unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Küçükarmutlu'da gün boyu süren yıkım gerginliği

ORHAN ŞAHİN/ABC GAZETESİ-İstanbul Küçükarmutlu'da 'kentsel dönüşüm' denilerek üç bina yıkıldı. Yıkımı gerçekleştiren ekipler hiçbir gerekçe göstermedi. Sabah saatlerinden itibaren mahalleye yapılan polis yığınağı ve mahallede yapılan cemevinin etrafının akrep ve TOMA'larla kuşatılması gerginliğe neden oldu.

GAZETECİ GÜLŞEN İŞERİ GÖZALTINA ALINDI

Yıkımı takip eden gazeteci Gülşen İşeri ve iki yurttaş gözaltına alındı. Karakola gözaltıları sormaya giden iki avukat darp edildi. Gün boyu Küçükarmutlu'daki gerginliği takip eden CHP Antakya Milletvekili Hilmi Yarayıcı, mahallede yaşananları ABC'ye aktardı. Yarayıcı yıkım söylentilerinin dile getirildiği günlerde meseleyi Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç'e sorduğunu Genç'in de yıkımın Büyükarmutlu'da tespit edilen, 10-12 bina için olduğunu söylediğini belirtti.

gulsen.jpg

ŞÜKRÜ GENÇ TALİMAT VERMEMİŞ 

Yarayıcı'nın aktardıklarına göre sabah saatlerinden tespit edilen binaları yıkmak için Büyükarmutlu'ya giden belediye ekipleri polis tarafından Küçükarmutlu'da bulunan, aralarında Halk Meclisi ve Gençlik Merkezi'nin de olduğu üç binaya yönlendirildi. Terörle Mücade polisleri eşliğinde bu üç bina yıkıldı. Yarayıcı, yıkımın ardından tekrar Sarıyer Belediye Başkan Şükrü Genç'e telefonla ulaştığını belirterek, 'Şükrü Genç, Küçükarmutlu için yıkım emri vermediğini söyledi' dedi.

cemev.jpg

MAHKEME KARARI YOK,  WALKİE TALKİE VAR

Yıkılan binalar için herhangi bir mahkeme kararı olmadığını belirten Yarayıcı, Küçükarmutlu Karakolu'nda görüştüğü polislerin kendisine 'Burayı yıkmak için mahkeme kararı gerekmiyor, bu binalar boş, sahipsiz ve yeni yapılmış. Burada tespit ettiğimiz yasadışı faaliyetler var' dediklerini aktardı. Ayrıca burada 'yasadışı faaliyetlerin' Walkie Talkie adı verilen telsiz cihazlarla yapıldığı öne süren polisler, delil olarak da bir adet cihazı Yarayıcı'ya gösterdi. Yarayıcı polisin iddialarını 'Çok somut dayanakları, elle tutulur bir şey var mı? Yok' diyerek açıkladı.  

armutlu.jpg

'EL YAPIMI BOMBA RESMİ GÖSTERDİLER'

Yarayıcı polislerin ayrıntılı gerekçe olarak da bir resim gösterdiklerini, resimde el yapımı bomba dedikleri bir cismin bulunduğunu söylediklerini ifade etti. Resmi incelediğini söyleyen Yarayıcı, polislerin bombanın nerede ve kimler tarafından yapıldığı konusunda doyurucu bir bilgi veremediklerinin altını çizdi. 

hilmi.jpg

'YERE DÜŞÜRÜP TEKMELEDİLER'

Öte yandan karakola gözaltına alınanları sormak için giden Avukat Ebru Timtik, polis tarafından darp edildiğini söyledi. Timtik, "Gazeteci arkadaşımız Gülşen İşeri'nin gözaltına alındığını öğrendik ve karakola gittik. Polisin bize verdiği ilk tepki 'defolun gidin' oldu" dedi. Gözaltıları sormakta direnince polis saldırısına uğradıklarını öne süren Timtik, "Çok basit bir şey, gözaltını sorduk. 'Bize bilgi vermek zorundasınız neden gözaltına aldınız insanları' dedik. Bizi önce ittiler, yere düştük, ardından tekmelediler. Orayı gören toplam sekiz tane kamera var. Yine orada bulunan basın mensupları olayı gördü" sözleriyle olayı anlattı. 

ebru.jpg

Yıkım için mahkeme kararı olmamasını değerlendiren Timtik, "Bu konuda herhangi bir mahkeme kararı göstermediler, itiraz edeceğiz. Bu işin usulü şudur; Bir hukuka aykırılık varsa, bunun düzeltilmesi istenir" dedi. 

'TERÖR FAALİYETİ VARSA SORUŞTURMA AÇILIR'

Timtik, Polisin 'mahkeme kararına gerek yok orada terör faaliyeti yürütülüyor' sözlerine de "Bir yerde terör faaliyeti yapılıyorsa faaliyet yapan kişilerle ilgili soruşturma başlatılır, polisin malla mülkle ne işi var? Mülkiyet hakkı diye bir şey var. Terör faaliyeti var diye, ilçeyi mi yıkacaksınız?" ifadeleriyle yanıt verdi. 

Çok Okunanlar

Anadolu Ajansı seçim sonuçlarını 4 gün önceden açıkladı

Seçime 3 gün kala Gezici'den son anket

AA'nın ardından Milliyet de seçim sonuçlarını açıkladı 

Ahmet Hakan, İnce için oran verdi

Konda ilk kez anket sonuçlarını açıkladı: Erdoğan ilk turda...

İlgili Haberler

Güncel

Halk ve ötesi

Güncel

FT: Erdoğan bu kadar zayıf nadiren görüldü

Güncel

TBMM'den Mimar Sinan açıklaması

Güncel

AKP'li yazardan sürpriz seçim kararı

Güncel

Ankara'da IŞİD operasyonu

Güncel

İstanbul Maslak'ta bir gökdelende yangın çıktı

Güncel

24 Haziran seçimlerini izlemeye gelen gözlemci gözaltına alındı

Güncel

Ankara'da 'Vikingler' operasyonu

Güncel

İstanbul'da otele terör operasyonu

Güncel

İyi Parti milletvekili adayı hayatını kaybetti

Güncel

Yaralı askerden acı haber geldi!

Güncel

Erdoğan posteri sosyal medyanın diline düşünce kayyum yazıyı kaldırdı