unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Marmara Üniversitesi Rektörü M. Emin Arat hakkında suç duyurusu

Orhan Şahin/ABC GAZETESİ-Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın lisans diploması tartışmasında bugün ilginç bir gelişme yaşandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'sınıf arkadaşım' dediği Marmara Üniversitesi Rektörü M. Emin Arat, hakkında Erdoğan'ın diploması ile ilgili yaptığı açıklama nedeniyle suç duyurusunda bulunuldu. 

Eski YARSAV Başkan Av. Ömer Faruk Eminağaoğlu Marmara Üniversitesi Rektörü Arahat hakkında 'Suçu gizleme, suçluyu kayırma' iddiasıyla adli soruşturma,  "Akademik kimlik ve etik ile bağdaşmayacak biçimde en aykırı davranışta bulunmak nedeniyle" disiplin soruşturması ve  "Cumhurbaşkan Erdoğan'ın diploması ile ilgili soruşturmanın  ve YSK sürecinin kuşku yaratılmadan sonuçlandırılması için, geçici olarak görevden uzaklaştırılması yönünden" Yüksek Öğretim Kurulu'na başvuru yaptı. 

Eminağaoğlu başvurusunun gerekçelerini şu şekilde açıkladı; 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında, Cumhurbaşkanı adaylığı için aranan yükseköğrenim yapmış olmak koşulu ile ilgili olarak 02.6.2016 tarihinde YSK’na “tam kanunsuzluk' incelemesi başvurusu sonrasında, Marmara Üniversitesi Rektörü tarafından, tarihsiz olarak 03.6.2016 tarihinde kamuoyuna yönelik yazılı bir açıklama yapılmıştır.
 
YSK önünde incelemede olan tam kanunsuzluk başvurusu konusunda YSK’nın soracağı bilgi ve belgeleri, YSK’ya tarafsızlık ve objektiflik içinde göndermesi gereken Rektörlük, başvuruya konu olan kişiyi; koruyan, kollayan ve de konuyu tartıştırmadan haklı kılan bir dil ile kaleme aldığı açıklamasında, bilgilerde tartışılacak bir yön olmadığı, aksi yoldaki bilgilerin paylaşılması durumunda ise, hukuksal yollara başvurulacağı ifadesine de yer vermiştir.
 
·         Böyle bir konudaki tarafım veya YSK’nın bilgi talebi durumunda, vereceği yanıt ve içeriği ve de o yanıtta kullanılacak dil ne ise, yaptığı bu açıklamada bilimsel etik ve akademik kimlik uyarınca aynı dil kullanılmamış, bilimsel kimlik ötesi tek yanlı bir duruş sergilenebilmiştir.

 
·         YSK önündeki bir konuda, kendisinden bilgi ve belge istenileceğini beklemeden, bu konuda farklı bilgilerin paylaşılması durumunda hukuksal yolların kullanılacağı ifade edilebilmiştir.

 
·         Kullanılan dil ile de YSK’ya karşı, bu bilgileri sorgulamadan, araştırmadan doğru kabul etmesi gerektiği yolunda dayatmacı bir tutum ortaya konulabilmiştir.

 
05.6.2016 tarihinde ise Recep Tayyip Erdoğan, Rektör ile sınıf arkadaşı olduklarını belirtip, Rektör’e emredici bir dil ile bu belgeleri arşivden çıkar ve açıkla demiştir. Sınıf arkadaşlığı tek başına tarafsızlığı kaldırmamakta olup, taraflarca kullanılan dil ve açıklama içeriği, hele de Cumhurbaşkanlığı gibi bir makamın söz konusu olduğu olayda, YSK inceleme sürecinin, hiçbir kuşku yaratılmadan, objektif biçimde sürdürülmesini gerekli kılmaktadır.
 
Bu nedenlerle tüm bilgi ve belgeler ışığında;
 
·         Görev gereklerini yerine getirmedeki hukuka aykırı davranışları da gözetilerek, görevi kötüye kullanma, suçu bildirmeme, suçluyu kayırma suç iddiaları konusunda soruşturma izni verilmesi konulu olarak adli yönden,

 
·         Akademik kimlik ve etik ile bağdaşmayacak biçimde en aykırı davranışta bulunmak nedeniyle disiplin soruşturması açılması ve disiplin cezası verilmesi yönünden,

 
·         Ayrıca soruşturmanın ve YSK sürecinin kuşku yaratılmadan sonuçlandırılması için, geçici olarak görevden uzaklaştırılması yönünden Yüksek Öğretim Kurulu’na başvuru yapılmıştır.

Çok Okunanlar

Alaattin Çakıcı'dan Meral Akşener açıklaması

AKP'nin mitingine kaç kişi katıldı?

Pentagon'dan Menbiç açıklaması

Tuncay Özkan da KHK'ya takıldı

Temel Karamollaoğlu TELE1'E konuk oldu: 'Ak Parti'de büyük bir çözülme bekliyorum'

İlgili Haberler

Güncel

Siirt'te 1 asker şehit oldu

Güncel

Köpeği yumruklayan kişi hakkında yeni gelişme

Güncel

Çavuşoğlu'ndan Menbiç açıklaması

Güncel

Enes Kanter'in babasına FETÖ'den hapis istemi

Güncel

Millet Kıraathanesi'nde KFC ve Burger King

Güncel

Saadet Partisi'nin seçim bürosuna saldırı

Güncel

Ahmet Hakan'dan cumhurbaşkanı adaylarına çağrı

Güncel

Kuleli Askeri Lisesi'nin akıbeti belli oldu

Güncel

Edirne'de 379 kaçak ve sığınmacı yakalandı

Güncel

O daireler Ankara'da da yasaklandı

Güncel

İnce'den Ahmed Arif'li Babalar Günü paylaşımı

Güncel

Büyükada'da HDP standına bıçaklı saldırı