unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Marmara Üniversitesi'nden tuhaf Erdoğan açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 4 yıllık fakülte mezun olduğu iddia edilen 1980-1981 dönemi yıllığında Erdoğan’a dair hiçbir bulgu olmadığına dikkat çekilmişti. Yüz on yılı aşkın bir tarihi olan Marmara Üniversitesi, 12 Eylül 1980 darbesinden sonra (1983) İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi'nin (İİTİA) adı değiştirilerek kuruldu. Akademi'ye bağlı fakülte e yüksek okullar üniversitenin temelini oluşturdu.

Erdoğan'ın kayıtlı olduğu ileri zürülen okulun, İİTİA'ya bağlı 4 yıllık bir fakülte değil, 2+1 eğitim yılı olan 3 yıllık Maliye Muhasebe Yüksek Okulu olduğu ileri sürülüyor. Bilindiği gibi, cumhurbaşkanı olabilmek için önemli şartlardan biri 4 yıllık bir üniversite (fükülte) mezunu olmak.

Anımsanacağı gibi, Robert Koleji mezunu olan Bülent Ecevit, daha sonra İngiltere'de 2 yıllık bir yüksek okul bitirmiş, bu nedenle cumhurbaşkanlığı adaylığı teklif edildiğinde, 4 yıllık fakülte diplomam yok diye kabul etmemişti. 

Eğer 4 yıllık bir fakülte mezunu olmak şartı yerine getirilememişse Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığı Anayasa gereği düşüyor. Bu durumda ayrıca "resmi evrakta sahtecilik" yapmaktan yargılanmasının da yolu açılıyor.

HANGİ YIL MEZUN OLDUĞU BELLİ DEĞİL

Tarihçi-yazar Ayşe Hür, Twitter üzerinden açıklama yaparak, Marmara Üniversitesi'ne Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mezuniyet belgelerine ilişkin sorular yönelttiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hangi yıl kayıt yaptırdığı, hangi yıl mezun olduğu, ders listesini, aldığı notları Marmara Üniversitesi’ne “Bilgi Edinme Kanunu' çerçevesinde soran Ayşe Hür, üniversiteden aldığı yanıta da sosyal medya hesabında yer verdi.

Marmara Üniversitesi, 4982 Sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu’nun 15 ve 27. Maddelerine referans verdiği yanıtında, “gizliliğe' dikkat çekti.

ÜNİVERSİTE: GİZLİ TUTULMASI GEREKİYOR

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Recep Bozlağan imzalı yanıtta, “Kamu görevlileri için düzenlenen özlük ve sicil dosyalarının üçüncü kişilere karşı gizli tutulması gerekmekte ve bilgi edinme hakkının yasaya uygun olarak kullanılması, yasal sınırlamalar çerçevesinde idare tarafından sağlanmaktadır. Bu bağlamda, talep edilen bilgi ve belgelerin ancak bir davaya konu olması halinde mahkemesince talep edilmesi akabinde ilgi yazı konusu bilgi belge ve evraklar ancak mahkemesine sunulabilecektir' denildi.

Çok Okunanlar

Erdoğan balkon konuşmasını iptal etti!

Polis korumasında oy hırsızlığı böyle görüntülendi

Muharrem İnce'den ilk açıklama

Sosyal medya bu görüntüyü konuşuyor: İnce'yi görünce suratını astı

İşte Adil Seçim'e göre oy oranları

İlgili Haberler

Politika

AA'dan şaşırtmayan haber: FETÖ tutuklularının tercihi İnce ve HDP oldu

Politika

Bülent Arınç'tan Erdoğan'a ve AKP'ye kutlama mesajı

Politika

Muharrem İnce'den 'devam' mesajı

Politika

Seçim sonrası Meclis'in siyasi takvim belli oldu

Politika

İsmail Küçükkaya'dan Muharrem İnce'nin sözlerine yanıt

Politika

Hindistan'da patlama: 4 ölü

Politika

Leyla'yı arama çalışmalarında 11'inci gün

Politika

Demirtaş: HDP'nin Meclis'te yer alması büyük bir başarıdır

Politika

Muharrem İnce: Seçim sonuçlarını kabul ediyorum

Politika

Büyük illerin 24 Haziran'da oy oranları nasıl değişti?

Politika

Liderlerin sandığında kime, kaç oy çıktı?

Politika

Cumhur ittifakının 'görünmez ortağı' kaç vekil çıkardı?