unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

'Laiklikten geri adım atmayacağız'

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Başkanı Ali Ekber Çakar, yaptığı yazılı açıklama ile yeni anayasada laiklik olmamasını isteyen Meclis Başkanı İsmail Kahraman'a tepki gösterdi.

Ali Ekber Çakar tarafından yapılan açıklama şöyle:

Bilindiği üzere Meclis Başkanı İsmail Kahraman, “laiklik yeni anayasada olmamalı' demiştir. Meclis Başkanı görev alanını ve yetkilerini aşan bir konuda ve iktidarın temsilcisi gibi konuşmuş, “dindar anayasa' savunusu yapmıştır. Ülkemizde özellikle son on dört yılda gerçekleşen ideolojik, kültürel, siyasi dönüşüm süreci, bu yaklaşımın bir arka planı ve mantıksal devamının, hilafet-şeriat esaslı bir toplumsal düzen savunusu olduğuna dair ciddi emareleri bulunduğunu göstermektedir. Birçok uygulama yanı sıra, örneğin şu anki Cumhurbaşkanının, yıllar önce dile getirdiği, “tutturmuşlar laiklik elden gidiyor, diye!.. yahu bu millet istedikten sonra laiklik tabii elden gidecek!.. sonra nedir bu laiklik Allah aşkına?.. bu ne menem şey?', “hem laik hem Müslüman olunmaz.. ya Müslüman olacaksın ya laik' sözleri çok anlamlıdır. Dolayısıyla Meclis Başkanının sözlerinin, parçası bulunduğu iktidar nezdinde bir arka planı, kurumsal ve programatik bir kurgusu bulunmaktadır. AKP’nin “yeni Türkiye' kurgusu ve yeni anayasa ile başkanlık sisteminin içeriği, bir yönüyle kendini bu sözlerle yansıtmıştır. Bu yönelim, siyasal İslamcı faşizmin anayasal kurumsallaşmasını kurgulamaktadır.

Ancak bilinmeli ki laiklik ve çağdaş değerler Türkiye’nin gözeneklerine yerleşiktir ve sökülüp atılamayacaktır. Ülkemizin ilerici, demokrat birikimi laikliği dışlayan anayasa girişimlerine, hilafet-şeriat yönelimi veya çağrışımlarına karşı direnecek ve püskürtecek nitelik ve güçtedir. Gün gericiliği yenmek, laikliği kazanmak için birleşme günüdür.

Makina Mühendisleri Odası olarak, laiklikten asla geri adım atmayacak, TMMOB çatısı altında, bilime, tekniğe, aydınlanma değerlerine sımsıkı sarılmaya, eşit, özgür, demokratik ve laik sosyal hukuk devletini, tam bağımsız, barış içinde bir Türkiye’yi savunmaya devam edeceğiz.  

Çok Okunanlar

Alaattin Çakıcı'dan Meral Akşener açıklaması

AKP'nin mitingine kaç kişi katıldı?

Pentagon'dan Menbiç açıklaması

Tuncay Özkan da KHK'ya takıldı

Temel Karamollaoğlu TELE1'E konuk oldu: 'Ak Parti'de büyük bir çözülme bekliyorum'

İlgili Haberler

Güncel

Türkiye'de 1 yılda 552 kütüphaneye kilit vuruldu

Güncel

Mersin'de bu yıl Onur Haftası etkinlikleri yapılmayacak

Güncel

Siirt'te 1 asker şehit oldu

Güncel

Köpeği yumruklayan kişi hakkında yeni gelişme

Güncel

Çavuşoğlu'ndan Menbiç açıklaması

Güncel

Enes Kanter'in babasına FETÖ'den hapis istemi

Güncel

Millet Kıraathanesi'nde KFC ve Burger King

Güncel

Saadet Partisi'nin seçim bürosuna saldırı

Güncel

Ahmet Hakan'dan cumhurbaşkanı adaylarına çağrı

Güncel

Kuleli Askeri Lisesi'nin akıbeti belli oldu

Güncel

Edirne'de 379 kaçak ve sığınmacı yakalandı

Güncel

O daireler Ankara'da da yasaklandı