unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Kütüphane sorunu

Mustafa İlker Gürkan

CHP Genel Merkez WEB sitesine girdim.. Büyük illerimizin sitelerine girdim. Göremedim… Oysa ilçelerimizde bile -çapına göre- bulunmalıdır… Yönetim Kurulu görev bölüşümüne (komisyonlara) bakıyorum. Böyle bir komisyon da yok, sorumlu 'Yönetim Kurulu üyesi' de yok.

Şu nitelemeyi-eleştiriyi hepiniz hatırlarsınız; 'slogan devrimcisi'… Partinin temel hedeflerini yeterli ölçüde bilmeden salt biçimsel açıdan savunan ve bu savunma sırasında küçümsenmeyecek 'çamları deviren' arkadaşlarımız için söylenirdi.

Dünyadan çeşitli örnekler vermek mümkün anacak 1964-65ler Türkiye’sinde TİP’i hatırlayanlar. Ve Solda TİP ile rekabet edebilmek adına 'ortanın solu' hareketini hatırlayanlar bilirler. Türkiye ve sorunları hakkında muazzam bir entelektüel faaliyet vardı… YÖN ve ANT dergileri.. Elbette başta 'genel merkez’ler olmak üzere 'sol siyasal hareket' ülkemize çok somut ve kapsamlı programlar, sorunlara çözüm önerileri sunardı. Bu öneriler bütün parti örgütlerince izlenir-tartışılırdı.

İşte Anadolu’nun en ücra köşesindeki aydınların bu tartışmalarında başlıca cephanelikleri; o parti örgütlerindeki kütüphanelerdi… Hatırlıyorum ki; kütüphaneye yeni gelen bir kitap için arkadaşlar sıraya girerlerdi, o kitaplar (siz sorunlar diye okuyun) hakkında haftalık, en kötüsü aylık tartışmalar organize edilirdi. Herkes kütüphaneye gözü gibi bakar, sahip çıkardı..

Şimdi kütüphanesiz bir partiyiz… Sanıyorum Partinin entelektüel düzeyini “sıçratmak' ve bu sıçramayı yaygınlaştırmak için parti de 'kütüphane seferberliği' başlatmalıyız… Yoksa Google’a gir... Keşke 'Google’daki yazıları bütünüyle okusak. Ctrl+F yaz... Konuyu bir iki sözcükle seç… Konu içinde de yine Ctrl+F ile özgül bölümünü bul... Ve bir iki paragraf olan o bölümü oku. Ve sonra 'sat'. Hayır! Bu "hayatta en gerçek yol gösterici ilimdir" diyen Büyük Önder’in 'Partili arkadaşlarına' yakışmaz. Bakın, bilim ve fenin en ileri ülkesi ABD’ye; en büyük ve en yaygın kütüphaneleri oradadır…

Önerim, bir kütüphaneler yönetmeliği hazırlanmalı, ilçelere kadar kütüphaneler kurulmalı. Ve kütüphanelerden sorumlu Yönetim Kurulu üyeleri olmalıdır. Bu hiyerarşik olarak genel merkeze kadar aynı nitelikte uzanımlıdır etmemiz çok zor. Karşımızdaki 'slogan’ siyasetçiliği karşısında bunca olanak ellerinde varken dayanmamız çok zordur.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Çok Okunanlar

THY'nin yeni reklamında dikkat çeken Cemaat detayı

Avrasya Araştırma, 24 Haziran anketini açıkladı

Davutoğlu ekibi Erdoğan'a bayrak açtı

ANAR Müdürü Uslu'dan kritik iddia: Erdoğan, MHP ile...

SONAR'dan son anket: Seçim ikinci tura kalıyor

İlgili Haberler

ABC Kritik

53 yurttaşın katili dediklerinizle neden pazarlık yaptınız?

ABC Kritik

Kandil hamlesi: Terör değil algı operasyonu

ABC Kritik

AKP'nin son seçim hamlesi: Membiç ve Kandil

ABC Kritik

Mesajı Aldığınız İçin Teşekkür Ediyorum Sayın İnce

ABC Kritik

Ürdün domino etkisini bekliyor...

ABC Kritik

24 Haziran'da hemen demokrasi

ABC Kritik

Yeni sınav sisteminin diğer adı: Adaletsizlik!

ABC Kritik

Erdoğan neden sakin

ABC Kritik

Doğu Akdeniz ve Kıbrıs... Geleceğin körfezi

ABC Kritik

27 Mayıs darbe mi yoksa bir devrim midir?

ABC Kritik

Hain arıyorsan aynaya bak polis telsizcisi Hayko!

ABC Kritik

Demokrat Parti ve 27 Mayıs