unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Macaristan'ın Erdoğan'ı gazete kapattı

Macaristan, Türkiye'yi aratmayacak uygulamalara sahne oluyor. İktidar partisi Fidesz ilan ve reklam gelirlerini kestiği ülkenin en köklü muhalif gazetelerinden Nepszabadsag'ın kapatılmasına neden oldu. Maddi gerekçelerle yayın hayatına ara vereceğini açıklayan gazetenin son sayısı hükümete 'giydirmelerle' doluydu. Macaristan'ın 1956 yılından beri yayınlanan etkili siyasi günlük gazetelerinden Nepszabadsag gazetesinin maddi sıkıntılardan dolayı kapatıldığı açıklanmasına muhalefet partileri sert tepki gösterdi.

'HUKUK DEVLETİNDE BÖYLE İŞ OLMAZ' 

Ana muhalefetteki Macaristan Sosyalist Partisi (MSZP) tarafından gazetenin kapatılması ile ilgili yapılan açıklamada, 'Nepszabadsag bugün ansızın askıya alınıncaya kadar Macaristan'daki en önemli gazetelerden birisiydi. Ne demokraside ne de normal iş hayatından on yıllarca en etkili gazetelerden birisinin, çalışanlarının haberi olmaksızın bir anda karartılması olağan bir durum değil. Hukuk devletinde böyle bir şey olamaz.' ifadelerine yer verildi.

'ONLARIN TEK HEDEFİ MUHALEFETİ SUSTURMAK' 

Muhalefet partilerinden Jobbik'ten yapılan açıklamada, Macaristan Başbakanı Viktor Orban'ın muhalif medya istemediği bu sebepten dolayı Nepszabadsag gazetesinin kapatıldığı belirtilerek, 'Fidesz'in tek hedefi Macaristan'daki tüm medya organlarını ya susturmak ya da kendi yönetimleri altına almak.' ifadeleri kullanıldı.

'PARALARI KALMADI, ONDAN KAPANDILAR' 

Hükümet partisi Fidesz ise Nepszabadsag gazetesinin ekonomik nedenlerden dolayı kapandığını, hükümetin olayla herhangi bir alakasının olmadığını iddia ederek, 'Nepszabadsag gazetesinin yayımlanmasının askıya alınması siyasi değil, tamamen ekonomik sebeplerden dolayı.' açıklaması yapıldı. Gazetenin bağlı olduğu Mediaworks'tan yapılan yazılı açıklamada, gazetenin sürekli zarar ettiğinden dolayı bugünden itibaren askıya alındığı açıklandı.

GAZETENİN KAPATILMASI PROTESTO EDİLDİ 

Nepszabadsag gazetesinin kapatılmasını, Macaristan Ulusal Meclisi önündeki Kossuth Meydanı'nda yüzlerce kişi protesto etti. Meclis önünde toplanan kalabalık, Avrupa Birliği bayrakları taşıdı ve 'Népszabadság", "demokrasi", "Orban defol", "özgür ülke, özgür medya" sloganları attı.

Çok Okunanlar

Ahmet Hakan: Acaba o isim aday olsa yüzde kaç oy alırdı?

Abdulkadir Selvi: Çiller'e, Akşener'i sordum 

AKP'li kadın: Tayyip senin her yerini yerim

CHP'den çok konuşulacak seçim videosu

Melih Gökçek'e Twitter'da büyük anket şoku!

İlgili Haberler

Dünya

Papa Francis'ten Trump'a 'sıfır hoşgörü' eleştirisi

Dünya

AP'den Brexit çağrısı: Uzlaşın

Dünya

Walt Disney, 21st Century Fox'u satın alıyor

Dünya

Kongre binasında Trump'a küfürlü protesto

Dünya

Makedonya'nın ismi bizi de ilgilendiriyor... | Sait Yılmaz

Dünya

Makedonya parlamentosundan 'isim değişikliği' kararı

Dünya

Başbakan sözümü tuttum dedi: Eğlence amaçlı esrar yasallaştı

Dünya

Taliban en az 30 Afgan askerini öldürüp askeri üssü ele geçirdi

Dünya

İsrail Gazze'de 25 hedefi vurdu

Dünya

Pentagon'dan Türkiye açıklaması

Dünya

ABD'den Birleşmiş Milletler kararı

Dünya

Londra'da metro istasyonunda patlama