unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Martin Schulz: Türkiye Erdoğan değildir

AP Başkanı Schulz, AB ülkelerinin başta ekonomik ve sosyal sorunlar olmak üzere birçok sorunla mücadele ettiğini kaydederek, bu sorunların eşitlikçi ve çok sesli bir yapılanmayla ve halka ulaşacak, daha şeffaf bir siyasetle çözülebileceğini dile getirdi. Bu bağlamda sığınmacı sorununa ve Türkiye ile yapılan mülteci anlaşmasına da temas eden Schulz, Erdoğan ile Türkiye'nin birbirinden ayrı tutulması gerektiğini savundu.

Avrupalı siyasetçi, Türkiye'nin Lübnan ve Ürdün gibi çok sayıda sığınmacıya kapılarını açtığını ve Avrupa'dan gelecek maddi ve sosyal her türlü desteği zaten hak ettiğini belirtti. Buna karşın Schulz mülteci anlaşmasının doğrudan Erdoğan'ın ve Türkiye hükümetinin talep ettiği vize muafiyetinin bir karşılığı olmadığını söyledi. AP Başkanı vize muafiyeti için Türkiye'nin yerine getirmesi gereken şartlar olduğunu ve bunlar arasında kişisel hakların korunması ve terör yasasının reforme edilmesinin başı çektiğini kaydetti.

Erdoğan, sığınmacıları göndermeyi göze alamaz

Bu nedenle Avrupa Parlamentosu'ndaki vize muafiyeti tartışmalarını sona erdirdiğini kaydeden Schulz, AP'nin sığınmacı sorunu karşısında her türlü tavizi vermeye hazır bir pozisyonda olmadığını vurguladı. Martin Schulz, Erdoğan'ın politikaları sonucu Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde milletvekili dokunulmazlıklarının kaldırılmasının ve tutuklu gazetecilerin durumunun demokrasiyi, temel hak ve özgürlükleri savunan hiçbir parlamentonun kabul etmeyeceğini ifade etti.

AP Başkanı Schulz ayrıca Erdoğan'ın bu tutumunun altında Türkiye'de başkanlık sisteminin hayata geçirilmesinin yattığını belirterek, Erdoğan'ın vize muafiyeti tartışmalarında dile getirdiği gibi mültecileri Avrupa'ya bırakmayı göze alamayacağını savundu.

Schulz bu iddiasını da şu sözlerle gerekçelendirdi: "Erdoğan böyle bir riske girmez diye düşünüyorum. Zira o zaman uluslararası kamuoyunda sığınmacıları legal yollardan Avrupa'ya ulaştıran değil, tam tersi sığınmacıları insan kaçakçılarına teslim eden, bu tür çetelere hizmet eden bir duruma düşecektir."

Çok Okunanlar

THY'nin yeni reklamında dikkat çeken Cemaat detayı

Avrasya Araştırma, 24 Haziran anketini açıkladı

Davutoğlu ekibi Erdoğan'a bayrak açtı

ANAR Müdürü Uslu'dan kritik iddia: Erdoğan, MHP ile...

SONAR'dan son anket: Seçim ikinci tura kalıyor

İlgili Haberler

Dünya

Trump, KDHC'yi 'olağanüstü tehdit' ilan etti

Dünya

İngiltere, Oxford'daki seks partisiyle çalkalanıyor

Dünya

Hitler'in çatal bıçak takımı satıldı

Dünya

Esad: Trump ile görüşmek sadece zaman kaybı olur

Dünya

İşçiler sarayın gazını kesti

Dünya

Alman Halkı ve Medyası Türkiye‘deki seçimlerle ilgili ne düşünüyor?

Dünya

Şarj olurken telefonu patlayan iş adamı hayatını kaybetti

Dünya

Parlamento bahçesinde kenevir bulundu

Dünya

Naziler, Romanlar…

Dünya

Romanya'da, Sosyal Demokrat Parti'nin liderine 3.5 yıl hapis

Dünya

F-35'leri kullanacak pilotlar ABD'de eğitim görecek

Dünya

SETA D.C.