unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Kazakistan'a 'Hayır'lı olsun eylemi

Platform üyesi bir grup, Bakırköy’de bulunan Kazakistan Başkonsolosluğu’nun önüne “Güçlü Meclis, Kazakistan’a 'Hayır’lı olsun' yazılı bir çelenk bırakarak “başkanlığa hayır' mesajı da verdi.

“Başkanlık sistemine hayır' kampanyası yürüten Güçlü Meclis Platformu, sosyal medyayı sallayan Gambiya eyleminin ardından yeni bir eyleme daha imza attı. Geçtiğimiz hafta Gambiya’da seçimi kaybeden başkanın koltuğunu bırakmamasını eleştiren platform üyeleri, bu kez de Kazakistan’daki siyasi gelişmeler üzerinden Türkiye’deki anayasa değişikliğini eleştirdi. Sabah saatlerinde Kazakistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu önünde buluşan platform üyeleri, “Türk dünyasının aksakalı 'Güçlü Meclis’ diyor', “Herkes gider Mersin'e, biz gideriz tersine', “Güçlü Meclis, Güçlü Kazakistan', “Darısı başımıza',  “En iyisini yaptınız valla!', “Güçlü Meclis, Ata yurdu Kazakistan'a hayırlı olsun', yazılı dövizler taşıdı.

unnamed-(1)-132.jpg

'HERKES GİDER MERSİN'E…’

Platform üyeleri yaptıkları açıklamada Kazakistan’ın meclisin güçlendirilmesi yönünde karar aldığı günlerde Türkiye’de meclisin işlevsizleştirilmeye çalışıldığını vurgulayarak, şunları söyledi:

“Gücün cumhurbaşkanında toplanmasının istikrar getireceği iddiasını dillendirenlere sesleniyoruz: Zahmet etmeyin, bakın burada denenmişi var.

Atalarımız 'Herkes gider Mersin'e, biz gideriz tersine’ demişler. Ata yurdumuz, atalarımızın bu hikmetli sözünden feyz almış olmalı ki Türk dünyasının aksakalı Nazarbayev'in de söylediği gibi 'dünyanın değiştiği’, demokrasinin geliştiği bu çağda, böyle bir değişikliği uygun bulmuş.

Bizler, Güçlü Meclis Platformu olarak herkesin Mersin'e gittiği bu dönemde, tersine gitmemek gerektiğini bir kez daha hatırlatıyor, "güçlü meclisin", parlamenter sistemin Kazakistan'a HAYIRlı olmasını diliyoruz.

Kurtuluş Savaşı’nı kazanan da bu meclistir, birçok kez darbelere göğüs geren de bu meclistir. Bu yüce meclis daha fazla değeri hak ediyor. Darısı başımıza'

unnamed-169.jpg

YETKİLERİNİ MECLİS'E DEVREDİYOR

Açıklamada Kazakistan’ın Cumhurbaşkanının yetkilerini azaltarak parlamenter demokrasiyi güçlendirmek adına yaptığı hazırlıklar hatırlatılarak, “Türkiye, Meclis'in yetkilerini Cumhurbaşkanına devreden bir anayasa değişikliğini tartışırken, ata yurdu Kazakistan'dan da tam aksi yönde bir haber geldi. Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, sistemin daha demokratik bir hale gelmesi için kendi yetkilerini Meclis'e devretmeye hazırlandığını açıkladı. Bu değişiklik ile Kazakistan'da 'güçlü Meclis’ öne çıkacak, böylece meclisin etkinliği ve görevi artırılarak, ülkede daha demokratik bir ortam sağlanacak' denildi.

'GERÇEK İSTİKRAR'

Nazarbayev’in “Cumhurbaşkanı, sadece devletin değişik birimleri arasında 'hakem’ görevi görmelidir. Teklif ettiğim reform kuvvetlerin ciddi biçimde ayrılması ve siyasi sistemin bütününün demokratikleştirilmesidir' sözlerinin de anımsatıldığı açıklamada, “Ata yurdunda bunlar yaşanırken, güzel ülkemizde ise Meclis'in yetkilerinin sınırlandırıldığı herkesin malumu. Üstelik gücün tek elde toplanmasından başka bir anlam ifade etmeyen bu değişikliğin 'istikrar’ getireceği iddia ediliyor.  Oysa anlaşılıyor ki yıllarca bu sistemi deneyen Kazakistan, gerçek istikrar için gücün tek bir kişide toplanması yerine, halkın temsilcilerine dağıtılması gerektiği sonucuna varmıştır' ifadeleri kullanıldı.

Çok Okunanlar

Ahmet Hakan: Acaba o isim aday olsa yüzde kaç oy alırdı?

Alaattin Çakıcı'dan Meral Akşener açıklaması

AKP'nin mitingine kaç kişi katıldı?

AKP'li kadın: Tayyip senin her yerini yerim

Abdulkadir Selvi: Çiller'e, Akşener'i sordum 

İlgili Haberler

Güncel

Söylediği şarkıda 'Kürdistan' sözcüğü yer aldığı için tutuklandı

Güncel

Erdoğan bir anda hayvansever oldu çıktı | Nahit Duru yazdı...

Güncel

MHP'nin önemli isminden İnce'ye destek

Güncel

Oyların geçersiz sayılmaması için seçim günü bunlara dikkat!

Güncel

Seçmeni, ''ezik insanlar'' diyerek aşağılayan AKP adayı özür diledi

Güncel

Demirtaş'ın seslendirdiği şarkıyı eşi Demirtaş da seslendirdi

Güncel

Sosyal medya operasyonu: 21 gözaltı

Güncel

Tutuklu Yunan askerler hakkında karar

Güncel

Bakan Veysel Eroğlu: Özal'ı limonatayla zehirlediler

Güncel

Erdoğan E-5'te bile propaganda yapıyor

Güncel

Meteoroloji'den İstanbul için uyarı geldi

Güncel

Köpeği öldüren müezzin hakkında yeni gelişme