unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

AKP'nin mitingine kaç kişi katıldı?

Demirtaş, HDP'nin ikinci tur kararını açıkladı

Erdoğan, İnce'ye cevap vereyim derken kendisini yalancı çıkardı

İnce: Erdoğan Allah'tan korkmaz, kuldan utanmaz bir yalancı

The Guardian: Erdoğan kaybederse meclisi feshedebilir

Kılıçdaroğlu, 'CHP sokağa inecek mi' sorusunu yanıtladı!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bu sabah RS FM'de Enver Aysever'in konuğu oldu. 'Oyuna Devam' programına saat 8:30'da bağlanan Kılıçdaroğlu, yurttaşların ?#kılıçdaroğlunasoruyorum?? etiketiyle sosyal medyada paylaştığı soruları da yanıtlıyor. Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle: (AKP'de ByLock kullanan bakanlar var iddiası) 4 bakan var. Elde bu tür bilgiler var ama bunların belgeyle desteklenmesi gerekiyor. Şunu da gayet net biliyorum. Bylock kullananların isimleri seçilerek savcılıklara bildiriliyor. AKP'li milletvekilleri ve bakanlar için koruma kalkanı var.

'YENİDEN CHP'YE SALDIRMAYA BAŞLADILAR'

Baskıcı rejimler belli yöntemlere başvururlar. AKP 15 Temmuz'dan sonra 'egemenlik kayıtsız şartsız milletindir' dedi, demokrasi dedi. Bugün gelinen noktada tam tersini yapıyor Adalet ve Kalkınma Partisi. Söylediğim şeyleri Taksim'de söyleyince, Yenikapı'da söyleyince alkışladılar. Grup Toplantısında söylediğimdeyse eleştirdiler. Yeniden CHP'ye saldırma dönemi başladı. Baskıcı dönemlerde Ecevit, Baykal sorgulanmıştır, tutuklanmıştır, gözaltına alınmıştır. Biz de bugün benzer şeylere maruz kalabiliriz. Bu tablo ortadayken 'Hayır, kimse bana dokunamaz' demeyi doğru bulmuyorum.

'SALDIRININ ARDINDAN BAŞBAKAN ARAMADI'

(Kılıçdaroğlu ve CHP'ye yapılan saldırılar) Camide üstüme kurşun atılması Başbakan'ın (Binali Yıldırım) önünde oldu. Bütün polisler oradaydı. O kişi yakalanmadı. Neden yakalanmadı? Neden cezalandırılmadı? Çünkü bunlar iktidar tarafından gerçekleştirilen olaylar. En azından şu yapılabilirdi. Bu polis tişörtlerini o kişiler nereden, kimlerden aldılar? Başbakanın talimat verip araştırılmasını sağlaması gerekirdi. Beni de aramadı

'YENİKAPI'YA GİTMEKTEN PİŞMAN DEĞİLİM'

Yenikapı'ya gitmekten pişman değilim. Neden olayım? Türkiye'de bir daha darbe olmaması için 12 maddeyi açıkladım. O maddelerin hepsi doğrudur.

'AKP'NİN GETİRECEĞİ SİSTEMİ BİLMEDEN YORUM YAPMAK DOĞRU DEĞİL'

Kategorik olarak başkanlık sistemine karşıyız. AKP'nin getireceği başkanlık sistemini bilmeden bu konuda yorum yapmak doğru değil. Metni görmeden metin varmış gibi yorum yapmak CHP'nin anlayışıyla bağdaşmaz, ben kendilerine bunu dedim.

'GÜLEN'İN İADE EDİLMEMESİNİN KAPISINI AÇMIŞ OLACAKLAR'

Keşke yüce yaradanın her dediğini yapsalar. Kul hakkı yeme, adaletle yönet diyor ama yapmıyorlar. Bunların hiçbir dediğine güvenilmez. İdamı gündeme getirdiği andan itibaren Fethullah Gülen'in iade edilmemesinin kapısını açmış olacaklar. Bu yanlış bir yol. Ben Türkiye'de yargılayacağım diyeceksiniz, idam yok diyeceksiniz. Gülen'in iadesini isteyeceksiniz. Siz idamı gündeme getirdiğinizde bunların hiçbirisi gerçekleşemez. Ben Gülen'e 'Gel ülkende yargılan' da dedim.

(AYM'ye güveniyor musunuz?) Gözaltına alınıp, mahkemeye sevk edilen herkes tutuklandı. Anayasa Mahkemesi kendi üyesi ile ilgili verdiği karar vahim bir karardır. KHK ile ilgili verdiği karar vahim bir karardır. Yürütmenin kararlarına ben bakamam kararını verdi. Yürütme tarafından elde edilen gücün hukuk içerisinde denetleneceğini söylüyordu. 15 Temmuz sonrası yaratılan atmosferin etkisinde kalarak bu kararı verdi. Rektör atamaları KHK ile düzenlendi. Maalesef Anayasa Mahkemesi kararı nedeniyle…

'İYİ YÖNETİLMEYEN ÜLKEDE HER ŞEY OLABİLİR'

(Türkiye parçalanır mı) Türkiye iyi yönetilmiyor. Bunun herkes farkında, AKP'ye oy veren vatandaş da farkında. İyi yönetilmeyen ülkede her şey olabilir. 'HÜKÜMETİN DARBE GİRİŞİMİNDEN HABERİ OLDUĞU KESİN' ('Darbe biliniyordu' iddiası) Parti sözcümüz şunu sordu: Girişimden önceden haberiniz var mıydı? Buna henüz cevap alınmış değil. Bu konuda sonrasında pek çok yayın yapıldı, kitap çıktı. Askeri yetkilinin bunu bildirdiği gibi bilgiler de ortaya çıktı. 'Bunlar yüzde 100 doğrudur' diyemeyiz ama kuşku uyandıran bilgiler var. Hükümetin darbe girişiminden haberi olduğu kesin. Bir subay MİT'e gidip haber verdiyse herhalde haberi vardır. Buradaki gerçekleri zamanla öğreneceğiz. Bugünden başkanlık sistemini getirmek için düzenlemeydi demek için elde belge-bilgi olması gerekir.

'DARBE RİSKİ YOK'

(Darbe tehlikesi hala var mı?) Ben bir darbe riski olacağını sanmıyorum. Darbe hangi gerekçeyle olacak? Bence öyle bir risk yok. Ama birileri kendi baskıcı yöntemlerini sürdürmek için 'darbe riski'ni dillendiriyorlar.

CHP MUHALEFETİNİ SOKAĞA KAYDIRACAK MI?

Korku yaratarak sokağa çıkma içerisinde CHP asla olmaz. Mitinge miting yaparız. Cumhuriyete, laikliğe, Atatürk'e sahip çıkan herkesi mitinge davet ediyorum. CHP bayrağı da götürmeyeceğiz. Amacımız birlik ve bütünlük sağlamak. Ülkenin bölünme kaygısını bu ülkenin başbakanı dile getiriyor. Bir ülkeni başbakanı ülke bölünecek diyor ve bunun tehlikesini farkında değil. Ülke iyi yönetilmiyor. Her türlü riske açık bir ülkeyiz. İyi yönetilseydi darbe girişimi olabilir miydi? Fethullah Gülen cemaati tehlikesi 2004'lü yıllarda söyleniyor ve hiçbir şey yapılmıyor. Mehmet Dişli'nin görevde kalması için yasa yapılıyor. Onu görevde tutan kim?

'TÜRKİYE DIŞ POLİTİKADA TARİHİNİN EN BÜYÜK YENİLGİSİNİ ALDI'

(Suriye Devlet Başkanı Beşat Esad gitmeli mi?) Dış politikada Türkiye tarihinin en büyük yenilgisini aldı. Emevi Camisi'nde namaz kılacaklardı, ne oldu? Tam tersi oldu. Silah göndermeyin dedik gönderdiler. Suriye'de akan kanın sorumlusu AKP'dir. (Esad kazandı mı?) Hayır. Oraya doğru gidiyor.

 

İlgili Haberler

Politika

Ankara-Isparta hattı 'Millet İttifakı' diyor

Politika

AKP'li yazardan seçim itirafı: Bıçak sırtı

Politika

Temelli TRT'de konuştu: 1 oy hiçbir zaman bu kadar önemli olmamıştı

Politika

Erdoğan'dan Menbiç açıklaması

Politika

Binali Yıldırım'dan Menbiç açıklaması

Politika

Bıçaklanan CHP'li genç hayati tehlikeyi atlattı

Politika

Bakan Elvan: Muz cumhuriyeti idare etmiyoruz

Politika

AKP'nin mitingine kaç kişi katıldı?

Politika

Bozdağ'dan bedelli askerlik açıklaması

Politika

Demokrat Parti'den Çiller'e Yenikapı tepkisi

Politika

'TSK askeri Menbiç'in dış mahallelerine girdi'

Politika

İnce: Erdoğan Allah'tan korkmaz, kuldan utanmaz bir yalancı