unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

'Kapatma Darbesi yaşanıyor’

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, KHK ile yayınlarına son verilen İMC TV ile Hayatın Sesi TV’yi ziyaret etti. Kanal yöneticileri ve çalışanlarıyla görüşen Yarkadaş, “4 Ekim 2016, tarihe kara bir gün olarak geçecek’’ dedi.
 ?
KHK ile kapatılan TV’lerin İstanbul’daki merkezlerine giden CHP Medyaya Yönelik Baskıları İzleme Komisyonu Üyesi – İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, “AKP iktidarı, 15 Temmuz darbe girişimini istismar ediyor. Darbeyi bahane ederek, sol – sosyalist – yurtsever ve devrimci yayın organlarını susturuyor. Bunun adı Kapatma Darbesidir’’ dedi.
 
'’ANAYASA ORTADAN KALDIRILIYOR’’
 
AKP’nin KHK ile ortaya koyduğu uygulamaların anayasal suç içerdiğini belirten Yarkadaş, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
“İktidar, anayasanın iki maddesini ortadan kaldırıyor. Anayasa’nın 30. maddesi, hiçbir basın kurumunun araçlarına el konulamayacağını, müsadere edilemeyeceğini söylüyor. 36. madde ise halkın haber alma hakkının, hükümet tarafından güvence altına alınması gerektiğinin altını çiziyor. Bugün hükümet, her iki maddeyi de ortadan kaldırma suçu işliyor.’’
 
'’AKP, FARKLI DÜŞÜNCELERE DÜŞMANCA DAVRANIYOR’’

 
AKP’nin yaratmaya çalıştığı bu karanlık düzenin mutlaka sona ereceğini de belirten Yarkadaş, “Biz, herkesin düşüncesini özgürce ve sınırsızca ifade edebilmesini savunuyoruz. AKP ise beğenmediği her düşünceyi, kendisini rahatsız eden her fikri karanlıkta boğmaya çalışıyor’’ dedi.

unnamed-073.jpg
 
TEK SESLİ BİR DÜZEN
 
Kapatılan her gazete, radyo ve TV’nin Türkiye’yi çoraklaştırdığını  belirten Yarkadaş, “Demokrasi, çoğulculuk rejimidir. AKP ise çoğulculuğu yok etmek ve toplumu tek tip hale getirmek istiyor. Kimse, farklı bir ses, farklı bir fikir duymasın istiyorlar’’ ifadesini kullandı.
 
Halkın haber alma hakkının engellendiğini, bunun da KHK ile yapıldığını belirten Yarkadaş, “Bu karanlık düzene direnecek, itiraz edecek ve bu karanlığı aydınlığa çevireceğiz. Bizi buluşturan ortak talep demokrasidir, düşünceyi ifade özgürlüğünü savunma ilkesidir’’ dedi.
 
'’MAHKEME KARARI YOK’’

 
Kapatılan kanalların en kısa sürede açılması gerektiğini ve bunun için mücadele edeceklerini belirten Yarkadaş, “TV’ler ve radyolar, haklarında hiçbir mahkeme kararı olmadan kapatılıyor. Eğer bu kanallar suç işlediyse, buna ilişkin mahkeme kararı nerede?’’ diye sordu.
 
Bakanların, polis raporlarına göre TV – radyo ve gazete kapattığını belirten Yarkadaş, “Emin olun, bu kanalları niye kapattıklarını, kararların altına imza atan bakanlar bile bilmiyor’’ dedi. İstanbul’da 23 yıldır yayın yapan Yön Radyo’nun, RTÜK’ten tek bir uyarı cezası dahi almadığı halde kapatılmak istendiğini belirten Yarkadaş, “Türkülerden korkanlar, gerçeklerden de korkacaklardır’’ ifadesini kullandı.
 
KIYIM VE FERMAN
 
KHK’ların '’Kıyım Hükmünde Kararname’’ olarak adlandırılması gerektiğini de belirten CHP’li vekil, “Bu KHK’lar adeta bir ferman gibi dolaşıma sokuluyor. Ama bunlar da tarihteki fermanların akıbetinden kurtulamayacak’’ dedi.
 
'SİZ NEDEN BURADA DEĞİLSİNİZ?’
 
TV’lerin kapatılmasına itiraz ettikleri ve TV binalarına gittikleri için kendilerini bazı gazetecilerin eleştirdiğini de belirten Yarkadaş, '’Bize (Oralara niye gidiyorsunuz?) diye soruyor, utanmazca özeleştiri istiyorlar. Bize (Niye oraya gittiniz?) diye soracaklarına, (Ben neden orada değilim?) sorusunu kendilerine sormaları gerekir’’ diye konuştu. 
 

Çok Okunanlar

Anadolu Ajansı seçim sonuçlarını 4 gün önceden açıkladı

AA'nın ardından Milliyet de seçim sonuçlarını açıkladı 

Seçime 3 gün kala Gezici'den son anket

Davutoğlu ekibi Erdoğan'a bayrak açtı

ANAR Müdürü Uslu'dan kritik iddia: Erdoğan, MHP ile...

İlgili Haberler

Politika

Avrasya Araştırma, 24 Haziran anketini açıkladı

Politika

Muharrem İnce'nin Ergenekon kumpasına karşı direnişi

Politika

'Orantısız akıl' Türkiye'de yeni bir dönem başlattı!

Politika

Atatürk Cumhuriyeti mi? Tayyiban Faşizmi mi?

Politika

CHP'li İbrahim Kaboğlu: Cumhuriyetin 100. yılında demokratik, laik anayasa için çalışacağız

Politika

6 siyasi partiden Muharrem İnce'ye destek

Politika

Bakanlıktan oy kullanamama riski olan 12 bin kadınla ilgili açıklama

Politika

MHP'li Usta: Cumhur İttifakı 15 Temmuz gecesi kurulmuştur

Politika

Oy kullanırken nelere dikkat edilmeli?

Politika

Muharrem İnce'nin İstanbul mitinginin detayları belli oldu

Politika

Bakan Arslan'dan şaşırtmayan havalimanı çıkışı: Niye Erdoğan olmasın?

Politika

İyi Parti'de flaş istifa