unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

'Kaygılıyız, uyarıyoruz: Sözünüzün arkasında durun!'

CHP'de Devrimci Demokratlar, Yenikapı mitigine katılmayacağını açıkladığı için linç kampanyasına maruz kalan ve havuz medyasının açıkça hedef gösterdiği popçu Sıla Gençoğlu ve parti binalartına yönelik operasyonların hedefi olan HDP'ye destek vererek, hükümeti bu konularda uyardı.

CHP'de Devrimci Demokratlar'ın açıklaması şöyle:

2002 yılından bu yana 'ne istedilerse verdikleri’ Fethullahçıların darbe girişimine maruz kalan AKP iktidarına çağrımızdır!

Bu gidiş iyi değil! Sorumluluğunuzun gereğini yapın; demokrasi sözünüzün arkasında durun!

Ülkemiz demokrasisine yönelik ölümcül bir tehdit içeren 15 Temmuz darbe girişimi, yurttaşlarımız, basınımız, siyasi partilerimiz tarafından ortaya konulan topyekun bir karşı duruşla bertaraf edildi. Darbe girişiminin ilk saatlerinden itibaren farklı siyasi görüşlere sahip insanlarımız, ellerindeki her türlü imkânla ülke demokrasisine sahip çıktı. Ancak görülüyor ki, darbe girişimi sonrasında yürütülmekte olan Fethullahçı Terör Örgütü’ne yönelik operasyon, AKP ve Erdoğan muhalifi kişi ve kurumların tasfiye edilmesi sürecine dönüşmektedir. 

DÜŞÜNCELERİNİ İFADE EDEMİYORSA DEMOKRASİ YOKTUR

Salt siyasi görüşleri ve geçmişleri bakımından Fethullahçı olmadıkları alenen ortada olan sendika üyesi eğitimcilerin tutuklanması ile başlayan süreç, tüm muhalif seslerin bastırılmasına doğru evriliyor. Sanatçı Sıla Gençoğlu’nun Yenikapı mitingine yönelik görüşlerini açıklamasından sonra yaşadığı linç süreci, demokrasiyi dombra eşliğinde bayrak sallamak zanneden AKP’lilerin kendilerinden olmayana yönelik ne kadar acımasız ve ötekileştirici olabildiklerinin yeni bir göstergesi oldu. Sözlerimin arkasındayım diyen sevgili Sıla’nın görüşlerini dile getirme özgürlüğü olmadan 'bu ülkede demokrasi var’ denemez. Kültür Bakanı sayın Nabi Avcı’yı ve Başbakan sayın Binali Yıldırım’ı sanatçılarımızın ve yurttaşlarımızın fikir özgürlüğüne sahip çıkmaya davet ediyoruz.

HDP BİNALARINA YÖNELİK SALDIRILAR

Yine darbe girişiminin hemen akabinde açık bir yalnızlaştırma ve dışlanma sürecine tabi tutulan Meclisin 3. büyük partisi HDP’nin binalarına yapılan saldırılar parlamenter demokratik sistemimizin bekası için büyük bir tehdit oluşturuyor. HDP’nin siyaset yapma hakkının savunulması, siyasal mekanlara yönelik saldırıların durdurulması, gerekli tedbirlerin alınması için İçişleri Bakanı sayın Efkan Ala ve Başbakan sayın Binali Yıldırım’ı göreve davet ediyoruz. Başta Meclis’te yer alan partimiz Cumhuriyet Halk Partisi olmak üzere parlamento içi ve dışı tüm muhalif siyasal partilerin, insan hakları ihlallerini önlemeye yönelik çabalarını arttırmaları; yaşanan süreçte mağdur olan her kesimden yurttaşımıza sahip çıkmaları ve iktidarı uyarı ve yönlendirme görevini daha da odaklanarak sürdürmeleri konusuna dikkatlerini çekiyoruz. 

Türkiye ancak bir demokrasi olursa düze çıkabilir. Bu da ancak farklılıklara saygı ve hukukun üstünlüğü ile mümkündür. Kaygılıyız, uyarıyoruz: Siz de sanatçımız Sıla Gençoğlu gibi sözünüzün arkasında durun, demokrasiye ve fikir özgürlüğüne gerçekten sahip çıkın!
 

Çok Okunanlar

Erdoğan balkon konuşmasını iptal etti!

Polis korumasında oy hırsızlığı böyle görüntülendi

Muharrem İnce'den ilk açıklama

İşte Adil Seçim'e göre oy oranları

Sosyal medya bu görüntüyü konuşuyor: İnce'yi görünce suratını astı

İlgili Haberler

Politika

Çipras, Erdoğan'ı arayarak tebrik etti

Politika

İnce'den Erdoğan'a tebrik telefonu

Politika

Merdan Yanardağ ve Emre Kongar seçimi değerlendiriyor

Politika

Akşener'in açıklama yapacağı tarih belli oldu

Politika

MHP'nin Konya'daki ilk kadın vekilinden idam çıkışı!

Politika

Seçim sonuçlarının ardından CHP'de toplu istifa

Politika

Eren Erdem'den istifa çağrısı

Politika

CHP MYK yarın toplanıyor!

Politika

AKP'den İnce'nin açıklamalarına ilk yorum

Politika

CHP'li vekilden Kılıçdaroğlu'na istifa çağrısı

Politika

TGS, Erdoğan'ın 'OHAL'i kaldırma' sözünü hatırlattı

Politika

Trabzonspor'da kombine satışları başlıyor