unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

"Martı projesi dayatmacı bir anlayışın ürünü"

Mimarlar Odası’nın Karaköy’de bulunan binasında gerçekleşen toplantıda TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu sekreteri Cevahir Efe Akçelik, Mimarlar Odası İstanbul şubesi yöneticilerinden Mücella Yapıcı, Şehir Plancıları Odası İstanbul Şube sekreteri Akif Burak Atlar katıldı. 

Kabataş’a yapılması planlanan projenin sadece Martı şeklindeki bir binadan ibaret olmadığının altını çizen mimar Mücella Yapıcı, aynı alanda Kabataş projesinin yanı sıra Galataport projesi, Kabataş-Mecidiyeköy metro hattı, Beşiktaş’tan Üsküdar’a uzanacak denizaltı yaya tüneli ile projeler silsilesi olduğunu ifade etti. Yapılacak projelerle yerin 3 kat altına inileceğini savunan Yapıcı, “Mesele martının kanadında değildir. Aslolan kente verdiği zarardır. Mesele iskelelerin kapatılması, ulaşım hakkının engellenmesinden çok daha öte, teknik olarak son derece vahimdir. Durum bir mimari projenin martı ya da karga şeklinde olmasından çok daha vahimdir' dedi. 

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından 15 Mayıs 2016 tarihinde onaylanan plan değişikliğine ilişkin yasal süreçlerin henüz tamamlanmadığının altını çizen Şehir Plancıları Odası İstanbul Şube sekreteri Akif Burak Atlar, “Kabataş’a yönelik planlanan proje Koruma Kurulu tarafından onaylandığı taktirde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda askıya çıkacak. Bu plan 30 gün sürede askıda kalacak ve biz İstanbulluların değerlendirilmesine sunulacak. Plan itirazlar değerlendirildikten sonra yürürlüğe girebilir. 28 Temmuz’da kapatılacağı söylenen ve daha sonra 4 Ağustos’a ertelenen Kabataş sahası için söz konusu yasal süreçler tamamlanmamıştır' dedi. 

İBB’nin proje bilgileri ve görsellerinin asılsız olduğu yönündeki açıklamalarına yanıt veren Atlar, projeye ilişkin görsellerin bizzat proje mimarı Hakan Kıran’ın web sitesinden alındığını ifade etti. 2008 yılında onaylandığı belirtilen projenin üzerinden 8 yıl geçmesine rağmen proje detaylarının halen açıklanmadığını ifade eden Atlar, “Bu görseller asılsızsa, 8 yıldır projenin asıl yüzünü İstanbullulara, meslek odalarına ve ilgili tüm kesimlere aktarmak İBB’nin birincil görevidir. Katılımcı demokrasinin en önemli araçları şeffaflık ve katılımcılıktır. Kabataş meydanı gibi önemli bir kamusal alanda herhangi bir projenin toplumsal kabul olmadan onaylanması dayatmacı bir anlayıştır' dedi. 

Çok Okunanlar

AKP'nin mitingine kaç kişi katıldı?

Alaattin Çakıcı'dan Meral Akşener açıklaması

Pentagon'dan Menbiç açıklaması

Tuncay Özkan da KHK'ya takıldı

İnce: Erdoğan Allah'tan korkmaz, kuldan utanmaz bir yalancı

İlgili Haberler

Güncel

Çavuşoğlu'ndan Menbiç açıklaması

Güncel

Enes Kanter'in babasına FETÖ'den hapis istemi

Güncel

Millet Kıraathanesi'nde KFC ve Burger King

Güncel

Saadet Partisi'nin seçim bürosuna saldırı

Güncel

Ahmet Hakan'dan cumhurbaşkanı adaylarına çağrı

Güncel

Kuleli Askeri Lisesi'nin akıbeti belli oldu

Güncel

Edirne'de 379 kaçak ve sığınmacı yakalandı

Güncel

O daireler Ankara'da da yasaklandı

Güncel

İnce'den Ahmed Arif'li Babalar Günü paylaşımı

Güncel

Büyükada'da HDP standına bıçaklı saldırı

Güncel

Özel'den ezan polemiği yanıtı: Özür dile

Güncel

Yine bir hayvan cinayeti