unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Mahalleli Ihlamur Parkı'nda inşaat istemiyor

Bianet'te yer alan Nilay Vardar imzalı habere göre; Abbasağa mahallesinde Yıldız Yokuşu ile Nardenk sokak arasında yer alan parkta, 3. Selim (bir adet) ve 2. Mahmut’a ait (iki adet) toplam üç nişantaşı yer alıyor.

Parkın da olduğu 11 bin metrekarelik arazi özel bir şahsa ait. Seba İnşaat tarafından inşaat yapılmak üzere parkın etrafı 21 Haziran'da panellerle kapatıldı.

Mahalleli Yıldız Ihlamur Parkı Dayanışması'nı kurdu. Bir haftadır parkta forum düzenleyerek alanın park olarak kalması için mücadele ediyor.

337 mahalleli, İstanbul 3 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü’ne konuyla ilgili şikayette bulundu.

Kurul kararında parkın 1. ve 3. Derece sit alanı içinde olduğunu ve parktaki nişantaşlarının korunması gerekli kültür varlığı olduğunu belirterek söz konusu fiziki ve inşa faaliyetinin durdurulması gerektiğini belirtti.

Belediye imar planına itiraz etmişti

Söz konusu araziyle ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın hazırladığı 1/5000’lik imar planına Beşiktaş Belediyesi itiraz etmişti.

İtiraz dilekçesinde de imar planında yüzde 17 olan konut alanı büyüklüğünün yüzde 28’e çıkarıldığı, bu konut alan arttırımının sit bölgesi olarak planlanan alanın yeşil alan miktarın azaltıcı nitelikte olduğu, yeşil alan dokusunun bozulmaması ve mahalle sakinlerinin de yapılaşma önerilmeden tamamının yeşil saha olarak düzenlemesini talep ettiği belirtildi.

Buna karşın Beşiktaş Belediyesi bir vatandaşın şikayeti üzerine söz konusu panellerin Seba İnşaat tarafından kendi özel mülkündeki sınırları koruma amacıyla Belediyenin izniyle konduğunu ancak inşaat söz konusu parselde ruhsatsız herhangi bir inşaata izin verilmeyeceğini belirtti.

Belediye ve şirket hakkında suç duyurusu

Bunun üzerine bir grup vatandaş hem Beşiktaş Belediyesi hem de arazi sahipleri hakkında “Görevi Kötüye Kullanma, “Görevi İhmal', “2863 Sayılı Kanuna Muhalefet' ve yürürlükteki ilgili mevzuata aykırılıktan suç duyurusunda bulundu.

Suç duyurusu dilekçesinde Belediyeyle ilgili şöyle dendi:

“Alan özel mülkiyette bulunmakla beraber, alana ilişkin 1/5000 imar planının dava konusu olduğu ve 1/1000 imar planının henüz bulunmadığı ifade edilmektedir. Buna karşın belediye yetkililerinin sözlü olarak verdiği ifadelerde alanda inşaat yapılacağını belirtmesi şüphelere yol açmaktadır.

“Alanda aynı zamanda, henüz ilgili kurullarca tespiti yapılmamış bununla beraber tescil için gerekli başvuruların yapılmakta olduğu alanın önemli bir tarihi mesir alanı olduğuna ilişkin yetkin kişilerden görüşler alınmıştır. Söz konusu süreç devam ederken, Beşiktaş Belediyesi çalışanlarından sözlü olarak alınan beyanlardan, alanın doğal ve tarihi özellikleri üzerinde durulmaksızın ve söz konusu durum önemsenmeksizin, nihai olarak bir inşaatın gerçekleşeceği düşüncesinde oldukları anlaşılmaktadır. Henüz gerekli imar planı bulunmayan bir alan için Belediyece zımni olarak ifade edilen beyanlar, Belediye’nin hukuka uygun hareketi konusunda mahalleli nezdinde şüphe doğurmuştur."

Yine arazi sahiplerinin de Koruma Kurulu kararına rağmen fiziki müdaheleye devam ettiği için kamu davası açılması talep edildi

Çok Okunanlar

Avrasya Araştırma, 24 Haziran anketini açıkladı

Davutoğlu ekibi Erdoğan'a bayrak açtı

ANAR Müdürü Uslu'dan kritik iddia: Erdoğan, MHP ile...

SONAR'dan son anket: Seçim ikinci tura kalıyor

Guardian'dan çok konuşulacak yazı: Erdoğan'ı kovun...

İlgili Haberler

Güncel

Demokrasi karşıtı bir 'Nurcu' daha AKP'ye desteğini açıkladı

Güncel

AKP'li Erdoğan: Bana üniversite mezunu değil bile dediler

Güncel

Oyuncu Doğulu'dan İnce'ye destek mesajı

Güncel

Zorunlu trafik sigortası yönetmeliğinde değişiklik

Güncel

THY'nin yeni reklamında dikkat çeken Cemaat detayı

Güncel

Muharrem İnce: FETÖ'cülerden mi öğrendiniz?

Güncel

Cumhur İttifakı'nda deprem: Bahçeli'den şok açıklamalar

Güncel

Umut Oran: Son adımları atmaya hazır olun!

Güncel

Zonguldak'ta maden ocağında göçük

Güncel

Süleyman Soylu: Siz bizi 24 Haziran'dan sonra görün

Güncel

Meral Akşener'den 'TİKA' iddiası

Güncel

'Demirtaş Ketıl Sohbeti' başladı: Seven alsın seveni