unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Kılıçdaroğlu: Biz Lozan’ı savunuyoruz onlar Sevr’i savunuyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün Ak Saray’da muhtarlara hitap ederken Lozan Barış Antlaşması’nı gündeme getirdi ve “Bağırsan sesinin duyulacağı adaları biz Lozan’da verdik. Birileri Lozan’ı zafer diye yutturmaya çalıştı. Zafer bu mu' diye sordu.

Cumhurbaşkanı'nın Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve İsmet İnönü başta olmak üzere cumhuriyetin kurucu kadrolarını hedef alan bu sözlerine CHP lideri Kılıçdaroğlu dün twitter’dan yaptığı açıklama ile tepki göstermiş ve “O dönemdeki düşman ülkelerin devlet başkanları bile, bağımsız bir ülke olmamızı mümkün kılan Lozan’ı bu denli aşağılamayı düşünmemişlerdir' demişti.

Kılıçdaroğlu bugün eleştirilerinin dozunu artırdı. Yabancı basın mensupları ile görüşen CHP lideri Kılıçdaroğlu, gazetecilerin sorusu üzerine “Bu kadar işsizlik, bu kadar yoksulluk varken, insanlar can derdindeyken Lozan neden gündeme gelir? Türkiye'nin 81 ilinde, bütün ilçelerinde mağdurlar bir çıkış yolu ararken, Lozan niye gündeme gelir?Lozan, Türkiye’nin tapu senedi. Biz Lozan’ı savunuyoruz onlar Sevr’i savunuyorlar. Çıkıp şu soruya cevap versin; siz Sevr'i mi savunuyorsunuz? Bir Ankara'yı savunuyoruz, onalr İstanbul'u savunuyor. Biz cumhuriyeti savunuyoruz, onlar hilafeti savunuyorlar. Biz vatandaşı savunuyoruz, onlar kul olmayı savunuyorlar. O koltuğua cumhuriyetin ve Lozan'ın sayesinde oturduğunu unutmayacaksın. Kim oluyorsun sen! Ne hakla böyle konuşuyorsun. Tarihine ihanet etmeye kimsenin hakkı yoktur. Cumhurbaşkanıysan otur adam gibi cumhurbaşkanlığı yap. Tarih bilmiyorsan çağır tarihçiyi konuş. Cumhurbaşkanlkığı koltuğunda oturan ülkesine ihanet edemez. Ülkesini satamaz. Böyle bir şey mi olur? Dün 'Tapu senedimiz'diyeceksin, bugün 'ülkeyi satmaktır' bu nasıl bir anlayış. Şimdi yine 'Kılıçdaroğlu Yenikapı ruhundan vazgeçti' diyecekler. Eğer sizin anladığınız Yenikapı ruhu buysa, biz bu ruha karşıyız. Biz ülkemizi seviyoruz, tarihimizle, cumhuriyetimizle gurur duyuyoruz. Kendi tarihimize ihanet etmedik, etmeyeceğiz ' dedi.

unnamed-(3)-022.jpg

Çok Okunanlar

Ahmet Hakan: Acaba o isim aday olsa yüzde kaç oy alırdı?

Abdulkadir Selvi: Çiller'e, Akşener'i sordum 

AKP'li kadın: Tayyip senin her yerini yerim

Muharrem İnce başkan yardımcılarını açıkladı

CHP'den çok konuşulacak seçim videosu

İlgili Haberler

Politika

Erdoğan: Parlamenter demokrasi diye bir şey söz konusu değil

Politika

Çevirmene ‘terör propagandası' davası

Politika

Karamollaoğlu'ndan AKP'ye: İstifa için adaylarımıza baskı var, acınacak haldesiniz

Politika

HDP'den Diyarbakır'da büyük miting

Politika

Ahmet Şık'tan Erdoğan'a: 'Hiç utanmadan “çözüm sürecini HDP bitirdi” diyor

Politika

Meral Akşener: Bunları onlara yedireceğiz!

Politika

Kılıçdaroğlu: Muharrem İnce iktidarın dengesini bozdu

Politika

Erdoğan ses kaydıyla oy istiyor!

Politika

F-35'leri teslim alacak Türk heyet ABD'ye ulaştı

Politika

Muharrem İnce: Manşetlere direne direne geliyorum!

Politika

İnce, kitaplarının gelirini eğitime bağışladı

Politika

CHP'li Tezcan: Reform iktidarı yaratacağız