unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Kılıçdaroğlu: Mağdurlara sonuna kadar sahip çıkacağım

Konuşmasında 15 Temmuz darbe girişimi sonrasındaki uygulamaları ele alan Kemal Kılıçdaroğlu, OHAL kararnameleriyle işten çıkartılmaları eleştirdi, 1 milyona yakın insanın mağdur edildiğini dile getirdi.

CHP Genel Başkanı'nın konuşmasının satır başları şöyle; 

Amerika, Fransa, Japonya kendi çiftçisini destekliyor ama bizim ülkemizde çiftçi ikinci sınıf vatandaş konumunda. Geçen yıl bir maden kazasında madencilerimiz hayatını kaybetti. Bir maden işçisinin eşi çıktı şu açıklamayı yaptı, "Eskiden burada tarım vardı, şimdi ekinler para etmiyor. Eşimiz maden ocağına gönderdim o da orada hayatını kaybetti". Şimdi değerli arkadaşlar bizim düşünce sorunumuz var. Neden bunu sorgulamak zorundayız bunu kim yaptı sorgulamak zorundayız.

Cumhuriyet kolay kurulmadı arkadaşlar, Cumhuriyet'in kuruluşunda acı vardır. Birileri şimdi gelip, "Ben Cumhuriyeti değiştereceğim" İnönü'nün bir lafı vardır ya "Hadi canım sende". Toprağımız var, nüfusumuz var ama biz 12,7 milyar dolarlık ürün ihraç ettim. Ama biz bu soruyu soruyor muyuz biz bu 12 milyar doları kendi çiftçimize verseydik ne olurdu diye? Son 30 yılda 2 Trakya büyüklüğünde alan ekilmiyor. Ben buraya oy toplamaya gelmedim sizden istediğim düşünün sorgulayın. 

"OHAL'E KARŞIYIZ"

Aramızda OHAL mağdurları var mıdır yok mudur bilmiyorum ama onlara da seslenmek istiyorum. 15 Temmuz'da bir darbe girişimi oldu. 4 parti de karşı çıktı. Demokrasi bizim uzun yıllardan beri geliştirmeye çalıştığımız bir şey. Sonra dediler ki OHAL ilan edeceğiz, Sayın Cumhurbaşkanı'na dedim ki biz OHAL'e karşıyız. Yapmak istediğiniz bir şey varsa 4 parti de darbeye karşı getirin Meclis'e yapalım. 

Adalet çok önemli bir kavramdır. Hepimiz adaleti savunmalıyız. Devleti yönetenler her şeyi adalet içinde yapmalı. Bir alim der ki, "Adalet kutup yıldızı gibidir". Adaletle ülkeyi yönetmeyip kinle öfkeyle ülkeyi yönetirseniz adalet mazlumları yaratırsınız. Bugün 1 milyona yakın OHAL mağduru var.

"BU ADAMLAR ELİNE SİLAH ALIP DAĞA MI ÇIKACAK"

Öğretmenleri sendika üyesi olduğu için atılıyorlar. Üniversite hocaları bildiri yayınladığı için atılıyorlar. Üniversiteler özgür düşüncenin olduğu yerlerdir. Adamı işinden atıyorsunuz, lojmandan atıyorsunuz, adamı cezaevine atıyorsunuz. Eşi ev tutmak isteyince kimse ev vermiyor. Bir de diyorlar ki bunları işten attık ve bunlar sigortalı bir işte bile çalışmayacak. Ne yapacak bu adamlar eline silah alıp dağa mı çıkacak? Türkiye Cumhuriyeti bir adalet devletidir. Sosyal devlet nedir devletin herkesin yanındadır. 

Komutan er ve erbaşlara emir vermiş bunlar da emri yerine getirmişler. Bunların ne suçu var. Yahu düne kadar sizler FETÖ'yle kolkola değil miydiniz? Dediler ki, "Ne istediniz de vermedik" ben de sordum, "Ne istediler de verdiniz" halen bu sorumun cevabını almadım. Bunları siz de sorun arkadaşlar. 

"ÖĞRENCİLERİN NE SUÇU VAR"

Üniversiteleri kapattılar, peki ya öğrenciler onlar ÖSYM'nin sistemiyle yerleştirilmişler. Yahu öğrencilerin ne suçu var. 

Bir polis memurunun mektubunu aldım, işten atılmış cezaevine gönderilmiş. Dedi ki suçum şu, bir kooperatife üye oldum aidatları gönderdiğim banka dedi ki bundan sonra işletim ücreti alacağız. Sordum kooperatife dediler ki Bank Asya'yla gönderirseniz para kesmezler. Suçu Bank Asya'yla para göndermek. 

"MAĞDURLARA SONUNA KADAR SAHİP ÇIKACAĞIM"

Bu zulme direneceğim. Mazlumların yanında yer alacağım. Çünkü zalimin karşısında susan dilsiz şeytandır. Ben bu zulme direneceğim. Bütün mağdurlara sonuna kadar sahip çıkacağım. Bu ülkeye huzuru getireceğim. Esnaf kardeşim merak etmesin Anadolu'nun içi boşalıyor Anadolu'nun içini fabrikalarla donatacağız. 

Çok Okunanlar

THY'nin yeni reklamında dikkat çeken Cemaat detayı

Avrasya Araştırma, 24 Haziran anketini açıkladı

Davutoğlu ekibi Erdoğan'a bayrak açtı

ANAR Müdürü Uslu'dan kritik iddia: Erdoğan, MHP ile...

SONAR'dan son anket: Seçim ikinci tura kalıyor

İlgili Haberler

Politika

HDP'den Van'da son seçim mitingi: Toplandılar gidiyorlar

Politika

Metin Feyzioğlu'ndan seçim uyarıları

Politika

Seçimi çok sayıda uluslararası gözlemci izleyecek

Politika

Kuzey Kıbrıs sandık başına gidiyor

Politika

Bahçeli: Vatan gittikten sonra neyin özgürlüğünü konuşacaktık?

Politika

HDP adayı Atay'dan Muharrem İnce'nin o sözlerine destek

Politika

Halkın parası 'Erdoğan' propagandasına

Politika

Merdan Yanardağ: Erdoğan ve Cumhur İttifakı kaybetti

Politika

Buna da karışıyorlar: Muharrem İnce'nin çağrısına AKP'den tepki

Politika

Muharrem İnce seçim tahminini açıkladı

Politika

'AKP'ye yakın cemaat saf değiştirdi'

Politika

NTV ve CNN Türk dayanamadı: İnce mitingini yarıda kesti