unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

'Kişiye özel anayasaya çocuklarımız için 'hayır’ diyeceğiz'

Liseler başta olmak üzere eğitimin her aşamasında iktidar eliyle yürütülen gericileştirme operasyonlarına karşı kurulan Projeniz Değiliz İnisiyatifi’nin anayasa değişikliği ile ilgili açıklaması şöyle:

Kişiye özel anayasaya çocuklarımız için 'hayır’ diyeceğiz

Ülkemiz Cumhuriyet tarihinin en zorlu dönemlerinden birini yaşıyor. 6 ay önce büyük bir darbe girişimi atlattık. Olağanüstü hal ile yönetiliyoruz. Neredeyse haftada bir düzenlenen terör saldırılarında onlarca yurttaşımız can veriyor. Türk Silahlı Kuvvetleri komşu bir ülkenin topraklarında savaşıyor. Ekonomide kriz çanları çalıyor.

Cumhurbaşkanı ve Başbakan her fırsatta ülkenin 'beka’ sorunuyla karşı karşıya olduğunu söylüyor.

Yüzleşmek zorunda kaldığımız birbirinden ağır sorunların kaynağının mevcut anayasa değil, yanlış siyasi tercihler ve uygulamalar olduğunu biliyoruz.  Bizler, ülkeyi yangın yerine çeviren politikaların gözden geçirilip toplumsal barışın ve huzurun sağlamasını beklerken Cumhuriyet rejimini temelinden sarsacak bir anayasa değişikliği dayatmasıyla karşı karşıya bulunuyoruz.  

Askeri cunta döneminin mirası 1982 Anayasası’nın toplumun tüm kesimlerini kucaklayacak şekilde demokratikleştirilmesine hiç kimsenin itirazı olmazdı. Oysa yapılacak değişiklikle ülke tek adamın keyfi yönetimine teslim edilmek isteniyor. 

Biz yürütme, yasama ve yargı gücünün tek elde toplanmasının yolunu açan 'kişiye özel’, darbecilerin yaptığından daha geri  bir anayasanın topluma dayatılmasına itiraz ediyoruz. 1922’de padişahlık rejimini kaldıran TBMM’nin 95 yıl sonra kurucu felsefeyi yok sayarak kendi elleriyle yeni bir tiran yaratma aymazlığına düşmesini büyük bir endişeyle izliyoruz. 

Anayasa değişikliğinin yanı sıra bilimsel, çağdaş, laik eğitimi temelinden sarsan ve son dönemde hız kazanan gerici düzenlemeleri de büyük planın bir parçası şeklinde değerlendiriyoruz.  

Anneler, babalar, eğitimciler olarak ülkemizin ve çocuklarımızın aydınlık geleceğini tehdit eden topyekün saldırı karşısında demokratik direnme hakkımızı kullanacağımızın bilinmesini istiyoruz.

TBMM bu büyük oyuna gelir teklif kabul edilirse, yurttaşlık sorumluluğumuzun gereği ve aynı zamanda çocuklarımızın geleceği için referandum sürecinde her zeminde “hayır' diye haykıracağız.  

Demokrasiden yana olan herkesi bedeli tüm ülke için çok ağır olacak bu anayasa değişikliğine karşı aynı kararlılıkla direnmeye çağırıyoruz.  
                                                                                          

Çok Okunanlar

THY'nin yeni reklamında dikkat çeken Cemaat detayı

Avrasya Araştırma, 24 Haziran anketini açıkladı

Davutoğlu ekibi Erdoğan'a bayrak açtı

ANAR Müdürü Uslu'dan kritik iddia: Erdoğan, MHP ile...

SONAR'dan son anket: Seçim ikinci tura kalıyor

İlgili Haberler

Güncel

Sığınmacıları taşıyan sürat teknesine ateş açıldı: Kaptan yaralandı

Güncel

Elazığ'da korkutan deprem!

Güncel

Leyla'yı, arama çalışmalarına 'seçim' arası

Güncel

İstanbul'da seçimde görevli olacak polis sayısı açıklandı

Güncel

Adil Öksüz'ün bacanağı yakalandı

Güncel

TEMSA işçileri atılma tehdidiyle karşı karşıya

Güncel

Göçükten 6.5 saat sonra sağ çıktılar

Güncel

Van'da 4.7 büyüklüğünde deprem

Güncel

Demokrasi karşıtı bir 'Nurcu' daha AKP'ye desteğini açıkladı

Güncel

AKP'li Erdoğan: Bana üniversite mezunu değil bile dediler

Güncel

Oyuncu Doğulu'dan İnce'ye destek mesajı

Güncel

Zorunlu trafik sigortası yönetmeliğinde değişiklik