unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Konya'da Süleymancıların yurdunda ölen çocuklar için açılan davada tek bir tutuklu yok!

Adana'da 12 öğrencinin hayatını kaybettiği yurdun "Süleymancılar" adı verilen bir tarikata ait olduğunun ortaya çıkması akıllara Konya'da yaşanan Kuran kursu faciasını akıllara getirdi. Yine "Süleymancılar" grubuna ait olan Konya'daki kaçak Kuran kursundaki patlama sonucu 17 çocuk hayatını kaybetmişti. Peki, 17 çocuğun ölümüne neden olan sorumlular cezalandırıldı mı? Hayır! Açılan dava 8 yıldır sürüyor ve davada tek bir tutuklu bile yok.

Konya'da 1 Ağustos 2008'de "Özel Boğaziçi Öğrenci Yurdu" isimli kuran kursunda LPG tankından sızan gazın patlaması sonucu 17 çocuk hayatını kaybetti, 29 kişi yaralandı. Kuran kursu olarak faaliyet gösteren yurdun kayıtlarda "erkek öğrenci yurdu" olarak göründüğü ortaya çıktı. Binada kapasite fazlası öğrenci tutulduğu, ne deprem ne de itfaiye raporlarının bulunduğu da ortaya çıkanlar arasında.

Faciayla ilgili infialler bununla sınırlı değil. Yurt Müdürü Hüseyin Çömlek, dernek ve yurt temsilcileri Mehmet Semerci ve Mehmet Göktaş gözaltına alındı. Apaçık sorumluluğu oldukları belli olan bu isimlerden Mehmet Göktaş ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı. Hüseyin Çömlek ve Mehmet Semerci de kısa süre tutuklu kaldıktan sonra hemen tahliye edildi.

Bu isimler hâlâ dışarıda ve haklarında açılan dava hâlâ sürüyor! Davada 2 eğitmen, 6 dernek ve yurt sorumlusu, 3 LPG tankını kuran ve gaz dolumu yapan şirket sorumluları yargılanıyor. Ancak hiçbiri tutuklu değil! Ve dava 8 yıldır sürüyor.

Mahkemeye sunulan bilirkişi raporlarına göre sanıkların bir kısmı birinci dereceden asli kusurlu. Her ne kadar son bilirkişi raporunda sadece yurt müdürünün "asli kusurlu" olduğu belirtilse de ortada apaçık bir cinayet ve hesabı sorulmayan kişiler mevcut.

 

Çok Okunanlar

Erdoğan balkon konuşmasını iptal etti!

Polis korumasında oy hırsızlığı böyle görüntülendi

Muharrem İnce'den ilk açıklama

Sosyal medya bu görüntüyü konuşuyor: İnce'yi görünce suratını astı

İşte Adil Seçim'e göre oy oranları

İlgili Haberler

Eğitim

Akademisyenler Tartışıyor(6): Yükseköğretimin Güncel Sorunları

Eğitim

Akademisyenler tartışıyor(5): Üniversitelerde Akademik Personel ve Özerklik

Eğitim

ÖSYM'den sınav açıklaması

Eğitim

Bakan Yılmaz'dan tam gün eğitim açıklaması

Eğitim

MEB Müsteşarına 'yandaş yönetici' tepkisi

Eğitim

Atama bekleyen öğretmenlerden destek çağrısı

Eğitim

AKP iktidarının eğitimde bıraktığı enkaz

Eğitim

Öğretim elemanı atama kriterleri değişti

Eğitim

İşte okulların açılacağı tarih...

Eğitim

YKS aday puanlarının hesaplarında değişikliğe gidildi

Eğitim

Öğrencilerden tepki: Müşteri değil, öğrenciyiz

Eğitim

10 soruda LGS! Sınav iptal olur mu?