unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

YAZARLAR

Tüm Yazıları Torun Ahmet Türkmen

Sarraf davasında beklenen gelişme

08.09.2017 16:27

"Korkulan oldu" artık AKP eski bakanı Zafer Çağlayan ABDde yaklaşık bir yıl önce başlayan Sarraf davasında sanık.

İddianamede Çağlayan "10 milyonlarca dolar nakit ve mücevher rüşvet almakla" suçlanıyor.

Mızrağın her zaman çuvala giremediğini görüyoruz. Sarraf dosyasında iddialara göre "hükümet yetkilileri ve bakanlara kadar uzanan" rüşvet ve yolsuzluk dosyaları bir anda gelen talimatla kapatılmış, üstü örtülmüş ve olay Türkiye mahkemeleri tarafından "araştırılmaya değer" bulunmamıştı.

Çağlayanın sanık sıfatı ile yargılanmaya başlanması ile olay farklı bir boyut alarak bir çok eski-yeni devlet yetkilisini içine alacak şekilde büyümesi ihtimalinin çok yüksek olduğu konuşuluyor. Nitekim AKP hükümet yetkilileri daha öncesinde olduğu gibi "olay araştırılsın, kanıtlar ortaya konsun" tutumu yerine ABDye karşı hamasi nutuklar atarak, kendi iç kamuoylarını ikna etmeye dönük bir çaba içine giriyorlar.

Olay ABDde patlak verdiğinde ve Sarraf tutuklandığında art arda iki yorum yazısı kaleme almıştım. Yazılarda artık bu saatten sonra olgunun üstünün kapatılma şansının kalmadığını, olayın üst noktalara kadar gidebileceğini yazmıştım. Gecikmeli de olsa dava aynen bu doğrultuda gelişiyor.

Artık ABD medyası da konunun üzerine farklı bir şekilde gitmeye başladı. Bu doğrultuda üst üste yorumlar çıkıyor. Kamuoyumda olay farklı boyutta tartışılıyor.

Olay AKP iktidarını sarsacak bir boyut alabilir. Bu konuda hükümetin ne önlem alacağı bilinmiyor ama yayın yasağı türünden önlemler alabileceği konuşuluyor. Bu tür engellemelerin ne kadar etkili olacağı bilinmese de "Güneşi balçıkla sıvama" girişimlerine başvurabilir.

Derinleşerek gelişebilecek bu sürecinin yakalama, tutuklama kararlarına dönüşmesi halinde olgunun Türkiye kamuoyunda ve AKPnin oy tabanında yaratacağı etki hükümetin bugüne kadar yaşadığı sıkıntılarla kıyaslanamayacak ölçüde etki yaratacağı da bir gerçek.

Bu saatten sonra hükümet yetkilileri daha önceki savcı Preet Bhararada olduğu gibi yeni savcıyıda FETÖ işbirlikçisi olarak tanımlayarak işin içinden çıkmaya mı çalışır bilmiyorum ama işinin bir hayli zor olduğu da açık.

Eğitim