unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Kıbrıs'ta 12 metrelik dalga alarmı!

Bugün fırtına şeklinde esecek olan rüzgar ve ani sıcaklık düşüşü nedeniyle oluşacak olumsuzluklarla karşı dikkatli olunması uyarısında bulunan Kıbrıs Meteoroloji Dairesi, bugün sağanak yağış ve dağların yüksek kesimlerine kar yağmasını bekliyor. 

OKULLAR AÇIK, DENİZ TAŞIMACILIĞI DURACAK: Kıbrıs Havadis'in haberine göre, okulların tatil edilmesi gibi bir durum söz konusu değil iken deniz taşımacılığı duracak. Hava trafiği ise fırtınanın durumuna göre anlık kararlarla yapılacak

Kıbrıs’ı bugünden itibaren dört gün boyunca fırtınalı ve yağışlı günler bekliyor. Meteoroloji fırtına ve kar uyarısı yaparken dalga boyunun sosyal medyada tartışılan gibi 12 metre değil 5-6 metre olacağı uyarısında bulundu. Meteorolojiye göre Kıbrıs bugünden itibaren oldukça soğuk, nemli ve yağışlı hava kütlesinin etkisi altına girecek. 3 gün boyunca hava sağanak yağışlı ve dağların yüksek kesimler karla karışık yağmurlu olacak.

FIRTINA BEKLENİYOR
Hava sıcaklığı 8-10 derece azalarak. En yüksek hava sıcaklığı 8-11 santigrat derece civarında olacak. Rüzgar, fırtına şeklinde saatte 65-80 kilometre (8-9 Bofor) gücünde esecek; dalga yüksekli yaklaşık 5-6 metre civarında olacak.

SOSYAL MEDYADA FIRTINA KORKUSU
Dün gün boyu bugün yaşanması muhtemel fırtına ile ilgili sosyal medyada birçok yorum yapıldı. Vatandaşlar, fırtına belirsizliğinin ve yaratacağı etkinin ne denli büyük olacağını kestirmek adına birçok görüş alışverişinde bulundu. Hacettepe Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü’nden Prof. Dr. Cemal Saydam’ın kişisel sayfasında yayınladığı yazı ise olayın tuzu biberi oldu. 12 metre dalga olacağını yazan Saydam, Kıbrıs’ı ciddi bir doğal afet beklediğini yazdı.

OKULLAR DEVAM
Milli Eğitim Bakanlığı okulların bugün tatil edilmesiyle ilgili açıklamada bulunmadı. Havadis’in ulaştığı Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri okulların tatil edilmesi gibi bir durumun söz konusu olmadığı aksi bir durumda duyurulacağı belirtildi.

BELEDİYELER ALARMDA
Meteoroloji Dairesi ve Çevre Bakanlığı belediyeleri de uyararak her türlü doğal afete karşı hazırlıklı olmasını istedi. Lefkoşa Türk Belediyesi’nde yapılan iş yavaşlatma eylemi de fırtına ve yağış uyarısı nedeniyle askıya alındı.

OKTAY UYARDI
Meteoroloji Dairesi Müdürü Fehmi Oktay, Havadis’e yaptığı açıklamada dalga boyu olarak daha önceden 5 metreyi gördüklerini belirterek bugün için de ayni tahminin olduğunu söyledi. Özellikle demirli bulunan yatların sahiplerini uyaran Oktay, tedbirlerini almasını istedi.

DENİZ TAŞIMACILIĞI DURACAK
Akdeniz’de fırtına beklentisi nedeniyle Türkiye’nin Silifke ilçesine bağlı Taşucu beldesi ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) arasında yapılan feribot seferleri iptal edildi.
Taşucu Liman Başkanlığı’ndan alınan bilgiye göre, bu gece denizde beklenen fırtına nedeniyle seferler yapılmayacak. Hava koşularının ulaşıma elverişli hale gelmesi halinde seferlerin yarın öğleden sonra başlaması planlanıyor.
Liman Başkanlığı ayrıca olumsuz hava koşulları ve fırtına beklentisi nedeniyle balıkçıları da tedbirli olmaları konusunda uyardı.
Meteoroloji Dairesi Müdürü Fehmi Oktay yaptığı açıklamada liman yetkililerinin 6 bofor üstü rüzgarlarda seyirlerin iptal edildiğini belirterek bugün beklenen rüzgar hızının 8-9 bofor olduğunu söyledi. Oktay, hava taşımacılığı için ise anlık rüzgarın durumuna göre uçuşların yapılabileceğini belirtti.

KAR BEKLENİYOR
Meteoroloji’nin açıklamasına göre bugün yüksek yerlere yağmurla karışık kar yağmasının beklendiği açıklandı. Yarın ise parçalı bulutlu bir ara yer yer kısa süreli yağmurlu ve yüksek kesimler karla karışık yağmurlu olarak öngörüldü.

METEOROLOJİNİN AÇIKLAMASI
Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanlığına bağlı Meteoroloji Dairesi Müdürlüğü, “sosyal medya üzerinde ülkede bugün yaşanacağı iddia edilen hava durumu ile ilgili yapılan yorumlar üzerine, kamuoyunun doğru bilgilenmesi amacıyla' açıklama yaptı.

Açıklamaya göre, bölge, dün akşam saatlerinden itibaren Doğu Avrupa ve Kara Deniz üzerinden gelen oldukça soğuk, nemli ve yağışlı hava kütlesinin etkisi altına girecek.
Hava bugün, çok bulutlu, yağışlar sağanak yağmur ve dağların yüksek kesimleri karla karışık yağmurlu; 12 Aralık Perşembe parçalı bulutlu bir ara yer yer kısa süreli yağmurlu ve yüksek kesimler karla karışık yağmurlu; 13 Aralık Cuma parçalı çok bulutlu, sağanak yağışlı yüksek tepeler karla karışık yağmurlu; 14 Aralık Cumartesi parçalı bulutlu yer yer kısa süreli sağanak yağmurlu geçecek. Yağışlı hava kütlesi daha sonra Doğu’ya kayarak yurdu terk edecek.

Rüzgar, Kuzey ve Batı yönlerden (Poyraz ve günbatısından) önceleri çok kuvvetli yarından itibaren 3 gün fırtına şeklinde 8-9 Bofor gücünde (65 – 80 km/saat) esecek. Yaklaşık dalga yüksekliği 5-6 metre civarında olacak.
Aralık ayı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin aylık ortalama en yüksek hava sıcaklığının 17 °C olduğuna dikkat çekilen açıklamada, bugünden itibaren hava sıcaklığının 8 – 10 °C azalarak iç kesimlerde ve sahillerde en yüksek hava sıcaklığı 8 – 11 santigrat civarında olacak.
Fırtına şeklinde esecek olan rüzgâr ve ani sıcaklık düşüşü nedeniyle oluşacak olumsuzluklarla karşı ilgililerin tedbirli olması istendi.

SAYDAM'DAN UYARI
Hacettepe Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü’nden Prof. Dr. Cemal Saydam’ın kişisel sayfasında yayınladığı uyarılara göre KKTC’yi bugün çok kötü bir hava bekliyor. Profesör Saydam “15 senelik denizcilik hayatımda böyle şey görmedim KKTC’de rüzgar alarmı verilmeli. Sahil kesimini 10-12 metrelik dalgalar vuracak' uyarısını yaptı.

İşte Prof. Dr. Cemal Saydam’ın o uyarıları:
“…Bunlar yine iyi haberler ya KKTC. Girne’de tekneniz varsa kıyıya vuracak 6-7-8 hatta 10-12 metrelik dalgalara hazır olun. KKTC’de kuzey sahil kesiminde oteli serası yerleşkesi malı canı olanlara çok ciddiden de öte uyarı. Rüzgar Çarşamba günü tüm gün 60-70 km hızla POYRAZ’dan yani kuzeyden esecek. Girne Taşucu seferlerini unutun ama sahil kesimini vuracak olan 10-12 metrelik dalgalara dikkat edin. Malınızı şimdiden çok ama çok içerilere taşıyın. Bunlar şaka gibi laflar ama ben 15 senelik denizcilik hayatımda böylesi bir durum yaşamadım. KKTC’de rüzgar alarmı verilmeli. Okullar falan da kesin tatil edilmeli çocuklar kesinlikle dışarı çıkarılmamalı. Dışarıda işi olanlar da onları şimdiden tamamlamalı. Rüzgar birde etkili yağışla gelecek. Salı akşam başlayacak yağış örneğin Ercan havalimanında çarşamba akşamına kadar 50 kg ulaşacak. Çöl tozu da cabası bu da bekleneni çok daha ileri noktalara taşır. Malını canını eşini dostunu ailesini seven bu uyarıyı özellikle güney sahil kesimine ve de KKTC’ye ulaştırsın. Yazık olacak Girne limanındaki o güzelim teknelere. Vakit varken ne de yapılır bilmem ama hemen Taşucu’na kaçın mesela, Hem de bugün. Salı akşamından sonra Çarşamba Perşembe de güney taraflara pek gitmeyin seyahat etmeyin. Güneydoğu Anadolu’da çok yoğun toz beklenmekte. Demek uçak seferleri iptal olur. Dere yatakları taşar. Zamanında tedbir almayan beldelerde can kaybı yaşanır. Aman dikkat batıyı bırakın güney ve güney doğuda ve de KKTC’de kötü şeylere hazırlıklı olun. Şimdiden tedbir alın sonra üzülmeyin.'

Çok Okunanlar

Ahmet Hakan: Acaba o isim aday olsa yüzde kaç oy alırdı?

AKP'li kadın: Tayyip senin her yerini yerim

Abdulkadir Selvi: Çiller'e, Akşener'i sordum 

CHP'den çok konuşulacak seçim videosu

Melih Gökçek'e Twitter'da büyük anket şoku!

İlgili Haberler

Güncel

HDP standına saldırı: Suruç gibi yapacağız

Güncel

İstanbul'da yavru kediye tecavüz eden sapık tutuklandı!

Güncel

Ataşehir'de Halk Arenası'na saldırı girişimi

Güncel

Petrol boru hattında patlama

Güncel

Söylediği şarkıda 'Kürdistan' sözcüğü yer aldığı için tutuklandı

Güncel

Erdoğan bir anda hayvansever oldu çıktı | Nahit Duru yazdı...

Güncel

MHP'nin önemli isminden İnce'ye destek

Güncel

Oyların geçersiz sayılmaması için seçim günü bunlara dikkat!

Güncel

Seçmeni, ''ezik insanlar'' diyerek aşağılayan AKP adayı özür diledi

Güncel

Demirtaş'ın seslendirdiği şarkıyı bu kez eşi Başak Demirtaş seslendirdi

Güncel

Sosyal medya operasyonu: 21 gözaltı

Güncel

Tutuklu Yunan askerler hakkında karar