 gün kala Gezici'den son anket

AA'nın ardından Milliyet de seçim sonuçlarını açıkladı 

Ahmet Hakan, İnce için oran verdi

Konda ilk kez anket sonuçlarını açıkladı: Erdoğan ilk turda...

İlgili Haberler

Kültür Sanat

32. Uluslararası İzmir Festivali'nde dans şöleni

Kültür Sanat

'Ayla' Kore'de izleyiciyle buluştu

Kültür Sanat

Haftanın filmleri

Kültür Sanat

Türker İnanoğlu'ndan kötü haber

Kültür Sanat

25. İstanbul Caz Festivali başlıyor

Kültür Sanat

Dolmabahçe Sarayı'nda ziyaretçileri mehter karşılayacak

Kültür Sanat

Mert Fırat'a 'Melvin Jones' ödülü

Kültür Sanat

Çağan Irmak'tan 'şiddet' tepkisi

Kültür Sanat

Tutuklu rapçi Khontkar'ın avukatından açıklama

Kültür Sanat

Kadıköy'ün duvarları renkleniyor

Kültür Sanat

La Casa De Papel'e Türk imzası

Kültür Sanat

Küçük Prens'in yazarının aşk mektubu açık artırmayla satıldı