unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Kılıçdaroğlu: O sarayın maliyetini bilmek istiyorum

Görüşmelere Başbakan Ahmet Davutoğlu ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da katılıyor. Genel Kurul'da konuşan Kemal Kılıçdaroğlu, "Bana hesap vermeyen bir çağdaş demokrasi gösterin. Bunlar bilmezler emin olun. 1330 kamu kurumunun kaçı denetlendi Sayıştay tarafından? Sadece 480’i. 850’si denetlenmedi. Buraya 2014’ün kesin hesabı geliyor, 850 kamu kurumu denetlenmemiş" dedi.

"PARLAMENTO YOK SAYILIYOR"

Kılıçdaroğlu, "Yedek ödenek her bütçede olur. Olağanüstü bir durum çıkar hükümetin paraya ihtiyacı olur. Faciayı açıklıyorum size. 2012, yedek ödenek, yani bizim, bu parlamentonun verdiği yedek ödenek 665 milyon 250 bin lira. Peki gerçekleşen ne? 30 milyar 919 milyon lira. 45 kat. Parlamentonun iradesinin sıfırlandığı anlamına geliyor. Ne iradesi diyor kardeşim. 1 milyar koyarım, 5 milyar harcarım. Parlamentoyu at bir tarafa diyor" diye konuştu.

Faiz lobisinin dostu, faizi vergiden muaf tutan AKP'dir:

Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM Genel Kurulu'nda bir konuşma yaptı.

Kılıçdaroğlu'nun açıklamaları şöyle:

Biz yetki veriyoruz, nerelere paraları kullanacakları konusunda, aynı zamanda denetliyoruz. Bütçe hakkı budur. Bütçe hakkı asla devredilemez. Bu yetki millet adına parlamentoya verilmiştir. Anayasa Mahkemesi’nin bir tanımı vardır. Diyor ki, “Yasama organının halk adına kamu gelirlerini toplama ve yine halk adına bu gelirleri harcama konusunda yürütme organına sınırlarını belirleyerek yetki vermesi ve sonuçlarını denetlemesine bütçe hakkı denmektedir.'

Şimdi gelelim, bütçe hakkı nedir. Anayasanın bize, yani parlamentoya verdiği bir yetki var. Bu yetki açıkça yürütme organına devrediliyor. Anayasaya açıkça aykırı. Hepimiz milletvekiliyiz, yasama organıyız. En azından yanlışların bir şekilde, uzmanlı komisyonunda dile getirilmesi lazım. 

"Hükümet 'Ne iradesi kardeşim' diyor"

Yedek ödenek her bütçede olur. Olağanüstü bir durum çıkar hükümetin paraya ihtiyacı olur. Faciayı açıklıyorum size. 2012, yedek ödenek, yani bizim, bu parlamentonun verdiği yedek ödenek 665 milyon 250 bin lira. Peki gerçekleşen ne? 30 milyar 919 milyon lira. 45 kat. Parlamentonun iradesinin sıfırlandığı anlamına geliyor. Ne iradesi diyor kardeşim. 1 milyar koyarım, 5 milyar harcarım. Parlamentoyu at bir tarafa diyor. 

SARAYIN MALİYETİ NE KADAR?

Hepimiz vergi ödüyoruz, saray yapıyorsun. Ben vergisini ödeyen bir vatandaş olarak o sarayın maliyetini öğrenmek istiyorum, buraya gelin ve o sarayın maliyetini anlatın. Kendi grubunuza, Ermenek'teki lastik ayakkabı giyen Recep Amca'ya saygınız varsa gelin bu maliyeti açıklayın.

KADDAFİ'NİN VERDİĞİ 250 BİN DOLARI NE YAPTINIZ?

Ben önemli devlet adamlarının ülkemizin çıkarlarını koruması gerektiğine inananlardanım. Dönemin Başbakanı, şimdinin Cumhurbaşkanı, Kaddafi Erdoğan'a üstün hizmet madalyası verdi. Ayrıca 250 bin dolar para verdi. Şehitler veya gazi derneğine vereceğim demişti bu parayı, bir telefonla öğrenebilirsiniz. Bu para hangi vakfa kim tarafından bağışlandı.

Çok Okunanlar

Erdoğan balkon konuşmasını iptal etti!

Polis korumasında oy hırsızlığı böyle görüntülendi

Sosyal medya bu görüntüyü konuşuyor: İnce'yi görünce suratını astı

Muharrem İnce'den ilk açıklama

Saldırıya uğrayan Ümit Özdağ'dan ilk açıklama

İlgili Haberler

Politika

Erdoğan'dan hileli seçim sonrası balkon konuşması

Politika

Binali Yıldırım'dan balkon konuşması

Politika

Başbakan Yardımcısı Akdağ: Bu gece FETÖ ve PKK üzüldü

Politika

YSK Başkanı Güven: Erdoğan'ın geçerli oyların salt çoğunluğunu aldı

Politika

İşte AKP'nin vekil çıkaramadığı iki il

Politika

Ahmet Şık'tan sonuçlara ilişkin ilk açıklama

Politika

İstanbul'da seçilen milletvekillerinin tam listesi

Politika

Çalışma Bakanı'ndan tehdit gibi açıklama

Politika

Cizre'de HDP'lilere polis müdahalesi

Politika

Karamollaoğlu: Yanlışlarını söyleriz ama onları asla düşman olarak görmeyiz

Politika

Berberoğlu cezaevinden milletvekili seçildi

Politika

CHP adayı Abdüllatif Şener meclise girebildi mi?