unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Meclis Divan toplantısında gerginlik, AKP’liler tutanakları CHP’den sakladı

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlık Divanı toplantısında CHP’li Ali Haydar Hakverdi ve Akif Hamzaçebi ile Meclis Başkanı İsmail Kahraman arasında sert tartışma yaşandı. Dün yapılan toplantıda CHP’liler 06.04.2016 tarihinde yapılan Divan toplantı tutanağını talep etti. Ancak tutanak CHP’lilere teslim edilmeyerek Meclis Başkanı Kahraman’a verildi. Bunun üzerine CHP’li üyeler usule uygun olmayan tutuma itiraz etti.

Öte yandan Ali Haydar Hakverdi’nin geçtiğimiz günlerde Meclis’te yapmak istediği basın toplantılarının engellenmesi Divan gündeminde yer aldı. AKP’liler keyfi bir şekilde engellenen basın toplantılarına dair mesuliyet kabul etmezken, CHP’li Hakverdi bu uygulamanın sorumlusu bürokratın cezalandırılması gerektiğini ifade etti.

Başkanlık Divan toplantısında yaşananları CHP’li Hakverdi şu şekilde anlattı;

11 Ekim 2016 tarihinde yapmış olduğumuz Meclis Başkanlık Divanı toplantısının başlangıcında Cumhuriyet Halk Partili Divan üyeleri olarak 06.04.2016 tarihinde yapmış olduğumuz Divan toplantı tutanağını talep ettik. Bunun üzerine Genel Sekreter tutanakları getirerek Meclis Başkanı İsmail Kahraman’a verdi. Bunun üzerine Tutanağı biz talep ettiğimiz halde İsmail Kahraman’a verilmesine itiraz ettik ve tutanakları istedik. Meclis Başkanı İsmail Kahraman “Ben bir inceleyim verilip verilmemesine karar vereceğim.' şeklinde bir yorumu oldu. Bu tutum sebebi ile Divan toplantısı gergin başladı. Divan üyeleri olarak yaptığımız ve kayda alınmış konuşmalarımızın bize verilmemesi hiçbir usulde olmadığı gibi etik olarak da kabul edilemezdi. Tutanakların bizden saklanıp, kaçırılmaya çalışılması usule aykırı ve açık bir art niyetin ürünüdür. Hukuken ve usulen böyle bir şeyin mümkün olmadığını dile getirdikancak toplantı bitene kadar Meclis başkanı tarafından bu tutanak bize verilmedi.

Olağan gündem görüşülürken gündemin bütçe maddesine gelindiğinde, bütçenin uygun yapılmadığına dair bizim çekincelerimiz ve itirazlarımız oldu ancak oy çokluğu ile bütçe onaylandı. Toplantının sonunda söz alarak “Meclis Basın Toplantı Salonunda geçtiğimiz günlerde yapmak istediğim iki basın toplantısına güvenlik güçleri ve meclis bürokratları tarafından müdahale edilerek misafirlerimin toplantı salonuna alınmadığını hatırlattım.  Oysa divanda alınan karar gereği yeni hizmet binası altında yeni basın toplantı salonu yapılıp tam anlamıyla faaliyete geçene kadar hali hazırda bulunan toplantı salonunda misafirlerimizle birlikte basın toplantısı yapabileceğimiz kararlaştırılmıştı. Bu karara rağmen basın toplantısı yapmamızı kimin engellediğini' sordum.

 “Engellenen ilk basın toplantımda konunun meclis başkanının Che Guevara hakkında sarf ettiği sözler olduğunu, bu nedenle basın toplantımın bizzat meclis başkanının güvenlik güçlerine verdiği talimatla engellediğini düşündüğümü dile getirerek meclis başkanından bu konuda bir açıklama talep ettim.' Meclis Başkanı Kahraman ise ; “Kesinlikle öyle bir şey yok ben talimat vermedim' diyerek kendini savundu.

Ardından söz alan AKP Meclis İdare Amiri Salim Uslu “Mecliste ne uygulama olsa benim ismim kullanılıyor oysa ben de böyle bir talimat vermedim.' açıklamasında bulundu. Yine AKP’li Divan üyeleri “Böyle bir karara rağmen sizin şahsınıza yönelik o uygulama doğru değil yanlış olmuştur.' şeklinde açıklamalarda bulundular. Bu sözler üzerine ben de orada bulunan bürokratlara; “Bu uygulamayı kim yaptı ise söylesin kim bu keyfiliğe izin verdi kim bu şekilde davrandı' dedikten sonra Divana dönerek “Bu uygulamayı bana ve diğer vekil arkadaşlarıma reva gören bürokrat hakkında gerekli işlemlerin yapılmasını istediğimi' dile getirdim.

Meclis Başkan Velimiz Sayın Akif Hamzaçebi’desaklanmaya çalışılan Divan tutanaklarının getirilmesini, bizim okumamızı, böyle bir uygulamanın olmaması gerektiğini savunarak itirazda bulundu. Bunun üzerine Meclis Başkanı Kahraman önündeki tutanakları okumaya başladı. Tutanakların sonunda karar verilmiştir şeklinde yazmasına rağmen meclis başkanı oy birliği ile karar verilmiştirdiyerek tutanakta sözlü ve yazılı şerhi olan divan üyelerinin iradesini görmezden gelmiştir. Sayın Hamzaçebi’de bu duruma sinirlenerek itiraz etmiş, Meclis Başkanı ve Sayın Hamzaçebi arasında çok ciddi bir tartışma yaşanmıştır. Son olarak “Burada yalan var ve yalanın olduğu yerde ben daha fazla dayanamayacağım “ diyen Sayın Hamzaçebi’nin haklı tepkisi üzerine CHP’li üyeler olarak Meclis Başkan Velimiz Sayın Akif Hamzaçebi birlikte toplantıyı terk ettik.

 

 

                                                                                 Ali Haydar HAKVERDİ

                                                                                 CHP Ankara Milletvekili

TBMM Başkanlık Divan Katip Üyesi

Çok Okunanlar

Muharrem İnce başkan yardımcılarını açıkladı

Sedat Peker'den Bahçeli açıklaması

Sigaraya en az yüzde 50 zam geliyor

Ahmet Hakan: İnce için oran verdi

Meral Akşener'den Tansu Çiller açıklaması

İlgili Haberler

Politika

Bu telefon günlerdir kayıp olan Leyla'nın ailesine geldi: Yazık oldu

Politika

Kılıçdaroğlu o hakim hakkında sert konuştu: Sen onursuz birisin

Politika

Özgür Özel: Meclis'i tek adama bağlamak hayır getirmiyor

Politika

Çavuşoğlu: F-35'lerin Türkiye'ye gelmesi 2020 yılında olacak

Politika

Avrupa'da yaşayan muhalif Türk vatandaşlarına yönelik suikast timi

Politika

'Fişleme çizelgesi' mahkeme raporunda: Gassalın elindeki meyyit

Politika

Başbakan Yıldırım'dan 'patates', 'soğan' açıklaması: Spekülasyon

Politika

Mehmet Şimşek: Eğer Cumhurbaşkanımız seçimi kazanırsa...

Politika

Muharrem İnce TÜSİAD'ı ziyaret etti

Politika

Akşener: Erdoğan, Bahçeli'nin çıkışlarına dişlerini sıkıyor

Politika

Demirtaş, bu akşam e-miting düzenleyecek

Politika

İyi Partili Özdağ: Türkiye'de bir Suriyeli uyuşturucu mafyası oluştu